اتصال ۴۰ درصد ادارات سوادکوه به دولت الکترونیک


به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان سوادکوه، به بهانه روز ارتباطات نشست خبری رئیس اداره مخابرات شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی با اهالی رسانه برگزار شد.

جعفر محسنی دانش‌آموخته رشته برق از دانشگاه فردوسی مشهد در مقطع کارشناسی و واحد علوم تحقیقات تهران در مقطع کارشناسی ارشد است.

رئیس اداره مخابرات شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی بیش از دو دهه سابقه فعالیت در مجموعه مخابرات را دارد و امروز به عنوان رئیس اداره مخابرات شهرستان،  پاسخگوی سوالات خبرنگاران شده است.

محسنی گفت:  به هر پیامی که از یک مبدا به مقصد خاص ارسال می شود،  ارتباطات می‌گویند و قرن بیستم قرن اطلاعات بود و قرن جدید به نام قرن انفجار اطلاعات نامگذاری شده است.

امروز اینترنت پرسرعت زیرساخت همه سازمان‌ها، ادارات، نهادها و صنایع به حساب می‌آید و همچنین فضای مجازی آنقدر مهم و پراهمیت است که رهبر معظم انقلاب هم نگاه ویژه‌ای به مدیریت و نوع استفاده از آن دارند.

رئیس اداره مخابرات سوادکوه، افزود: بستر مخابرات محیطی ایمن  برای استفاده همه ارگان‌ها و سازمان‌ها است و همچنین به فراخور پیشرفت جامعه و ارسال اطلاعات از طریق اینترنت پرسرعت، نگهداری،  بهینه‌سازی و توسعه سرویس‌ها را انجام می‌دهیم.

محسنی تعداد مشترکین تلفن ثابت شهرستان را ۳۰ هزار مشترک عنوان و خاطرنشان کرد:  بیش از ۵ هزار مشترک از اینترنت پرسرعت مخابرات استفاده می‌کنند و تا سال ۱۳۹۸ انجام پروژه‌های مخابراتی به خصوص فیبر‌نوری سرعت کمی داشت،  ولی امروزه در این خصوص رشد کردیم.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال پروژه uso را در روستاهای دهستان ولوپی  با ۳۰ کیلومتر فیبر نوری انجام دادیم و با توجه به اهمیت منطقه کسلیان و وجود سایت های مختلف لرزه‌نگاری و مخابراتی این پروژه به عنوان طرح ملی در حال اجراست و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی اظهار کرد: در روستاهایی مانند فلورد، لمزر،  دهکلان،  نفت چال،  پاشاکلا و سایر روستاهای مشابه که محدودیت داشتیم، امروز با تکنولوژی‌های جدید و فیبر‌نوری اینترنت پرسرعت را ارائه می دهیم و بیش از ۸۰ درصد جمعیت شهرستان سوادکوه از اینترنت پرسرعت استفاده می کنند.

محسنی، افزود: سیاست‌گذاری ارتباطات و ساختار آن بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و ما مجری این سیاست‌ها هستیم و زیر مجموعه‌هایی مانند همراه اول، ایرانسل و رایتل در مجموعه ما وجود دارند.

رئیس اداره مخابرات سوادکوه، گفت: برخی از نقاط شهرستان مانند جاده خطیر کوه و معادن شن و ماسه آن به عنوان نقطه کور موبایلی شناخته می‌شوند و بر اساس تعداد متقاضی و اقلیم جغرافیایی  سایت‌ها ایجاد می‌شوند تا نقاط کور را پوشش دهند.

محسنی در خصوص شبکه دولت گفت:  دولت الکترونیک یک اولویت است تا در موارد مختلف مثل جلوگیری از قطع درختان برای تولید کاغذ و وقت ارباب رجوع صرفه‌جویی شود و شبکه دولت ابتدایی‌تر ین بخش دولت الکترونیک است که در شهرستان سوادکوه تا امروز بیش از ۴۰ درصد ادارات و نهادها به این شبکه متصل شده اند که اداره مخابرات برای سرعت بخشیدن در این خصوص، مودم رایگان می دهد تا همه ادارات به شبکه دولت بپیوندند.

رئیس اداره مخابرات در مورد ارتقاء سیستم‌ها و تجهیزات گفت: به خاطر تحریم‌های ظالمانه و ناجوانمردانه،  بسیاری از تجهیزات ما نیاز به پشتیبانی ارتقاء و نوسازی دارند.

محسنی اظهار کرد:  اولویت بعدی که در دولت مردمی آقای رئیسی به آن توجه می‌شود، موضوع فیبر تا منزل است و ما برای شروع در شهرک فرهنگیان پل سفید با ۴۰ مشترک این کار را انجام دادیم و برای توسعه این پروژه نیاز به همکاری ادارات و نهادها داریم تا حفاری‌ها به موقع صورت پذیرد و یکی از مزایای این طرح چند‌برابر شدن ظرفیت سرویس نسبت به نمونه‌های قبلی است.

رئیس اداره مخابرات سوادکوه و سوادکوه‌شمالی گفت:  اولویت بعدی ما حمایت از تولید و تولیدکنندگان است و به صنایع اعلام کردیم که فیبر نوری را تا ورودی شهرک صنعتی فراهم می‌کنیم که البته هنوز استقبال چندانی از طرف صنایع نشده است.

محسنی یکی از مهمترین مشکلات مخابرات را موضوع سرقت ها اعلام کرد و افزود: این سرقت‌ها مانعی در مسیر پیشرفت و توسعه مخابرات است و از نیروی انتظامی،  سپاه،  فرمانداری و دیگر ارگانها می‌خواهم به مخابرات کمک کنند تا جلوی این اتفاق گرفته شود.

محسنی، گفت: برای ایمن‌سازی سایت‌ها اقدام کردیم و چند مورد را انجام دادیم و البته برای حفاظت فیزیکی و الکترونیکی هر سایت حدود ۵۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم.

انتهای پیام/۸۶۰۱۵/غ
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید