امید به بازگشت منطقه یک هفته پس از زلزله میمون لانژ / 400 کلبه و 150 سرویس بهداشتی / آواربرداری در برخی از روستاهای کوچک


به گزارش خبرگزاري فارس از بندرعباس، 3 روز پيش بامداد شنبه در منطقه مهران بندرلنگه، 3 زمين لرزه مهيب بسياري از روستاها را به تپه گلي تبديل كرد، اما نيروهاي امدادي آني و جهادي به ويژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گام‌ها پرتو امیدی در دل‌ها پدید آورده است و دعا می‌کند که مردم این منطقه دوباره زنده شوند و بار دیگر به روستاها جانی تازه ببخشند.

گروه های مردمی نیز با کمک خیرین به کمک مردم آمده اند و رصد مستقیم خبرنگار فارس از منطقه زلزله زده شهرک بندرلنگه مهران، صیغ خوش سه بانو، کلاتو، نورمستان، دمگیرس و حنادان اعلام شده است. که کارهای عمده ای از جمله آواربرداری، توزیع اقلام امدادی، توزیع مواد غذایی، توزیع کولر، توزیع یخچال و … بر عهده سپاه بوده و کمک های بسیاری از مردم به ویژه اول منتقل شده است. امتیاز در مدارس و سپس بر اساس نیاز هر منطقه که از روز اول زلزله انجام شده است به هر روستا منتقل می شود.

محوریت نیروی دریایی و امام سجاد علیه السلام روستای بزرگ سیدخوش است.

کانون زمین لرزه در زیر زمین گزارش شده است، اما هشدار سونامی اعلام نشده است، اما کانون زمین لرزه در زیر زمین گزارش شده است؛ هشدار سونامی صادر نشده است. این روستا به منطقه پنجم نیروی دریایی و سپاه امام سجاد هرمزگان واگذار شده است و عملیات نصب کلبه و سرویس بهداشتی در این روستا رو به اتمام است و اداره برق نیز به سرعت در حال برق رسانی کلبه ها است. برای اینکه کولرها سریع نصب شوند کاندو را روشن کرد.

کار استخراج مایحتاج زندگی از زیر آوار به شدت در حال انجام است.

24 روستا به اردوگاه مدینه منوره تحویل داده شده است.

سرهنگ شهرام اسکندری جانشین فرماندهی قرارگاه مدینه نیروی زمینی سپاه امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار داشت: در کنار آن بزرگترین روستا بود. امدادرسانی به زلزله بر دوش نیروی دریایی سپاه و سپاه امام سجاد(ع) است. الف) هرمزگان 24 روستای بخش مهران شهرستان بندرلنگ نیز در زلزله اخیر متاثر شده و 50 تا 100 درصد خسارت دیده اند. که به عهده ستاد مدینه منوره است.

این تصاویر مربوط به امدادرسانی به 24 روستای اردوگاه مدینه است که وی مسئولیت امداد رسانی را بر عهده گرفته است.

وی افزود: هم اکنون امدادرسانی به روستاهای کلاتو، بنو، نورستان، دام گریز، کرچی، دو آب، هینادان، چاه خودرو، پشگان، خورخوار، سنگ سیاه، گواکو، خمکو، دزگان، کنخ، چاه دراز ادامه دارد. ” است. تنب چکی، چهدیگی، بانگرو، گانایی، گمیری، کوشک، تانگو قنات و سیخ تنب از اردوگاه مدینه جاری است. به گفته اسکندر 10 روستا 100 درصد تخریب شده و قرارگاه مدینه در حال توزیع چادر، سرپناه، کولر، یخچال، غذا و غذای گرم در این روستاها است.

ابراز خرسندی امام جمعه اهل سنت در بندرلنگه از امدادرسانی سپاه

امام جمعه اهل سنت بندرلنگ گفت: حضور ائمه جمعه شیعه و سنی و فرماندهان سپاه در منطقه به ویژه قرارگاه نیروی زمینی سپاه در مدینه منوره مایه دلگرمی و آرامش مردم است. ما باید برای این هماهنگی و همدلی با یکدیگر ارزش قائل شویم.

حضور به موقع و نابهنگام فرمانده نیروی دریایی سپاه در منطقه زلزله زده

سردار تنگسری فرمانده نیروی دریایی سپاه که از همان ساعت اول وقوع زلزله، سردار علی عظمایی فرمانده منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه را مسئول امداد رسانی و رسیدگی به مردم مناطق زلزله زده کرد. خود میمون‌ها سه بار در زمان‌های مختلف در خدمت عمومی بوده‌اند و امدادگران به بررسی وضعیت منطقه و روند ارائه خدمات به مردم پرداختند.

به محض اینکه اتصالات به طور کامل برقرار شد، تخلیه زباله را تسریع خواهیم کرد.

سردار ابزار سالاری امام سجاد(ع) فرمانده سپاه هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: به محض اتمام عملیات نصب کانکس، آواربرداری را آغاز می کنیم. روزانه بالغ بر 400 نفر از نیروهای جهادی و امنیتی سپاه امام سجاد (ع) به مردم مناطق زلزله زده کمک می کنند.

خبرنگار فارسی مناطق زلزله زده را رصد کرد

تامین مستمر مواد غذایی جهت توزیع بین زلزله زدگان

سردار عزمی فرمانده منطقه 5 نیروی دریایی سپاه کمک های انجام شده به روستاهای مدینه منوره را ارزیابی می کند.

فرمانده منطقه 5 نیروی دریایی سپاه گفت: از روز زلزله بسیاری از محافظان و امدادگران جهادی به خانه نرفتند و با تمام وجود در حال خدمت رسانی به مردم مناطق زلزله زده هستند.

خیرین روستاهای قشم نیز پای کار آمده و چندین محموله بزرگ برای زلزله زدگان به روستاهای دهستان مهران آورده اند که با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توزیع می کنند.

خیرین روستای سلخ و سهیلی قشم برای زلزله زدگان ظروف غذا، کپسول و اجاق گاز آورده اند.

یک زن قشمی نیز صدها اسباب بازی برای کودکان آورده و توزیع کرده است.

یک خیریه با آوردن یک کولر آبی و یک تانکر کوچک به روستای زلزله زده آب سردی را در اختیار اهالی روستای کلاتو قرار داده است.

سپاه هم به فکر لوله های سیار فاضلاب توالت است.

در تصویر یکی از خودروهای سپاه را مشاهده می کنید که در حال انتقال لوله پلیکا به هر سرویس نظافت سیار برای حفظ سلامت سرویس های نظافتی سیار نصب شده در روستاهای زلزله زده است تا سرویس بهداشتی سیار و فاضلاب حمام های سیار باید انجام شود. به مکان مناسبی منتقل شود، باید دفع شود تا در این شرایط سلامت مردم به خطر نیفتد.

شادی کودکان در میان فاجعه

برخی گروه ها سیستم های صوتی و وسایل سرگرمی را به روستا می آورند و برای کودکان مناطق زلزله زده برنامه های شاد پخش می کنند. این زمین لرزه حدود 510 کودک را تحت تاثیر قرار داده است.

انتقال یخچال به مناطق زلزله زده برای دسترسی به مردم

ارتش تعداد زیادی یخچال به مناطق زلزله زده تحویل داده و در روستاهای مختلف بین مردم توزیع می کند. بسیاری از زلزله زدگان یخچال های خود را به دلیل ریزش آوارهای سنگین از دست داده اند.

گزارش خبرنگار هرمزگانی از کلبه سازی در روز شنبه 14

گزارش دیروز عبدالسلام جمالی از اصحاب رسانه هرمزگان از منطقه زلزله زده سیدخوش نشان می دهد که کانکس های خانواده ها در این منطقه تکمیل شده و در حال راه اندازی است.

حذف آوار کمتر از یک ساعت طول می کشد

در روستای سیدخوش نیز آواربرداری در شب انجام می شود و در سایر روستاها به دلیل وسعت کم و محدودیت کار، آواربرداری در روز انجام می شود. کمپ مدینه کار آواربرداری از 3 روستا را تکمیل کرده است، کار آواربرداری در روستاهای دیگر در تصویر روستای کلاتو در حال تکمیل است.

سوله های اهدایی سازمان های دیگر نیز در این منطقه نصب و تهویه شده است.

برخی از سازمان ها و نیکوکاران اقدام به اهدای سوله های مشترک در مناطق زلزله زده کرده اند که نمونه ای از سوله نصب شده توسط اتاق بازرگانی بندرعباس در روستای کلاتو را مشاهده می کنید:

عرضه بیش از 300 پشه بند به مناطق زلزله زده شهرستان بندرلنگ

بیش از 300 پشه بند توسط واحد کنترل حمل و نقل شبکه بهداشت و درمان بندرلینگ به خانواده های ساکن در مناطق زلزله زده شهرستان بندرلینگ تحویل داده شد.

توزیع 5 تن خوراک دام بین روستائیان همراه با احشام

به همت اداره کل کولی های استان هرمزگان با همکاری دکتر یاسر سعیدی و ارسلان حیدری غلظت 5 تن خوراک دام بین زلزله زدگان شهرک بندرلنگ شهرستان مهران توزیع شد.

و خدا بس است…

یکی از اهالی زلزله زده منطقه صیغ خوش در غروب روز زلزله اذان می دهد. تمامی اهالی منطقه مهران بندرلنگ اهل سنت هستند و در پایان روز در این تصویر یکی از اهالی این روستا با وجود غم و اندوه زلزله و تخریب خانه مشغول تماشای اذان است. از دست دادن جان همه مردم. (این تصویر مربوط به روز دوم زلزله است که به تازگی در فضای مجازی به طور گسترده پخش شده است.)

گزارش: مهدی خسروی

ویدئوها: مرتضی آخوندی – رهبر امامدادی

انتهای پیام/ 3728