اجرای طرح اسقاط خودروهای فرسوده باعث ایجاد اشتغال و کاهش مصرف سوخت می شود.


روح الله آزادخواه عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، درباره افزایش مصرف سوخت در کشور گفت: تاکنون برنامه ای ارائه نشده است. صحن مجلس». اما دوستان ما در کمیسیون انرژی این مشکل را بیشتر می دانند.

وی درباره میزان مصرف سوخت خودروهای داخلی نیز گفت: در صنعت خودرو یکی از دلایل افزایش مصرف سوخت عدم اسقاط خودروهای فرسوده است. امروز طبق آمار حدود 4 میلیون خودروی فرسوده در کشور وجود دارد که تا یکی دو سال آینده به 8 میلیون دستگاه خواهد رسید. این خودروها 4-5 برابر بیشتر از حد معمول استفاده می کنند.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه پس از دولت روحانی اسقاط خودروهای فرسوده صورت نگرفته است، گفت: در این زمینه طرحی را در کمیسیون صنایع و معادن اجرا کردیم که حد آن است. بیشتر از ظرفیت قانونی گواهی صرفه جویی در مصرف سوخت که در قانون تولید رقابتی و هوای پاک است، از آن استفاده کنیم و به دارندگان خودروهای فرسوده تحت عنوان گواهی مصرف سوخت مشوق هایی بدهیم. طبق قانون، دولت باید از این گواهی برای تشویق مردم به مصرف سوخت استفاده کند.

آزدخا اضافه کرد: با این گواهی می توانیم انگیزه ای برای مالکان خودروهای فرسوده ایجاد کنیم تا بیایند و خودروهای خود را اسقاط کنند تا منابع بودجه ای مورد نیاز نباشد و بتوانیم روند اسقاط را تشویق کنیم. این طرحی است که ما تدوین کرده ایم و در حال انجام آن هستیم و امیدواریم بتوانیم این موضوع را بازسازی و تسریع کنیم.

او گفت که حدود 220 مرکز سقط جنین که در دولت‌های نهم و دهم تأسیس شده‌اند، اکنون غیرفعال هستند.گفت: در این مدت روند اسقاط خودرو با موفقیت انجام شد و سالانه میلیون ها خودرو اسقاط می شد که متاسفانه همه آنها از رده خارج شده اند. همه این مراکز سرمایه بخش دولتی و خصوصی هستند و از آنجایی که تغییر کاربری ندادند در دستانشان رها شد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه اجرای این طرح موجب احیای مراکز اسقاط خودروهای فرسوده و ایجاد اشتغال می شود، گفت: اجرای این طرح باعث از کار افتادن خودروهای فرسوده و در نتیجه کاهش مصرف سوخت می شود. . در این صورت هم دولت و هم صاحبان خودروهای فرسوده برنده می شوند، دولت آنچنان تحت فشار مالی قرار نمی گیرد. ما این موضوع را با معاون رئیس جمهور، وزیر امنیت، وزیر نفت و وزارت اقتصاد مطرح کرده ایم، اما متأسفانه این آقایان خودسر هستند و نمی نشینند با مجلس بحث و مذاکره کنند و چنین فکری نمی کنند. با در نظر گرفتن مجلس و باید از اهرم قانونی استفاده کنیم و اجازه دهیم دولت با قانون صحبت کند.

آزادی با بیان اینکه نمی خواهیم مشکلات مجلس را به دولت تحمیل کنیم، خاطرنشان کرد: اگر دولت قبل از اینکه بخواهد چیزی به قانون تبدیل شود، بیاید و حرف مجلس را گوش کند، مطمئناً خیلی از مشکلات با عوام حل می شود. فکر کردن

وی در خاتمه گفت: متاسفانه تاکنون پاسخ مثبتی از سوی دولت برای رسیدگی به این موضوع ندیده ایم، در حالی که صنعت اسقاط خودرو در واقع یک صنعت ضروری و ضروری و یک تکلیف قانونی در کشور است که همچنان ادامه دارد. زمین و ما آن را به شدت دنبال خواهیم کرد.” ما این کار را انجام خواهیم داد تا نتیجه بگیریم.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.