اختراعات مدرن ما را تنبل می کنند – آیا موافقید؟

در بیشتر موارد، باید اعتراف کنم که معتقدم اختراعات مدرن ما را تنبل می کند. بگذار توضیح بدهم.

از زمانی که ماشین چند وقت پیش اختراع شد، ما با آسودگی و سرعت از جایی به جای دیگر سفر می کنیم. ما می توانیم این واقعیت را انکار کنیم که برخی از ما تنبل تر شده ایم. ما هر جا که می رویم، برای بازی، کار، تا مغازه ای که تنها پنجاه متر با خانه فاصله دارد، رانندگی می کنیم. یکی از دوستان من که شکم بزرگی دارد دیگر به راه رفتن اعتقادی ندارد. راه رفتن و دویدن در زندگی او وجود ندارد. همیشه ماشین است، حتی تا خانه خاله که در فاصله چند قدمی است. آشنا بنظر رسیدن؟

برای بسیاری از مردم در این عصر مدرن، چهار چرخ وظیفه دو پایه را بر عهده گرفته است. نتیجه؟ خب، ما دچار اضافه وزن، کمبود ورزش و مستعد انواع بیماری ها می شویم. راحتی وسایل نقلیه مانند اتومبیل و دوچرخه باعث تنبلی شده است که به نوبه خود باعث بدتر شدن سلامت جسمانی ما می شود.

ما علاوه بر تنبلی جسمی، از نظر ذهنی نیز تنبل می شویم. این من را به یاد اتفاقی می اندازد که سال ها پیش اتفاق افتاد، یکی از دوستانم امی که به عنوان منشی در یک شرکت تبلیغاتی کار می کند. قبل از اختراع ماشین حساب، او باید حساب های خود را با استفاده از مغزش انجام می داد. او می توانست با یک قلم و یک تکه کاغذ جمع، تفریق، ضرب و تقسیم کند. سپس یک روز رئیس یک ماشین حساب کاملاً جدید به او داد. او البته از اینکه می‌توانست تمام محاسبات را تنها با فشار دادن چند کلید انجام دهد، شگفت‌زده بود. برای استفاده از ماشین حساب نیازی به فکر کردن نیست. بنابراین توانایی ذهنی او شروع به کاهش کرد. او حتی این را متوجه نشد تا اینکه یک روز ماشین حساب خراب شد. در کمال وحشت، او متوجه شد که فراموش کرده است چگونه کارهای ساده ریاضی را انجام دهد. او نمی توانست به کار خود ادامه دهد تا زمانی که رئیس ماشین حساب دیگری برای او نیاورد. آیا این تنبلی ذهنی نیست؟ سال ها طول کشید تا یاد بگیریم چگونه بشماریم، اما فقط هفته ها با ماشین حساب طول کشید تا همه چیز را فراموش کنیم.

البته اختراعات دیگری نیز وجود دارد که به تنبلی ما کمک می کند. فست فودها به ما این امکان را می دهند که برای آشپزی زحمت نکشیم. ظروف کاغذی و نوشیدنی های کنسرو شده به این معنی است که ما مجبور نیستیم بعد از صرف غذا خود را بشوییم. ما همچنین ماشین لباسشویی، جاروبرقی، کامپیوتر و انواع وسایل را داریم. درست است که این اختراعات زندگی ما را آسان کرده است، اما فکر نمی کنید ما را تنبل تر هم می کند؟

نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد اختراعات و فناوری های جدید در آینده به زندگی ما هجوم خواهند آورد و بیشتر کارهای روزمره ما را در اختیار خواهند گرفت. در حال حاضر ربات ها و ماشین هایی وجود دارند که قادر به انجام انواع کارها هستند. شاید روزی برسد که همه چیز برایمان انجام شود و آنقدر وقت آزاد داشته باشیم که در نهایت بتوانیم تمام کارهایی را که دوست داریم انجام دهیم، اگر هنوز کارهایی برای انجام دادن باقی مانده است.

رژیم لاغری سریع