استفاده از ابزار حج ریاض برای نزدیک شدن به آمریکا و صهیونیست ها


به گزارش خبرگزاری فارس، اداره کل مسجدالحرام و مسجد نبوی عربستان سعودی اعلام کرد که محمد بن عبدالکریم آل عیسی یکی از اعضای هیئت علمای کبر (علمای ارشد) است. و لذا دبیرکل اتحادیه جهان اسلام انتخاب شد.

پایگاه خبری «الجزیره میرر» گزارش می دهد که این انتخاب در زمانی انجام شده است که صهیونیست ها از همه خوشحال هستند. چرا که العیسی یکی از پیروان حکومت سعودی است که در زمینه دین و تبلیغ هماهنگ با منافع حکومت صهیونیستی و عادی سازی آن فعالیت می کند و از دریچه های مذهبی و عقیدتی وارد این عرصه می شود.

به گزارش المراح، انتصاب العیسی برای ایراد خطبه در روز عرفه در موسم حج امسال را نمی توان از سیاست کلی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی جدا کرد. علاوه بر این، العیسی قصد دارد بهترین شرایط ممکن را برای سفر آتی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا فراهم کند.

بر اساس این گزارش، العیسی فردی است که در سال 2020 برای قربانیان هولوکاست ادعایی غوغایی به پا کرد. او گفت که در کنار “برادران یهودی” خود می ایستد و “برخی تلاش می کنند تاریخ را جعل کنند و ادعا کنند که هولوکاست واقعی نیست، اما بدترین در تاریخ بشریت ماست.” این یک جنایت است. ما با این دروغ ها مبارزه خواهیم کرد. ” این اظهارات با استقبال شدید صهیونیست ها مواجه شد.

الجزیره میرر اعلام کرد که پس از این ادعا، دولت صهیونیستی خواستار گفتگو و ارتباط اعراب و یهودیان شد و گزارش داد که این حوادث در زمانی رخ داده است که ریاض دیدگاه های سیاسی خود را برای مردم شبه جزیره عربستان بیان می کند و عبادت را جایز نمی داند. عربستان سعودی همچنین صدها روحانی، متفکر و سیاستمدار را زندانی کرده و گروه های مقاومت ضد صهیونیستی را به عنوان گروه های تروریستی معرفی کرده است. عربستان سعودی حتی برخی از مسلمانان از جمله ایرانیان را از انجام مراسم حج منع می کند. همانطور که در سال 2016 این مشکل رخ داد.

به گزارش این پایگاه خبری، ریاض همچنین به مناسک بت پرستی که یکی از ارکان حج برای شیعیان است و از انجام آن جلوگیری می کند، اعتراض کرد. العیسی نیز از معدود افرادی است که در دایره محدود حامیان بن سلمان قرار گرفته و نقشه های او را عملی می کند تا سرانجام مسیر روابط باز و همه جانبه با صهیونیست ها به پایان برسد.

بر اساس این گزارش، ستاره العیسی به محض روی کار آمدن بن سلمان شروع به درخشش کرد و همواره بر اساس برنامه سیاسی خود که مبتنی بر رسیدن به مرحله عادی سازی کامل روابط با تل آویو است، پیش رفت. بنابراین، العیسی نه تنها روابط با صهیونیست ها را مشروعیت بخشیده است، بلکه عملکرد او جلوه ای از مفهوم دین سعودی است. زیرا این کشور پس از جنایت جلوه دادن مقاومت، آن را حرام اعلام کرد.

الجزیره در ادامه نوشت در حالی که عملیات العیسی نشان می دهد که آل سعود قصد دارد مسیر دین و سیاست را برای اجرای نقشه های خود ترکیب کند و با هم پیمانی با صهیونیست ها و مقاومت این کار را انجام داد. محکوم شده است اما وی هرگونه دخالت در سیاست انجمن جهان اسلام را رد می کند و نقش صلح را تنها برای اسلام می داند.

رابرت ساتلوف، تحلیلگر گرمایش در اندیشکده ها و مراکز تحقیقاتی ایالات متحده و در حال حاضر مدیر اجرایی موسسه واشنگتن، در مورد به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی سوال کرد. عیسی گفت که انجمن جهان اسلام متعهد به صلح است و نه به هیچ نهاد سیاسی. ساتلوف گفت که پاسخ العیسا “غافلگیرکننده” بود. زیرا انتظار داشت مقام سعودی این اقدام را محکوم کند.

بر اساس این گزارش، العیسی در روز عرفه امسال خطبه و اقامه نماز خواهد کرد که یک پیشرفت بزرگ در نظام سعودی و نتیجه تدارکاتی است که برای عادی سازی انجام داده است. روابط با صهیونیست ها او همچنین در سخنرانی امسال خود می تواند بگوید: «هر گونه اقدام خشونت آمیز یا تروریستی که بخواهد خود را از طریق اسلام توجیه کند مردود است، زیرا اسلام دینی است که هیچ ربطی به سیاست ندارد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.