افسانه ال کارنیتین

برای طولانی ترین زمان، ال کارنیتین یکی از محبوب ترین و توصیه شده ترین مکمل های من برای کمک به مبارزه برای کاهش چربی بود. من تقریباً برای هر مسابقه بدنسازی که برای آن آماده شده بودم از آن استفاده کرده‌ام، و حتی در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد یک مکمل کاهش چربی کاملاً طبیعی و بدون محرک بودم که پایه آن ال کارنیتین بود. در گذشته توضیح دادم که چقدر این مکمل را دوست دارم و چقدر خوب بود (و این تنها مکملی است که در مدت زمان زیادی نظرم را در مورد آن تغییر داده ام). اما همه این پیشنهادات و توصیه‌ها اکنون کنار گذاشته شده‌اند، زیرا هر چه بیشتر درباره این اسید آمینه و تأثیرات آن بر کاهش چربی تحقیق می‌کنم، علم بیشتر ثابت می‌کند که این آمینو اسید تمام چیزی نیست که به بازار عرضه شده است.

نقش کارنیتین در بدن افزایش سوزاندن تری گلیسیریدها برای تامین انرژی و در عین حال حفظ گلیکوژن ذخیره شده در کبد است. این کاهش گلیکوژن باعث استقامت و استقامت بیشتر می شود که باعث می شود تمرینات طولانی تر و شدیدتر انجام شود. تصور می شد که مکمل کارنیتین باعث کاهش بیشتر چربی می شود، اما بیایید ببینیم مطالعات در این مورد چه می گویند.

یک مطالعه نشان داد که کارنیتین برای استفاده به عنوان یک کمک انرژی زا در ورزشکاران استقامتی بی اثر است، اما عواملی که مهم بودند ژنتیک، تمرین و تغذیه مناسب و تامین کافی کربوهیدرات ها و مایعات بودند. (1)

آخرین مطالعه ای که به آن اشاره خواهم کرد به آزمودنی ها روزانه چهار گرم کارنیتین به مدت سه ماه داد. در پایان مطالعه هیچ افزایشی در سطح عضلانی کارنیتین مشاهده نشد.(2)

پس چرا من اینقدر متقاعد شدم که ال کارنیتین برای کاهش چربی موثر است؟ برای شروع، من برای مسابقات بدنسازی آماده می شدم که از آن استفاده کردم. با داشتن ال کارنیتین به عنوان یک عنصر اصلی در رژیم مکمل من، من واقعاً معتقد بودم که به من کمک می کند تا چربی بدن خود را از بین ببرم، و گاهی اوقات آنچه یک فرد در مورد یک مکمل غذایی فکر می کند تمام چیزی است که آنها برای متقاعد کردن خود به کارآمد بودن آن نیاز دارند. من همچنین از توصیه های شخص دیگری در مورد استفاده از مکمل ها پیروی می کردم و این مورد علاقه آنها بود.

هر چند اشتباه نکنید. کارنیتین بخش ضروری یک زندگی سالم است. به هر حال، این یک اسید آمینه ضروری است و نقش حیاتی در تولید انرژی دارد. نکته اینجاست که کارنیتین به‌عنوان یک محصول کاهش چربی مستقل، ارزش زمان و هزینه‌های شما را ندارد. تلاش برای آن قرص کاهش چربی معجزه آسا ادامه دارد.

1. ویلیامز ام اچ، (1992). مواد ارگوژنیک و ارگولیتیک Medicine & Sports in Sports & Exercise, 2 (suppl 9): S344-8.

2. Wächter S، Vogt M، Kreis R، Boesch C، Bigler P، Hoppeler H، Krähenbühl S. تجویز طولانی مدت ال-کارنیتین به انسان: تأثیر بر محتوای کارنیتین عضله اسکلتی و عملکرد فیزیکی. کلین چیم اکتا. 2002؛ 318 (1-2): 51-61.