آیا محدودیت محدودیت های وام دهی بانک ها باعث کاهش تورم می شود؟


مهدی تقیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس درباره محدودیت برخی بانک ها در اعطای وام به متقاضیان اظهار داشت: ترازنامه بانک ها سقف گذاری شد. این امر توسط بانک مرکزی برای کاهش قدرت ایجاد اعتبار و کنترل نقش آن در تورم مدیریت می شود.

او اضافه کرد: بانک مرکزی اعلام کرده است که تا سقف مشخصی می توانید تسهیلات بدهید و بیشتر از آن نمی توانید انجام دهید. چون بانک ها دارایی کمتری دارند و باید از ذخایر بانک مرکزی برداشت کنید که تورم است.

تقیانی با بیان اینکه محدودیت سقف وام بانک ها اثر تورم را کاهش می دهد، گفت: موضوع به این معنا نیست که بانک ها تسهیلات نمی دهند، بلکه برای آن حد تعیین می کنند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه این قانون شامل همه بانک ها می شود، در تشریح این ممنوعیت گفت: فرض کنید اجازه می دهید فردی از درآمد شما برداشت کند اما شما محدودیتی برای برداشت تعیین می کنید، مثلا می گویید نمی توانید پول برداشت کنید. . هر ماه بیش از یک مقدار مشخص از حساب من. این موضوع به این معنی نیست که برداشت از حساب من ممنوع است، اما من آنها را محدود کرده ام.

او اضافه کرد: اگر بانک ها دارایی های خود را مولد کنند، مانند املاک، می توانند با افزایش نقدینگی، تسهیلات بیشتری ارائه کنند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر می خواهیم تورم را کنترل کنیم باید در مقابل ایجاد اعتبار بانکی بایستیم، همه جای دنیا خلق پول را مدیریت می کنند و تورم ندارند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.