الحمودی: ایرانیان در اعتلای دانش و خرد هستند/ جودوی ایران یکی از کشورهای پیشرو در جهان است


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تیم ملی جودو سوریه برای برگزاری اردوی مشترک با جودوکار ایرانی روز شنبه 14 خرداد وارد تهران شد و در اردوی مشترک خود با تیم ملی ایران پیگیری خواهد کرد. جودوکار سوری در دیداری دوستانه در ورزشگاه آزادی با تیم ملی بزرگسالان و جوانان و تیم استان البرز به میدان رفت و حالا قرار است پس از ایران راهی الجزایر شود.

محمد یاسم الحمودی سرمربی تیم ملی سوریه این را دقایقی به خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس گفت.وگو پرداخت. جزئیات این بیانیهوگو زیر است

فارس: محمد یاسر الحمودی! آیا قبلا به تهران سفر کرده اید؟

نه من تجربه تهران رفتن نداشتم و الان برای اولین بار به ایران سفر می کنم. خوشحالم که در بغداد توافقات نهایی با تیم های ملی عراق، ایران و بسیاری از کشورهای دیگر برای برگزاری اردوی مشترک در اردوی مشترک اخیر امضا شد. البته فدراسیون های جودوی سوریه و ایران پیش از این درباره برگزاری اردوی مشترک صحبت کرده بودند و این رایزنی در جریان جام صلح و دوستی در بغداد تقویت شد و در نتیجه اکنون در تهران هستیم.

پرشیا: وضعیت سفر خود به ایران و روابط خوب مردم این دو کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

قبلاً در مورد ایران زیاد خوانده بودم. در حقیقت من به خوبی از مردم ایران و بازی این کشور خبر داشتم. جودوی ایران یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه است. با وجود حضور در یک بازی دوستانه به تهران سفر کردیم تا از تجربیات جودوکاران، مربیان و داوران ایرانی بهره ببریم. ما در تهران تجربیات زیادی به دست آوردیم و حالا با کوله باری از تجربه ایران را ترک خواهیم کرد.

پرشیا: چند روزی در اردوی مشترک بودید، سطح فنی جودوکاران ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

متأسفانه همانطور که همه می دانیم کشور ما نزدیک به 10 سال درگیر جنگ بود و به دلیل این جنگ بازیکنان سوریه از نظر روحی ناپایدار بودند. البته جنگ در کشور ما بسیاری از زیرساخت ها و تشکیلات ورزشی ما را از بین برد. با توجه به اتفاقاتی که افتاد، از نظر مالی به صرفه نبود و نتوانستیم به مسابقات اعزام شویم. خوشبختانه نزدیک به سه سال است که در حال ساخت تیم هستیم و با آنها در تلاش هستیم تا جودوی سوریه را دوباره راه اندازی کنیم.

پرشیا: پس در این راستا شرکت در اردوهای مشترک در ایران و سایر کشورها می تواند در کوتاه مدت به پیشرفت جودوی شما کمک کند؟

البته روابط خوبی بین فدراسیون سوریه و ایران وجود دارد و قطعا می توانیم از تجربه جودوی ایران برای زنده نگه داشتن جودوی کشورمان استفاده کنیم. برنامه ای برای تقویت جودوی سوریه با حضور در کشورهای مختلف تدوین کرده ایم.

پرشیا: آیا امکانات و زیرساخت هایی برای استقرار نیروهای مشترک در سوریه وجود دارد و آیا شرایط توسعه در این کشور وجود دارد یا خیر؟

کشور ما به هر حال در حال جنگ است، فراهم آوردن شرایط و امکانات برای برگزاری اردوی مشترک سخت است اما به زودی این اتفاق می افتد. برگزاری اردوی مشترک در خارج از کشور در این زمان طبیعتا هم برای ما و هم برای جودوی سوریه مفید خواهد بود. در هر اردوی مشترکی که شرکت می کنیم، می توانیم تجربیات بسیار خوبی داشته باشیم. جا دارد از آرش میراسملی رئیس فدراسیون جودو که از دوستان قدیمی و بسیار خوب من است تشکر کنم. ما سال هاست که همدیگر را می شناسیم و باید از آنها تشکر کنم که در این اردوی مشترک امکانات ویژه ای در اختیار تیم ملی جودو سوریه قرار دادند. میراسمیلی در این مدت واقعاً پایه و اساس ما را گذاشت.

پرشیا: یعنی در این مدت میزبانی خوبی از ایرانیان دیدید؟

اگر بخواهم میزبانی را خلاصه کنم باید بگویم با توجه به شرایط و امکاناتی که در این مدت در اختیار ما قرار گرفته است، ایرانی ها ثابت کرده اند که در اوج دانش و سخاوت هستند. وضعیت ما در ایران دقیقاً مثل خانواده هایمان بود. ما اصلاً در خانه احساس بیماری نمی کنیم.

پرشیا: با نزدیک شدن به پایان اردوی مشترک با ایران به نظر می رسد برنامه دیگری دارید برای ما توضیح دهید.

ما از ایران به الجزایر و سپس اردن و در نهایت لبنان می رویم. هدف ما شرکت در مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی است. شرکت در چنین اردوهایی برای ما مفید و فنی است. مسابقاتی که در این اردوهای مشترک برای ما برگزار می شود، شرایط ما روز به روز از نظر فنی بهتر می شود.

پرشیا: آخرین حرف شما…

طبق برنامه قرار است به مشهد مقدس مشرف شویم. اوج مهمان نوازی ایرانی را نشان می دهد. من به عنوان نماینده مردم و ورزش سوریه از مردم ایران و فدراسیون جودوی ایران و کسانی که ما را در برگزاری اردوی مشترک یاری کردند تشکر می کنم. امیدوارم هرچه زودتر اردوی مشترکی در دمشق برپا شود تا محبت خانواده جودوی ایران که با ما مثل خانواده خودشان رفتار کردند جبران شود.

پایان پیام
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.