آمریکا: در مذاکرات وین هیچ توافقی برای لغو تحریم ها حاصل نشد


به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرگزاری فارس، «رابرت مالی» نماینده دولت آمریکا در امور ایران که مذاکره کننده اصلی این کشور در مذاکرات وین است، در گفت وگویی با بیان اینکه توافقی در این زمینه صورت نگرفته است، گفت: برداشت پیدا شد تحریم ها علیه ایران

رابرت مالی، مصاحبه کننده شبکه پی بی اس در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا توافقی برای لغو تحریم ها علیه ایران حاصل شده است یا خیر، گفت: توافقی وجود ندارد، زیرا تا زمانی که همه چیز حل و فصل نشده باشد، اما روی هیچ چیزی توافق نشده است. ”

مذاکره کننده ارشد آمریکا افزود: متنی وجود دارد، درک روشنی از آنچه هماهنگ کننده اتحادیه اروپا فکر می کند وجود دارد.

رابرت مالی سپس در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعاهای مطرح شده در روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه در صورت همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی آمریکا و اروپا تسلیحات هسته ای را از بسیاری از سایت های ایران خارج خواهند کرد، به بسته شدن پرونده تحقیقات این بین المللی کمک می کند. سازمان. مالی ادعای این روزنامه آمریکایی را رد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا در این زمینه امتیازاتی به ایران خواهد داد، گفت: خیر، ما به صراحت اعلام کرده ایم. البته من گزارش هایی بر خلاف این را می دانم [آنچه گفتم] منتشر شده است اما موضع ما روشن است و آن این است که هیچ فشاری بر آژانس برای بستن پرونده در مورد مسائل باقی مانده وجود ندارد. [با ایران] ما اجازه نمی دهیم که این اتفاق بیفتد.”

رابرت مالی گفت: «این موضوع زمانی بسته خواهد شد که ایران همان پاسخ‌های فنی معتبری را که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخواست کرده است، ارائه دهد». به محض اینکه این کار را انجام دهند و به محض رضایت آژانس، ما راضی خواهیم بود. اما ما قبل از آن [راضی نمی‌شویم].»

سوال مجری شبکه PBS بر اساس ادعای دیگری از سایت خبری پولیتیکو بود. این رسانه مدعی شد که متن پیشنهادی اتحادیه اروپا حاوی بندی است که فشار بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را کاهش می دهد. این ماده به برخی از طرف‌های غیر آمریکایی اجازه می‌دهد تا با طرف‌های مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معامله کنند.

رابرت مالی در پاسخ به این ادعا گفت: ما برای کاهش استاندارد تحریم های خود در زمینه تعاملات تجاری اروپا با ایران مذاکره نکرده و نخواهیم کرد. اگر آنها می خواهند با ایران تجارت کنند، باید به تحریم های ما احترام بگذارند.

وی افزود: هر گزارشی که خلاف آن را بگوید و ادعا کند که ما آن استانداردها را پایین می آوریم یا وارد مذاکره بر روی آن استانداردها می شویم، صرفا نادرست است.

دور جدید مذاکرات برای رفع تحریم های ایران، پنجشنبه گذشته، 22 مرداد، پس از پنج ماه وقفه در وین آغاز شد. این مذاکرات چهار روز به طول انجامید و روز دوشنبه 17 مردادماه با پرواز هیئت های شرکت کننده به پایتخت ها پایان یافت.

دور مذاکرات پس از آن برگزار شد که جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله ای در فایننشال تایمز مدعی شد که بسته پیشنهادی جدیدی از جمله به روز رسانی در مورد لغو تحریم ها را روی میز گذاشته است. راه حل هایی وجود دارد. و ابتکارات هسته ای ایران.

پس از پایان دور جدید مذاکرات، مقامات ایالات متحده و اتحادیه اروپا مدعی شدند که به همه طرف ها «متن نهایی» ارائه شده است که قابل تغییر نیست و یا باید پذیرفته شود یا مذاکرات شکست خورده است. این ادعا از سوی یک مقام وزارت امور خارجه ایران رد شد و اعلام کرد: با توجه به مذاکراتی که در مورد چند موضوع مهم در جریان است، هنوز در مرحله ای نیستیم که بتوانیم متن توافق را در وین نهایی کنیم.

این مقام ایرانی افزود: در چهار روز گذشته مذاکرات فشرده ای در مورد برخی از موضوعات باقی مانده انجام شده است تا نگرانی ها و نگرانی های کشورمان برآورده شود و در جریان این مذاکرات با طرف های مقابل دیدارهایی داشته ایم و موضع خود را با آنها در میان گذاشته ایم. در برخی موارد پیشرفت نسبی داشته است، بدون شک اصل اساسی برای ما حفظ حقوق و منافع ملت ایران است، ایجاد و جلوگیری از تکرار رفتار غیرقانونی آمریکا از دغدغه های جدی تیم مذاکره کننده است.

تحلیلگران می گویند عواملی مانند فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره و مشکلات داخلی آمریکا باعث شده است که دولت بایدن در ماه های اخیر تمایلی به بازگشت به برجام نداشته باشد.

بایدن در سال 2021 پس از آنکه سیاست فشار حداکثری علیه ایران نتوانست به اهداف خود دست یابد، به قدرت رسید. این سیاست علاوه بر ناکامی در دستیابی به توافق هسته ای جدید، باعث ایجاد شکاف در روابط بین کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس شده و اثربخشی رژیم تحریم ها را به عنوان یکی از سلاح های اصلی سیاست خارجی آمریکا تهدید می کند. ، و مهمترین چیز این است. جریان استکبارستیزی در ایران تقویت شده است.

جمهوری اسلامی ایران «تأیید لغو تحریم‌ها» و «کسب تضمین در خصوص پایداری برجام» را از خواسته‌های اصلی خود در مذاکرات لغو تحریم‌ها عنوان کرده و تاکید کرده است که تنها دوجانبه نیاز است. بازگشت به مذاکرات وی این معامله را که در ازای تحریم‌های خاص به منافع اقتصادی ملموسی برای ملت ایران می‌انجامد، منطقی می‌داند و می‌پذیرد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.