امام جواد علیه السلام در گسترش تشیع نقش بسزایی داشت.


به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، نماينده ولي فقيه در خراسان رضوي آيت الله سيد احمد علم الهدي با اشاره به پايگاه اطلاع رساني علم الهدي گفت: پس از رحلت پيامبر(ص) ، بدترین سناریو در کربلا بود.

وی تصریح کرد: بنی امیه اگرچه با اهل بیت عداوت و دشمنی داشتند اما عباسیان آنها را رقیب قدرت خود و همچنین دشمنی می دانستند و می خواستند آنها را از بین ببرند و از موقعیت خوب و رهبری آنها در حکومت استفاده کنند و می خواستند بیاورند. خودشان آوردند.

طمع موهوم بنی عباس به خلافت

امام جمعه مشهد با بیان اینکه تاریخ بنی عباس به سه قسمت تقسیم شده است، بیان کرد: قسمت اول موافق حکومت و خلافت منصور دوانیقی و هارون الرشید است که در صدد رهبری خلافت و به کارگیری ولایت بودند. که مردم می توانند آن را بپذیرند.

وی افزود: قسمت دوم حکومت بنی عباس مشابه زمان مامون بود. مامون که در بنی عباس به معاویه بنی عباس شهرت داشت از جهت فساد و شر، می خواست امامت را در خلافت ادغام کند و اطمینان حاصل کند که در امامت غیر از خلافت بنی عباس امامت دیگری وجود ندارد. مسلمان

خطیب حرم رضوی گفت: مامون به همین منظور امام رضا(ع) را از مدینه آورد، اما اقدامات سیاسی امام رضا(ع) نقشه های مامون را خنثی کرد و مامون نه تنها امامت را در خلافت ادغام کرد، بلکه شکست خورد، حضور امام رضا (ع) در دستگاه خلافت، مفهوم امامت را بیش از پیش ترویج کرد.

وی بیان کرد: بنی عباس امامان سه گانه را پس از امام هشتم ابن رضا نامیدند زیرا تهدید وجود امام رضا(ع) برای خلافت، همان تهدید وجود این امامان بزرگوار بود.

آیت الله علم الهدی افزود: به تدریج در بین شیعیان این لقب برای امامان سه گانه پس از امام رضا(ع) ابداع شد. وقتی شیعیان امامان را به نام امام رضا(ع) ابن رضا می نامیدند، یعنی این امامان بزرگوار نیز همان قدرت و عظمت امام رضا(ع) را دارند.

شکست سیاست ادغام خلافت در امامت.

وی خاطرنشان کرد: مامون که در زمان امام رضا (ع) در سیاست ادغام امامت در خلافت شکست خورده بود، وقتی متوجه شد که جانشینش پیرمردی هشت ساله است، به فرماندار مدینه دستور داد. امام جواد علیه السلام را به بغداد منتقل کنید تا بتواند روند ادغام خلافت در امامت را اجرا کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تصریح کرد: مامون دخترش ام الفضل را به عقد امام جواد(ع) درآورد تا از خاندان خلافت باشد و بدین ترتیب خلافت در بین مردم برجسته شود.

وی گفت: پس از آن امام جواد علیه السلام به عنوان داماد خلیفه مصونیت سیاسی گرفت و به همین دلیل با آغوش باز و با کمترین رنج به تبلیغ پرداخت و به همین دلیل اسلام در زمینه های مختلف پیشرفت کرد. کشورها.

نماینده مجلس خبرگان رهبری افزود: معتصم پس از مامون خلیفه شد و امام جواد(ع) را تهدیدی برای خلافت خود دانست و با وعده های دروغ، ام الفضل را به شهادت امام جواد(ع) ترغیب کرد. به این ترتیب این امام را به ناحق به شهادت رساند.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.