آیا کاهش وزن سریع می تواند باعث کمردرد شود؟

به خوبی ثابت شده است که اضافه وزن یا چاقی احتمال تجربه کمردرد را افزایش می دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، منطقی است که کاهش وزن را به عنوان یک درمان کمردرد تلقی کنیم. با این حال، کاهش وزن سریع می‌تواند به طرق مختلف باعث کمردرد شود.

سوء تغذیه

رژیم های کاهش وزن سریع اغلب حول محور اصل کتوز می چرخند، جایی که بدن چربی های خود را به دلیل کاهش عرضه قند دریافتی برای سوزاندن می سوزاند. رژیم های کم کربوهیدرات در این دسته قرار می گیرند. هنگام حذف غلات و میوه ها، برخی از مواد مغذی که معمولا دریافت می کنید را از دست خواهید داد. کل بدن تحت تأثیر سوء تغذیه قرار می گیرد. ماهیچه ها نمی توانند به درستی کار کنند و ممکن است دچار اسپاسم یا ضعیف شوند و به راحتی تحت فشار قرار گیرند.

اگر رژیم غذایی شما گروه‌های غذایی خاصی را محدود می‌کند، باید از مکمل‌ها استفاده کنید تا مطمئن شوید بدنتان مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند. به دنبال رژیم هایی مانند پروتئین ایده آل باشید که اقداماتی را برای جبران از دست دادن مواد مغذی انجام می دهد.

کم آبی بدن

رژیم های کم کربوهیدرات مانند اتکینز و زون رژیم های ادرارآور هستند. آنها کاهش آب را برای کاهش وزن سریع افزایش می دهند. در صورت ناآگاهی یا عدم آموزش، به راحتی در حین پیروی از یکی از این رژیم ها دچار کم آبی می شوید.

بدن از حدود 70 درصد آب تشکیل شده است. دیسک های ستون فقرات برای حفظ قد و توانایی خود در جذب ضربه به آب متکی هستند. کم آبی مایعات موجود در دیسک های ستون فقرات را کاهش می دهد که می تواند منجر به انحطاط سریع دیسک، برآمدگی یا فتق شود. همچنین ماهیچه ها برای دریافت و جذب الکترولیت ها به مایعات نیاز دارند. هنگامی که آب بدن کم می شود، ماهیچه ها شروع به گرفتگی می کنند.

اگر می خواهید از یک رژیم کم کربوهیدرات پیروی کنید، مطمئن شوید که برنامه شما دستورالعمل هایی در مورد مصرف آب دارد.

از دست دادن تون عضلانی

به برخی از افرادی که برنامه‌های کاهش وزن سریع را با مصرف کالری کم دنبال می‌کنند، توصیه می‌شود که از فعالیت‌های شدید مانند ورزش برای مدتی اجتناب کنند، زیرا بدن در حال تطبیق با سوخت کمتر است. بی تحرکی می تواند باعث از دست دادن سریع تون عضلانی شود. ماهیچه های کمر و شکم قرار است با هم کار کنند تا از قسمت بالایی بدن و هم ترازی ستون فقرات حمایت کنند. با نرم شدن این عضلات، وضعیت بدن ممکن است دچار مشکل شود. ماهیچه های مختلف در سرتاسر پشت، گردن و شانه ها به دلیل وضعیت نامناسب دچار درد و کشیدگی می شوند.

ورزش بیش از حد

برنامه های کاهش وزن برخی افراد شامل ورزش با شدت بالا و منظم برای کمک به سوزاندن چربی است. اگر کالری کمتری دریافت می کنید و کالری بیشتری می سوزانید، ممکن است سلامت خود را به خطر بیندازید.

بدن شما برای انرژی و ترمیم به کالری نیاز دارد. اگر بیش از حد به عضلات خود کار می کنید و به آنها سوخت کمتری برای کار می دهید، بیشتر مستعد کشیدگی هستید. همچنین، استراحت نکردن به اندازه کافی برای بهبودی عضلات، یکی از دلایل کمردرد در بین افرادی است که رژیم دارند. تمرینات شدید نباید به صورت روزانه انجام شود.

سنگ کیسه صفرا

اگرچه دلیل دقیقی برای این امر مشخص نیست، رژیم‌های غذایی با چربی و/یا کالری بسیار کم می‌توانند عملکرد کیسه صفرا را مختل کنند. این اندام به کبد در هضم چربی ها کمک می کند. تصور می‌شود که ذخیره محدود چربی مانع از انقباض کیسه صفرا و آزاد کردن منظم صفرا می‌شود که می‌تواند منجر به تشکیل سنگ‌ها به عنوان موادی در صفرا شود که راکد و سخت می‌شوند.

سنگ کیسه صفرا و احتباس صفرا باعث التهاب کیسه صفرا می شود. از آنجایی که در نزدیکی عضلات کمر و شکم در سمت راست قرار دارد، التهاب اندام می‌تواند باعث ایجاد درد شدید در پشت و معده شود.

هشدار: اگر کاهش وزن غیرقابل توضیح باشد

اگر بدون رژیم لاغر می شوید و کمردرد دارید، این می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد. تومورهای سرطانی ستون فقرات می توانند باعث کاهش وزن، تغییر در اشتها، خستگی، کمردرد، استفراغ، تب و/یا مشکلات عصبی شوند. اگر به طور غیرمنتظره وزن کم می کنید، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

برای برخی افراد، کاهش وزن سریع یک ضرورت است. برای دیگران این یک انتخاب است. رسیدن به وزن سالم هدفی است که باید برای سلامت کمر و کیفیت و طول عمر دنبال شود. مواظب رژیم های کرش باشید. به دنبال برنامه هایی باشید که به نیازهای تغذیه ای و هیدراتاسیون توجه دارند. اگر در رژیم کاهش وزن سریع کمردرد را تجربه می‌کنید، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که بدن شما یا آنچه را که نیاز دارد دریافت نمی‌کند یا اینکه خیلی سخت تمرین می‌کنید.

اجازه ندهید کمردرد مانع از کاهش وزن شما شود. انتخاب یک رژیم غذایی مناسب به شما اطمینان می دهد که به سرعت و ایمن وزن کم می کنید. در صورت امکان، در مورد برنامه غذایی خود با یک متخصص سلامت قابل اعتماد مشورت کنید.