استولتنبرگ و اردوغان درباره پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو صحبت می کنند.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی شامگاه جمعه از گفت و گوی تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه خبر داد.

وی در پیامی توئیتری نوشت: «من یک تماس تلفنی سازنده با رئیس جمهور اردوغان دارم. ترکیه یک متحد ارزشمند است و ما از تلاش های این کشور برای میانجیگری در توافقنامه امنیت غذایی قدردانی می کنیم.

استولتنبرگ نوشت: ما پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو را در نظر گرفته ایم و به مذاکرات ادامه خواهیم داد.

سوئد و فنلاند علیرغم هشدارهای اخیر روسیه برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو درخواست داده اند. فنلاند به عنوان یکی از کشورهای اسکاندیناوی، 1000 کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد و اولین کشوری است که به ناتو پیوسته و به ناتو می‌پیوندد.

این در حالی است که ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو اعلام کرده است که به دلیل حمایت از گروه های تروریستی مانند پ.ک.ک با عضویت در ناتو مخالفت خواهد کرد.

دولت ترکیه فهرستی رسمی متشکل از پنج درخواست از سوئد و فنلاند را منتشر کرده است که در صورت برآورده شدن از عضویت کشورهای شمال اروپا در ناتو حمایت می کند.

آنکارا از استکهلم “ضمانت های محکم” خواسته است تا تمامی روابط خود را با گروه هایی مانند پ ک ک که ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آنها را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام کرده اند، قطع کند.

انتهای پیام/.
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.