آیا می دانید غذاهایی که می خوریم با داروهایی که مصرف می کنیم تداخل دارد؟

آیا می دانید غذاهایی که می خوریم با داروهایی که مصرف می کنیم تداخل دارد؟


اکثر مردم می دانند که داروها می توانند با یکدیگر تداخل داشته باشند ، اما ممکن است بسیاری از تعامل برخی غذاها با مکمل ها یا داروها آگاه نباشند. این تداخلات ممکن است منجر به اختلال در جذب یا تغییر متابولیسم شود

آهن موجود در غذا و مکمل ها تداخلات زیادی دارد. آهن هم موجود در گوشت به طور م thanثرتری نسبت به آهن غیر هم که در غذاها و مکمل های گیاهی یافت می شود جذب می شود. دلیل جذب م ironثر آهن هم این است که وقتی گوشت می خوریم ، پروتئین های خون ، هموگلوبین و میوگلوبین را که در گوشت حیوانات وجود دارد جذب می کنیم در حالی که برای جذب غیر هم ، غذاهای غنی از ویتامین C باید در طول وعده های غذایی مصرف شوند. به عنوان مثال ، مقداری آب لیمو که روی سبزیجات برگ بپاشید میزان جذب را افزایش می دهد. برای جذب آهن ، باید آن را حل کرده و به آهن (حالت اکسیداسیون +2) یونیزه کرد ، این جذب توسط اسید معده در معده افزایش می یابد ، جایی که آهن ابتدا جذب می شود و بقیه در روده جذب می شود. مکمل های غذایی مانند مسدود کننده های پروتئین و آنتی اسیدها با کاهش غلظت اسید در معده ، جذب م reduceثر آهن را کاهش می دهند و سبوس گندم ، محصولات لبنی و تانن موجود در چای به عنوان مهار کننده های جذب آهن عمل می کنند.

ویتامین C (اسید اسکوربیک) آهن را به آهن (+2) کاهش می دهد و بنابراین جذب آن را افزایش می دهد. تداخل آهن با آنتی بیوتیک هایی مانند سیپروفلوکسین ، تتراسایکلین و داروهای تیروئید باعث اختلال در جذب آنها و در نتیجه کاهش فعل و انفعالات آنها می شود.
کلسیم در محصولات لبنی و مکمل های غذایی یافت می شود و تداخلات غذایی و دارویی زیادی دارد. مانند آهن ، کلسیم نیز به شکل یونی جذب می شود ، بنابراین باید به صورت محلول باشد و برای جذب مطلوب بیشتر به شکل کربنات کلسیم نیاز به محیط اسیدی دارد. کلسیم در ایلئوم جذب می شود ، بنابراین مکمل هایی که اسیدیته را کاهش می دهند در جذب آن اختلال ایجاد نمی کنند و فیتات و اسید اگزالیک موجود در اسفناج ، سیب زمینی شیرین و لوبیا با کلسیم متصل می شوند و در نتیجه یک کمپلکس کلسیم ایجاد می شود که قابل جذب نیست. کلسیم با مهار یا کاهش جذب از جمله آنتی بیوتیک های کینون و داروهای تیروئید با برخی داروها تداخل دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *