احیای بافندگی در بشرویه


به گزارش خبرگزاری فارس از برجند، پارچه بافی یا پارچه دوزی یکی از قدیمی ترین صنایع دستی ایران است که اسناد تاریخی نزدیک به 1000 سال دارد.

کفش های گیوه با توجه به آب و هوای معتدل ایران، خنک، سبک و قابل شستشو طراحی شده و به دلیل تمامی این ویژگی ها از گذشته تا به امروز مورد استفاده روستاییان و کشاورزان بوده است.

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بیشرویه در این باره به خبرنگار فارس گفت: در طول تاریخ زندگی بشر همواره کفش و چکمه سنتی به دلیل اهمیت و جنبه کاربردی مورد توجه بوده است و بی شک اولین باری است که وی یکی از مردم نمونه هایی از هنرهای دست ساز بشر به طوری که در کاوش های باستان شناسی و اسناد و نقشه های باستانی انواع کفش ها را می یابیم.

سلیمانی افزود: بر اساس آثار و اسناد تاریخی به جا مانده از دوره صفویه تا پهلوی، دو نوع کفش سنتی در بشرویه تولید شده است. نوع اول پوزر نام دارد که جنس اصلی آن چرم است و مدل های ساق دار بدون ساق و به اصطلاح گلاش از محصولات این مدل بود. نوع دیگر گیو است که با فشار دادن زیره های قالبی با نخ تابیده شده به عنوان روکش کفش و پارچه به عنوان زیره تولید می شود.

وی افزود: در ماه های اخیر با اختصاص تسهیلات قرض الحسنه به یکی از بانوان علاقه مند، روند ابریشم بافی پس از 40 سال بی توجهی دوباره احیا شد و خوشبختانه تولید ابریشم بافی بیشروی مورد توجه علاقه مندان قرار گرفت. توجه گردشگران

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بشرویه گفت: اولین دوره آموزش بافندگی چند روز پیش برگزار شد و هم اکنون 20 نفر در کارگاه بافندگی مشغول به کار هستند.

انتهای پیام/4905
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.