ابوالحسن بنی صدر ، نخستین رئیس جمهور ایران پس از انقلاب 1979 ، در 88 سالگی درگذشت

ابوالحسن بنی صدر ، نخستین رئیس جمهور ایران پس از انقلاب 1979 ، در 88 سالگی درگذشتتهران ، ایران – ابوالحسن بنی صدر ، نخستین رئیس جمهور ایران پس از انقلاب اسلامی 1979 ، که پس از پاسخگویی به دلیل سرپیچی از قدرت روزافزون روحانیت در زمانی که ملت به دین سالاری تبدیل شده بود ، از تهران فرار کرد ، شنبه درگذشت. او 88 سال داشت.

بنی صدر در میان دریایی از روحانیون سیاه پوش شیعه ، با کت و شلوار غربی و فرانسوی خود آنقدر برجسته شد که در فیلسوف ژان پل سارتر حضور داشت و حتی اعتقاد خود را مبنی بر اینکه اولین رئیس جمهور 15 سال ایران خواهد بود تأیید کرد. زودتر رویداد.

این اختلافات تنها زمانی او را منزوی کرد که ناسیونالیست به دنبال ایجاد اقتصادی به سبک سوسیالیستی در ایران بود که از طریق اعتقاد عمیق شیعی او که توسط پدر روحانی اش تقویت شده بود ، حمایت می شد.

بنیصدر قدرت خود را بر دولتی که قرار است رهبری کند تثبیت نخواهد کرد زیرا رویدادهای خارج از کنترل او ، مانند بحران گروگانگیری سفارت آمریکا و حمله عراق به ایران ، بر آشفتگی پس از انقلاب افزود.

قدرت واقعی در دست رهبر معظم انقلاب آیت الله روح الله خمینی بود که بنیصدر با وی در تبعید در فرانسه کار کرد و او را در جریان انقلاب به تهران بازگرداند. اما خمینی بنی صدر را تنها پس از 16 ماه کار کنار گذاشت و او را مجبور کرد تا به پاریس فرار کند ، جایی که چند دهه در آنجا ماند.

بنی صدر بعداً در مورد خمینی گفت: “من مانند کودکی بودم که می دیدم پدرم آرام آرام الکلی می شود.” “این بار مواد مخدر نیرو بود.”

خانواده بنیصدر روز شنبه در بیانیه ای اعلام کردند که وی پس از مدت ها مبارزه با بیماری در بیمارستان پاریس درگذشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *