آیا سیب زمینی می تواند بخشی از رژیم غذایی شکم شش تکه باشد؟

مردم اغلب از خود می‌پرسند که آیا می‌توانند یک سیب‌زمینی را در رژیم غذایی شش تکه شکم خود بخورند و در نتیجه همچنان یک عدد شش بسته به دست آورند. سیب زمینی مورد علاقه بسیاری است، اما معمولا به عنوان یکی از بدترین غذاها برای سلامتی تصور می شود. معمولاً اعتقاد بر این است که غذا باید طعم بدی داشته باشد تا سالم باشد. با این حال، حقیقت این است که بسیاری از غذاهای سالم طعم شگفت انگیزی دارند و برخی از غذاها مانند سیب زمینی بسته به روش های آماده سازی می توانند به طور بالقوه سالم باشند.

یادگیری خوردن غذاهایی که دوست دارید به شیوه ای سالم واقعاً بهترین راه برای به دست آوردن سیکس پک است. اگر سعی می کنید غذایی را که فکر می کنید منزجر کننده است، صرفاً به این دلیل که فکر می کنید سالم است پایین بیاورید، روش خوبی برای بهبود رژیم غذایی شما نیست. این واقعاً هیچ سودی برای شما یا بدنتان نخواهد داشت، زیرا به رژیم غذایی خود پایبند نخواهید بود، و به کم خوردن برمی‌گردید، که پیشرفت اندکی را در طول رژیم غذایی کوتاه مدت باطل می‌کند. افرادی که به طور منظم ورزش نمی کنند، اغلب سعی می کنند “یک کیک را از بین ببرند” یا دیگران می شنوند که محصولی مانند کلم پیچ یک غذای فوق العاده است و یک بار آن را می خورند. اگرچه این کار به شما آسیبی نمی رساند، اما اساساً اتلاف وقت است و در واقع هیچ فایده ای برای بدن شما ندارد. بدن شما در نتیجه سبک زندگی شما شکل می گیرد، نه با تلاش یکباره. افراط در هر غذایی که می‌خواهید، فکر کردن به اینکه می‌توانید آن را از بین ببرید، فقط یک منطق شکسته احمقانه و خیال بافی است. شما نمی توانید یک رژیم غذایی ضعیف را تمرین کنید، بنابراین بهترین راه برای داشتن یک سیکس تکه تسلط بر رژیم غذایی شکم شش تکه و سبک زندگی است که منجر به شکم شش تکه می شود.

با بازگشت به موضوع سیب زمینی، مهم است که بدانیم این گیاه در واقع یک سبزی است که حاوی بسیاری از مواد مغذی سالم است. بسیاری از مردم واقعیت ذکر شده قبلی را نمی دانند و این سردرگمی در نتیجه روش های معمول تهیه سیب زمینی است. خود سیب زمینی واقعی حاوی کالری زیادی نیست، اما هم برای جوانه های چشایی و هم برای اشتهای شما راضی کننده است. درست است که سیب زمینی سرخ کرده و شامپانزه سیب زمینی که معمولاً خورده می شوند، نباید اغلب برای سلامتی بهینه و جلوگیری از افزایش وزن مصرف شوند، اما این روش تهیه است که باعث نگرانی سلامتی می شود و نه سیب زمینی باعث ایجاد مشکل می شود. برای اثبات ادعای من، به عنوان مثال به یک سیب کارامل فکر کنید. این میان وعده دقیقاً کم کالری یا مناسب برای کاهش وزن و سلامتی مطلوب نیست، اما کارامل است نه سیب که باعث نگرانی های سلامتی می شود. در این سناریو هیچ کس واقعاً سیب را سرزنش نمی کند، پس چرا باید سیب زمینی را برای چیپس و سیب زمینی سرخ کرده مقصر بدانیم؟ تهیه، تصفیه و استفاده از روغن های ناسالم باعث از بین رفتن ارزش سیب زمینی مغذی می شود. علاوه بر این، یک سیب زمینی پخته شده اغلب با کره، خامه ترش و تکه های بیکن همراه است که با ارزش سلامتی سیب زمینی گروه بندی می شوند. برای ارزیابی منصفانه سیب زمینی، باید به خواص سیب زمینی به تنهایی نگاه کنید تا اثرات آن را بر سلامت و بدن خود ارزیابی کنید.

البته ذکر این نکته ضروری است که اگرچه سیب زمینی یک سبزی است، اما یک سبزی نشاسته ای است و در انتهای بالاتر از شاخص گلیسمی قرار دارد. عده ای به این دلایل مخالف آنها هستند. شاخص گلیسمی سرعت ورود کربوهیدرات ها به جریان خون را اندازه گیری می کند. غذاهای فرآوری شده، همراه با کربوهیدرات های ساده، دارای مقادیری بر روی شاخص گلیسمی هستند و با افزایش وزن، مقاومت به انسولین و دیابت مرتبط هستند. اینها استدلال های اصلی مبتنی بر واقعیت علیه سیب زمینی برای رژیم غذایی شکمی شش تکه هستند.

اگرچه برخی ادعاها علیه سیب‌زمینی وجود دارد، اما طرفداران سیب‌زمینی برای دفاع از ادعاهای مطرح شده علیه آن، دلیل محکمی دارند. اکثر مواد مغذی موجود در سیب زمینی در پوست و نیم اینچ در سیب زمینی است. برخی از مواد مغذی موجود عبارتند از پتاسیم، کربوهیدرات های پیچیده منیزیم، فیبر، پروتئین، کلسیم، نیاسین، روی، کاروتنوئیدها، فسفر و ویتامین C و ویتامین B کمپلکس. قسمت باقی مانده از سیب زمینی حاوی حدود 90 درصد کربوهیدرات های ساده است. به همین دلیل، پوست کندن سیب زمینی و دور انداختن پوست آن توصیه نمی شود و دستور العمل های پوست سیب زمینی سالم انتخاب خوبی برای رژیم غذایی شکم شش تکه است. با توجه به شاخص گلیسمی، توجه به این نکته مهم است که برای این سبزی خاص، مقدار آن می تواند متغیر باشد. مقداری که معمولاً در نمودارهای شاخص گلیسمی ذکر می شود، اغلب بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز برای یک سیب زمینی است. یک سیب زمینی سرخ شده معمولی پخته شده دارای مقدار شاخص 76 است. اما یک سیب زمینی قرمز پخته شده که در محیط سرد نگهداری شده است تنها ارزش 55 دارد. این همان ارزش برنج قهوه ای است که اغلب در نظر گرفته می شود. منبع کربوهیدرات سالم انواع مختلفی از سیب زمینی وجود دارد (حتی سیب زمینی بنفش)، و همه آنها در مقدار شاخص گلیسمی واقعی متفاوت هستند. روش پخت و محیطی که آنها در آن نگهداری می شوند نیز در شاخص گلیسمی سیب زمینی نقش دارد. این دلایل ذکر شده از ادعاهای مطرح شده علیه سیب زمینی به دلیل ارزش شاخص گلیسمی بالای آن دفاع می کند. همانطور که در سناریوی russet در مقابل سیب زمینی قرمز مشاهده می شود، مقدار واقعی گلیسمی سیب زمینی می تواند کاملاً متغیر باشد.

سیب زمینی شیرین جایگزینی برای سیب زمینی معمولی است که اغلب توسط افرادی که حتی برای سلامتی با سیب زمینی مخالف هستند توصیه می شود. در واقع، سیب زمینی شیرین از نظر فنی یک سیب زمینی نیست، اما اگر از طعم آن لذت ببرید، یک سبزی خوب برای رژیم غذایی شما است. از آنجایی که از نظر فنی یک سیب زمینی نیست، از نظر ترکیبات تغذیه ای متفاوت است، اما لزوما بهتر نیست. به عنوان مثال، سیب زمینی شیرین سرشار از ویتامین A است. مقدار کمتر در شاخص گلیسمی سیب زمینی شیرین در مقایسه با سیب زمینی سفید را می توان به اشکال مصرف آن نسبت داد. سیب زمینی سفید معمولاً در اشکال ناسالم خورده می شود، جایی که دستور العمل های سیب زمینی شیرین معمولاً به طور خاص برای افراد آگاه به سلامت نوشته می شود. اگر به درستی مصرف شود، هر دو انتخاب خوبی به عنوان منابع کربوهیدرات سالم دارند.

اگرچه سیب زمینی سرشار از کربوهیدرات است، اما ترجیح می دهد به عنوان گلیکوژن در ماهیچه ذخیره شود تا چربی. این خاصیت هم در برنج و هم در جو دوسر دیده می شود. این ویژگی همراه با هضم سریع مرتبط با شاخص گلیسمی، در واقع سیب زمینی را به یک منبع کربوهیدرات ایده آل برای جلسات تمرین با وزنه تبدیل می کند. بعد از تمرین با وزنه نمونه ای از یک دوره زمانی خاص است که به عنوان پنجره آنابولیک شما شناخته می شود، جایی که بدن شما در اوج توانایی خود برای کنترل کربوهیدرات ها است. برای پر کردن ذخایر گلیکوژن به کربوهیدرات نیاز دارد، زیرا کربوهیدرات ها منبع انرژی ترجیحی بدن شما هستند. اگر گلیکوژن شما برای مدت طولانی خیلی کم باشد، بدن شما شروع به کاتابولیزاسیون می کند یا ماهیچه را به عنوان منبع سوخت می خورد. یکی از تمرکزهای اصلی برای بهترین راه برای به دست آوردن سیکس پک و کاهش وزن باید بر روی عضله سازی باشد. این باعث افزایش متابولیسم کلی و چربی سوزی می شود. این حقایق بیشتر از نگه داشتن سیب زمینی در رژیم غذایی شکم شش تکه حمایت می کند.

اگرچه نشان دادم که سیب زمینی را می توان در رژیم غذایی شما برای شکم نگه داشت و در واقع برای سلامتی شما ارزش دارد، اجازه دهید بیان کنم که باید در حد اعتدال مصرف شود. مقاله را اشتباه نگیرید و بخوانید که هر چه سیب زمینی بیشتری بخورید وزن بیشتری از دست خواهید داد یا عضله بیشتری به دست خواهید آورد. این مقاله به سادگی نشان می دهد که سیب زمینی می تواند به عنوان یک منبع کربوهیدرات سالم در یک رژیم غذایی سالم نقش داشته باشد. قبل از اینکه آنها را در رژیم شش تکه شکم خود بگنجانید، هنوز مهم است که زمان صحیح خوردن آنها و همچنین روش های آماده سازی سالم را بدانید. کربوهیدرات‌ها می‌توانند درشت مولکول پیچیده‌ای برای تسلط باشند، اما با یادگیری و تمرین، می‌توانید بسیاری از غذاهای مورد علاقه خود را مصرف کنید و همچنان نتایج بهبود سلامتی را مشاهده کنید.

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که سیب زمینی بخشی از دوجین کثیف است. این بدان معنی است که آنها یکی از محصولات سمپاشی شده در کشاورزی هستند. اگر اهمیت خرید مواد غذایی ارگانیک را می دانید، اما باید در نظر داشته باشید که کدامیک به دلایل بودجه ای مهم هستند، اینها باید فهرست شما را در اولویت قرار دهند. با این حال، سیب زمینی شیرین معمولاً در لیست محصولات تمیز در نظر گرفته می شود.

تقریبی حقایق تغذیه ای برای یک سیب زمینی رست متوسط

کالری: 150

کربوهیدرات: 33.5

چربی: 0

پروتئین: 4