آیا در دام “توهم خوشبختی” افتاده اید؟


توهم_خوشبختی 2

اخیراً من اصلا احساس خوشبختی نمی کنم. و وقتی به زندگی خود نگاه می کنم ، نمی توانم بفهمم چرا.

من یک خانواده زیبا ، سلامتی ، کار مداوم دارم که دوست دارم ، دوستانی که آنها را دوست دارم و بسیار به قلبم نزدیک هستم …

پس چرا احساس غم می کنم؟ چرا احساس می کنم چیزی کم است؟

من همه چیز برای خوشحال بودن دارم ، اما هنوز چنین احساسی ندارم. چه اتفاقی دارد برای من می افتد؟

“دلیل اینکه شاد بودن برای مردم سخت است این است که آنها همیشه گذشته را بهتر از گذشته می بینند ، حال را بدتر از آنچه هست ، و آینده را کمتر از آنچه که هست حل کرده اند.” مارسل پانول

سعی کردم خوب نگاه کنم تا ببینم آیا می توانم بفهمم چرا اینقدر احساس ضعف می کنم. من به تمام لحظاتی که باعث ناراحتی و اضطراب من می شد توجه کردم. متوجه شدم که این احساس را دارم که “همیشه شاد باشم”.

و این باعث شد به این فکر کنم: آیا وسواس شاد بودن وجود دارد؟ آیا خوشبختی یک دام است؟

بنابراین من آنلاین شدم و شروع به تحقیق ، مطالعه مقالات ، بازدید از انجمن ها و اسکن نظرات کردم.

ابتدا متوجه شدم که من تنها کسی نیستم که چنین احساسی داشت. مانند من ، بسیاری از مردم در سراسر جهان بودند که از زندگی خود احساس خوشبختی نمی کردند (و نکته جالب این است که زندگی ما متفاوت بود و ما لزوماً یک چیز را تجربه نکرده بودیم).

در حین جستجوی خود ، به مقاله ای برخوردم با عنوان: شادی کافی نیست: چرا یک زندگی بی معنی شما را بیمار می کند.

در مقاله ، نویسنده در مورد تفاوت بین یک زندگی شاد در برابر یک زندگی معنادار صحبت کرد. این واقعاً برای من طنین انداز شد. فهمیدم که شادی همیشه راه حل یک زندگی رضایت بخش نیست.

در زیر دو مفهوم از مقاله او وجود دارد که درک من از خوشبختی را تغییر داده است:

1. خوشبختی به این معنا نیست که از زندگی خود عالی باشید

مقاله به مطالعه ای اشاره کرد که در واقع این را نشان داد و نشان داد که هرچه تأکید شرکت کنندگان بر شادی بیشتر باشد ، آنها واقعاً شادتر نیستند.

او دریافت افرادی که بیشتر بر شاد بودن تأکید داشتند 50٪ احساسات مثبت کمتر ، 35٪ رضایت کمتر از زندگی و 75٪ علائم افسردگی را گزارش کردند.

نتیجه گیری این است که “خوشبختی عبارت عجیبی است و مفهومی است که مورد بررسی قرار نگرفته است و همه ما تصور می کنیم که چیست و چگونه کار می کند ، اما این می تواند حواس ما را پرت کند.”

2. شادی در مقابل معنی

مقاله می گفت: “در اینجا اصل این مسئله وجود دارد: خوشبختی و معنا متفاوت هستند و خوشبختی بی معنی به واقع منجر به یک زندگی عالی نمی شود. شاد بودن یعنی احساس خوب. معنی از مشارکت بیشتر در دیگران یا جامعه گرفته شده است. “

و آن لحظه برای من یک لحظه AHA بود. شاید مشکل این بود که احساس نمی کردم زندگی ام معنی دار است. اگر این درست بود ، من در مورد آن چه می کردم؟

در اینجا مقاله دیگری وجود دارد که باعث شد در مورد آن فکر کنم ، معنی و خوشبختی همیشه به هم مرتبط نیستند.

این یک مفهوم کلیدی برای من بود. شما همچنین می توانید یک زندگی معنادار داشته باشید اما لازم نیست همیشه احساس خوشبختی کنید.

بر اساس مقاله، “اگرچه می توانیم شاد باشیم و در زندگی معنا پیدا کنیم ، اما این دو همیشه دست به دست هم نمی دهند. زندگی معنادار به این معناست که ما باید این واقعیت را بپذیریم که در این راه برآمدگی ها ، کبودی ها و شاید حتی ناراحتی هایی وجود خواهد داشت.

“مهمتر از همه ، تجربه یک زندگی معنادار به معنای زندگی در لحظه است ، در حالی که گذشته ، حال و آینده را به هم متصل می کند. انجام این کار به ما ایده روشن تری می دهد که با توجه به جایی که بوده ایم باید به کجا برویم. “

نکته خوب زندگی به این معنی است که در حال حاضر همان کاری را انجام می دهید که باید انجام دهید.

ویکتور فرانکل ، روانپزشک و بازمانده آشویتس ، به بهترین وجه می گوید: “اگر در زندگی معنا وجود دارد ، پس باید در رنج هم معنا داشته باشد.”

می توانید در کتاب او بیشتر در مورد آن بخوانید ، معنای انسان را جستجو کنیدبه

خنده دار است که چگونه همه چیز سر جایش قرار می گیرد. چند روز پس از جستجو برای یافتن پاسخ هایم در مورد خوشبختی و معنا ، مستندی در مورد یکی از فیلمسازان محبوب ژاپنی ام ، هایائو میازاکی ، پیدا کردم.

این ویدئو فقط تریلر یکی از انیمیشن های او است ، اما من می خواهم آن را به اشتراک بگذارم تا بتوانید بینش او در مورد خوشبختی را ببینید.

“این تصور که هدف در زندگی شاد بودن است ، شادی خود شما هدف است … من فقط آن را نمی خرید.” هایائو میازاکی.

https://www.youtube.com/watch؟v=24wViGZKVu8

پس از کاوش و مطالعه برای کشف آنچه من را از خوشحالی باز می دارد ، شروع به تمرکز بر انجام کارهایی کردم که برای من معنی داشت.

میدونی چیه؟ من شروع به احساس خیلی بهتر کردم. من قطعاً همیشه 100٪ خوشحال نیستم ، اما قطعاً شادتر از قبل هستم.

تو چطور؟ آیا زندگی شادی دارید یا معنادار؟

PS اگر این مقاله را دوست دارید ، بررسی کنید آیا با خودتان صادق هستید؟ در اینجا نحوه گفتن است
نظرات

نظراتدیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *