امام موسی صدر برای شیعیان لبنان هویت بخش است.


به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه و اندیشه خبرگزاری فارس، نهم شهریار سالروز شهادت مجاهد و بزرگ ترین عالم شیعه تاریخ معاصر امام سید موسی صدر است. در این راستا یکی از رهبران انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای از شخصیت هایی است که از آن زمان تاکنون پیگیر احکام امام موسی صدر بوده است. در همین راستا سخنان مقام معظم رهبری درباره امام موسی صدر را می خوانیم.

فرزند خلف اسلام

در اینجا لازم می دانم به امام موسی صدر مفقودالاثر مسلمانان جنوب لبنان اشاره کنم که توسط دشمن بزرگ و امپریالیست ها و عوامل و قاتلان مزدور آنها ربوده شد. در این جمعه، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، با این دهان روزه و با این اجتماع عظیم و در این فضای قداست و طهارت و قداست و معنویت دعا می کنم: پروردگارا! برای حرمت محمد و آل محمد فرزند این جانشین اسلام و این رزمنده مسلمان را به سلامت به خاندانش برگردانید.(17/5/1359)

هویت بخشی به شیعیان لبنان؛ از جمله خدمات امام موسی صدر

ایجاد وحدت و هویت برای شیعیان لبنان و ترویج همزیستی و احترام متقابل بین پیروان ادیان و مذاهب سیاسی در این کشور. [توسط امام موسی صدر] از یک سو آشکارا “شرم آور” خواندن رژیم ستمشاهی صهیونیستی و اعلام حرمت همکاری با آن و در نهایت ابراز ارادت و اخلاص به رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران. هم در عرصه فرهنگی و ادبی و هم در همکاری دیرینه با عناصر نظامی ایران، توسط این عالم بزرگوار که فرزند مدرسه قم و بازمانده خانواده بزرگ عالم تشیع است. ایشان شخصیتی همه جانبه خلق کردند و در این راه بود که امام بزرگوارمان راحل با بیانات مختلف از ابتدای پیروزی انقلاب تعهد و احترام خود را نسبت به این شخصیت بزرگ ابراز کردند. (1378/03/08)

یاد امام موسی صدر و رهبری ناحیه نجف

آقا موسی صدر – خدا شما را حفظ کند یا خدا رحمتش کند – نمی دانم – تازه رفته بود نجف، یکی دو سال نجف بود. [هم] مفتخر شدیم. آنجا با ایشان آشنا شدیم، پرسیدیم شرایط و روابط اساتید اینجا و قم چگونه است؟ چون شاگرد آقا داماد بود. ایشان گفت: نه، من ترجیحی در اینجا نمی بینم. یعنی تصمیم آقا موسی با وجود اینکه در نجف بزرگ بود این بود; به من گفت نه [رجحانی نمی‌بینم]. همانطور که اشاره کرد. [به بحث] انصاف این یکی از حرف های آقا داماد است. حالا مثلاً می توان فرض کرد که در این زمینه دو فکر به هم می رسند، اما با توجه به سفر آقا موسی به نجف و ارتباط ایشان با مرحوم آقای شهید صدر، خیلی نزدیک به نظر می رسد. [نظرات] اینجا هم از آن استفاده کرده اند.»

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.