ابرهای کوچک کرکی ممکن است به نجات صخره بزرگ مانع استرالیا کمک کنند

ابرهای کوچک کرکی ممکن است به نجات صخره بزرگ مانع استرالیا کمک کنند


سیدنی ، 28 سپتامبر – دانشمندان استرالیایی برای کاهش سرعت افزایش دمای هوا و آبهای گرم در صخره های مرجانی صخره مرجانی بزرگ ، قطرات آب اقیانوس را به آسمان می پاشند تا ابرها را برای حفاظت از گنجینه زیست محیطی ایجاد کنند.

محققان در پروژه موسوم به پروژه روشنایی ابر می گویند که از یک توربین برای اسپری ذرات میکروسکوپی دریا برای غلیظ شدن ابرهای موجود و کاهش نور خورشید در بزرگترین اکوسیستم صخره های مرجانی جهان واقع در سواحل شمال شرقی استرالیا استفاده می کنند.

دانیل هریسون ، مدرس ارشد در دانشگاه جنوب کراس که این پروژه را اجرا می کند ، گفت: قطرات آب تبخیر می شوند و فقط کریستال های نمک کوچکی در جو شناور می مانند و اجازه می دهند بخار آب در اطراف آنها متراکم شده و ابر ایجاد کند.

هریسون می گوید: “اگر این کار را در مدت زمان طولانی از چند هفته تا دو ماه انجام دهیم ، زمانی که صخره در حال گذر از موج گرمای دریایی است ، ما واقعاً می توانیم دمای آب را بر روی صخره کاهش دهیم.”

توده ای از جت های اسپری در کشتی در جریان دومین آزمایش صحرایی در صخره برادهرست در دیواره بزرگ مرجانی ، کوئینزلند ، استرالیا در مارس 2021 مشاهده می شود.
برندان کلاهر/دانشگاه کراس جنوبی/گزارش از طریق رویترز

این پروژه در ماه مارس ، در پایان تابستان در نیمکره جنوبی ، هنگامی که صخره های شمال شرقی استرالیا در گرمترین حالت خود قرار دارند ، آزمایش دوم را انجام داد و در زمانی که صخره ها بیشتر در معرض سفید شدن آسیب پذیر هستند ، اطلاعات ارزشمندی در مورد جو جمع آوری کرد.

ترکیب آب سبک و گرم باعث سفید شدن مرجان می شود. هریسون گفت که با کاهش نور بر صخره های مرجانی تا 6 درصد در تابستان ، “تنش سفید کننده” در اکوسیستم زیر دریا 50 تا 60 درصد کاهش می یابد.

اما مزایای روشن شدن ابرها در طول زمان کاهش می یابد مگر اینکه اقدامات دیگر تغییرات آب و هوایی را کند کند.

مروری بر صخره برادهرست و یک کشتی تحقیقاتی در دومین آزمایش صحرایی در صخره برادهرست در صخره بزرگ مانع ، کوئینزلند ، استرالیا در مارس 2021.
مروری بر صخره برادهرست و یک کشتی تحقیقاتی در دومین آزمایش صحرایی در صخره برادهرست در صخره بزرگ مانع ، کوئینزلند ، استرالیا در مارس 2021.
برندن کلاهر/جزوه از طریق رویترز

وی گفت: “اگر ما کار واقعا قوی در زمینه تغییرات آب و هوا داشته باشیم ، مدل سازی نشان می دهد که روشنایی ابر برای جلوگیری از کاهش صخره های مرجانی کافی است و در واقع در این دوره دیده می شود در حالی که میزان انتشار کربن خود را کاهش می دهیم.”

یکی از مشهورترین جاذبه های طبیعی استرالیا ، صخره های مرجانی نزدیک به ثبت شدن در فهرست میراث جهانی در خطر انقراض توسط سازمان ملل متحد است ، اگرچه پس از لابی توسط استرالیا از تعیین نام خودداری کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *