ابزار کلیدی چاه های نفت و گاز بومی بود.


گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، گفت: یکی از شرکت های مستقر در مرکز توسعه فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف، شرکت دانش بنیان آسای شریف انرژی، اقدام به طراحی و توسعه فناوری کرده است. در انجام آن موفق شد. در یک میدان نفتی و گازی بالادست، محصول را “دشگاه” می نامند که دیسک چرخانده می شود. دستگاه دیسک دوار که کاملا بومی سازی شده است نقش مهمی در افزایش بهره وری چاه های نفت و گاز دارد.

امیرحسین ربیعی، مدیرعامل شرکت آسای شریف انرژی درباره این محصول فناورانه گفت: این دستگاه که توسط تیم فنی شرکت آسای انرژی طراحی، توسعه و مونتاژ شده است، اولین دستگاه در نوع خود در کشور بود. هدف این دستگاه اندازه گیری سرعت واکنش سنگ-سیال در دماها و فشارهای بالا می باشد که در مطالعات عملیات تزریق اسید – ترمیم آسیب به سازندهای نفتی از اهمیت بالایی برخوردار است.به عنوان یکی از روش های اصلی شایان ذکر است این دستگاه در سال های اخیر یکی از نیازهای فناورانه صنعت نفت بوده که به دلیل محدودیت ها امکان واردات وجود نداشته است.

وی افزود: شرکت آسا انرژی تولید سایر محصولات فنی را نیز نهایی کرده است. به عنوان یک دستگاه QCM آنلاین ویژگی ها و سیستم اندازه گیری پارامترهای مختلف سیالات و محلول ها، دستگاه تزریق اسید دوگانه در هسته برای شبیه سازی اسیدیته چاه های نفت و دستگاه تست خوردگی از جمله محصولات توسعه یافته شرکت ما می باشد. علاوه بر این دستگاه ویسکومتر اسید دما و فشار بالا، نرم افزار شبیه سازی اسید، دستگاه ارزیابی امتداد کف و … در محصولات تولیدی شرکت آسا انرژی گنجانده شده است. شرکت ما در زمینه خدمات مشاوره ای در خصوص بهینه سازی افزودنی های شیمیایی برای اسیدی شدن فعالیت می کند.

ربیعی خاطرنشان کرد: واردات این محصولات فنی مورد نیاز صنعت نفت با چالش هایی مانند نوسانات نرخ ارز و عدم امکان ثبت سفارش به دلیل محدودیت ها مواجه بوده است اما اکنون شرکت انرژی آسی شریف کشور توانسته است صرفه جویی کند. . ارز با بومی سازی این دو دستگاه. کشوری بساز

شایان ذکر است شرکت آسای شریف انرژی به همت جمعی از اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشکده مهندسی شیمی و نفت شریف با پتانسیل فعالیت در بخش انرژی تاسیس شد و فعالیت غیر رسمی خود را در سال 1395 آغاز کرد. این شرکت دانش بنیان که در سال 1397 به ثبت رسمی رسیده است، هم اکنون به عنوان یکی از واحدهای مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف مشغول به فعالیت می باشد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.