آیا آبله میمون قابل کنترل است / چه واکسن هایی برای این ویروس موجود است؟


به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه اعلام کرد در حال حاضر بیش از 550 مورد ابتلا به این بیماری در 30 کشور جهان وجود دارد. در ایالات متحده، حداقل 20 مورد تایید شده یا مشکوک در 11 ایالت ایالات متحده گزارش شده است.

این آژانس واکسیناسیون در مقیاس بزرگ علیه آبله میمون را توصیه نمی کند زیرا شیوع فعلی هنوز قابل کنترل است. بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، بیشترین تعداد موارد تا کنون در مردانی گزارش شده است که با مردان دیگر رابطه جنسی داشته اند. البته آبله میمون یک ویروس بسیار خفیف است و هیچ گونه مرگ و میر در کشورهای مبتلا گزارش نشده است.

آبله میمون از سال 1958 برای دانشمندان شناخته شده است. از زمانی که این ویروس برای اولین بار به میمون هایی که برای اهداف تحقیقاتی نگهداری می شدند، مورد مطالعه قرار گرفت. مقامات WHO تجربه زیادی در مقابله با آبله دارند. در سال 1980، به دنبال یک تلاش موفقیت آمیز واکسیناسیون جهانی، این سازمان اعلام کرد که آبله ریشه کن شده است. میمون آبله یک ویروس بسیار کوچک و خفیف از خانواده ویروسی است.

واکسن آبله میمون

واکسن Jynneos یک واکسن با دوز دوگانه است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده در سال 2019 برای جلوگیری از آبله میمون در افراد 18 سال یا بیشتر تایید شده است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها به طور کلی Jynneos را به گزینه دیگری ترجیح می دهند، ACAM2000، یک نژاد قدیمی واکسن آبله که می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد. هر دو واکسن را می توان قبل یا بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس تزریق کرد. با این حال، بیماران باید ظرف 4 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس واکسینه شوند تا از شروع بیماری جلوگیری شود.

به گفته مایک سلفکا، ایمونولوژیست در دانشگاه بهداشت و علم اورگان که بر روی آبله میمون مطالعه کرد، ACAM2000 سطح بالایی از محافظت در برابر آبله میمون ها را در مدل های حیوانی نشان داد و انتظار می رود با این بیماری مبارزه کند. درصد محافظت را ارائه می دهد. البته اطلاعات کمی در مورد Jynneos وجود دارد زیرا این واکسن جدید است، اما سطح مناسبی از آنتی بادی ها را در انسان تولید می کند و پدر را از بیماری های جدی محافظت می کند.

عوارض جانبی واکسن

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها به طور کلی Jynneos را بیش از ACAM2000 توصیه می کنند زیرا ایمن تر است. این واکسن می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد و نیاز به بحث جدی در مورد توزیع گسترده این واکسن وجود دارد. ACAM2000 از یک سویه ویروس خفیف در خانواده آبله میمون و آبله استفاده می کند که هنوز هم می تواند رشد کند، به این معنی که واکسن خطر انتقال ویروس زنده را به انسان یا دیگران دارد.

واکسن با دو سوزن تزریق می شود. قسمت بالایی بازو خراشیده می شود و سپس ویروس به صورت تاول به عفونت موضعی تبدیل می شود. به عنوان مثال، اگر بیمار تاول را خراش دهد و سپس چشم خود را روی آن بمالد، به طور بالقوه می تواند ویروس را به افراد دیگر یا سایر قسمت های بدن خود منتقل کند که می تواند به بینایی او آسیب برساند. سازمان غذا و دارو هشدار می دهد افرادی که واکسینه شده اند باید مراقب محل واکسن باشند تا ویروس به افراد دیگر یا سایر قسمت های بدن سرایت نکند.

واکسن جنیوس هیچ ارتباطی با این خطرات ندارد زیرا از گونه‌ای از ویروس استفاده می‌کند که دیگر نمی‌تواند در انسان تکثیر شود. همچنین با سرنگ های معمولی مانند سایر واکسن های رایج مانند واکسن آنفولانزا داده می شود.

به گفته دکتر پیتر هوتز، متخصص بیماری‌های عفونی و واکسن در کالج پزشکی بیلور، با توجه به عوارض جانبی بالقوه ACAM2000، این واکسن احتمالا فقط در زمینه یک اپیدمی بزرگ آبله استفاده می‌شود، زیرا ویروس بسیار کشنده است. .

هشدار در مورد عوارض جانبی واکسن در افراد با شرایط خاص

زنان باردار یا شیرده، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، بیماری های پوستی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک و افراد مبتلا به بیماری قلبی نباید ACAM2000 مصرف کنند. در زنان باردار، ویروس می تواند به جنین سرایت کند و باعث مرده زایی شود. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در معرض خطر خارج شدن ویروس از کنترل و ایجاد عفونت های جدی هستند. افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک نیز در معرض خطر انتشار ویروس به پوست خود هستند که می تواند منجر به عفونت های تهدید کننده زندگی شود.

نرخ مرگ و میر میمون پکس

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، آبله می تواند تا 30 درصد از مرگ و میرها را به همراه داشته باشد. در غرب آفریقا، سویه آبله که در حال حاضر عامل شیوع این بیماری است، دارای نرخ مرگ و میر حدود 1 درصد است. اکثر افراد در عرض دو تا چهار هفته بدون هیچ درمان پزشکی خاصی بهبود می یابند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، نوع دیگری از آبله میمون به نام حوضه کنگو وجود دارد که میزان مرگ و میر آن بین 3 تا 10 درصد است.

مقامات روز چهارشنبه گفتند که شیوع ناگهانی آبله میمون در چندین کشور در آمریکای شمالی و اروپا نشان می دهد که این ویروس می تواند به طور نامحدود فراتر از غرب و مرکز آفریقا گسترش یابد. پروزاموند لوئیس، مدیر فنی سازمان بهداشت جهانی برای آبله میمون، گفت که ویروس اکنون می تواند بیشتر گسترش یابد زیرا از زمانی که واکسن آبله پس از ریشه کن شدن بیماری متوقف شد، جمعیت انسانی ایمنی خود را از دست داده است.

علائم آبله میمون

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری به افرادی که تایید یا مشکوک شده اند می گویند تا زمانی که مقامات بهداشتی آن ها تایید کنند در قرنطینه باشند. افراد آلوده به این ویروس تا زمانی که ضایعات پوستی به طور کامل بهبود نیافته، خارش فروکش نکرده و لایه جدیدی از پوست تشکیل شده است، نباید قرنطینه شوند.

آبله میمون معمولاً با علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، سردرد، دردهای عضلانی، لرز، خستگی و غدد لنفاوی متورم شروع می شود. سپس زخم هایی روی بدن ایجاد می شود. ویروس عمدتاً از طریق تماس پوست به پوست با این ضایعات پخش می شود. اگر فردی گلو یا دهان درد داشته باشد، ویروس از طریق قطرات تنفسی نیز قابل انتقال است، اما به راحتی قابل انتقال نیست.

به گفته این سازمان، افرادی که آبله میمون را تجربه می کنند باید به مدت 21 روز تحت نظر باشند. آنها باید دو بار در روز دمای بدن خود را چک کنند و از نظر سرماخوردگی، تورم غدد لنفاوی و لکه های پوستی جدید بررسی شوند. در صورت بروز تب یا بثورات پوستی، فرد باید خود را ایزوله کند و فوراً با بخش بهداشت محلی تماس بگیرد.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.