اردوغان در سازمان ملل؛ یونان را سرزنش کنید و به حل بحران در قفقاز امیدوار باشید


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه سه شنبه شب به وقت تهران در سخنرانی خود در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بر حل بحران نیمکره جنوبی تاکید کرد. البته، موضع سختی از سوی یونان اتخاذ شد.

به گزارش منابع خبری، اردوغان بر اجرای زودهنگام توافقنامه صلح جمهوری آذربایجان و ارمنستان در خصوص وضعیت قفقاز جنوبی تاکید کرد.

وی همچنین در مورد یونان مدعی شد که یونان با فشار غیرقانونی خود در دریای اژه خشونت علیه مهاجران را تشدید می کند. اردوغان گفت یونان دریای اژه را به قبرستان مهاجران تبدیل می کند. اردوغان به تبعیض یونان علیه جامعه مسلمانان این کشور اشاره کرد.

وی گفت: ترکیه از حقوق و منافع خود در دریای اژه و مدیترانه شرقی دفاع خواهد کرد و گرفتار بازی کسانی نخواهد شد که راهبرد ایجاد تنش را برای منافع سیاسی دنبال می کنند.

در همین حال، کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان روز سه شنبه در مسیر خود به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت که موضع تهاجمی فزاینده ترکیه با مشکلات سیاسی داخلی این کشور مرتبط است.

میتسوتاکیس در مصاحبه با یک شبکه رادیویی گفت: ما از کسی نمی ترسیم. من همچنین در مورد مرزهایی که تعیین می کنم بسیار سختگیر خواهم بود. همه می دانند که نمی توان با یونان بازی کرد. از طرفی باید اختلافات خود را با هم بحث کنیم و حل کنیم و بدون درگیری با هم ارتباط برقرار کنیم. آیا واقعاً هر روز به این میزان تنش نیاز داریم؟

میتسوتاکیس افزود: موضع تهاجمی ترکیه قطعا بازی قبل از انتخابات این کشور است.

دو کشور همسایه مدت هاست با هم اختلاف دارند و هر دو طرف یکدیگر را به نقض حریم دریایی و هوایی خود متهم می کنند. یونان و ترکیه بر سر بخش انرژی و موضوع پناهجویان نیز اختلافاتی دارند. ترکیه در ماه های اخیر انتقادات خود را از استقرار نیروهای یونانی در جزایر شرق دریای اژه افزایش داده است. بر اساس معاهده لوزان 1923 و معاهده پاریس 1947، این جزایر باید غیرنظامی شوند، بنابراین استقرار نیروهای نظامی یا سلاح در جزایر اکیدا ممنوع است.

به گزارش منابع خبری، اردوغان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره بحران کشمیر همچنین بر کاهش تنش میان پاکستان و هند و بازگشت صلح به کشمیر تاکید کرد.

انتهای پیام/.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.