اولین سفر خارجی پوتین پس از جنگ اوکراین


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، منابع رسانه ای شامگاه یکشنبه به وقت تهران از سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در خارج از کشور به آسیای میانه برای اولین بار پس از حمله به اوکراین خبر دادند.

به گزارش جروزالم پست به نقل از رویترز، تلویزیون دولتی روسیه روز یکشنبه گزارش داد که ولادیمیر پوتین در این هفته از دو کشور آسیای میانه بازدید خواهد کرد، زیرا این اولین سفر خارجی رئیس جمهور روسیه پس از این فرمان است و مورد حمله قرار خواهد گرفت.

حمله 24 فوریه روسیه هزاران نفر را کشت، میلیون ها نفر را بی خانمان کرد و به تحریم های شدید غرب منجر شد که به گفته پوتین یکی از دلایل روابط تجاری قوی با دیگر قدرت ها مانند چین، هند و ایران است.

پل زروبین، خبرنگار تلویزیون دولتی روسیه گفت که پوتین از تاجیکستان و ترکمنستان بازدید خواهد کرد.

آخرین سفر پوتین به خارج از روسیه قبل از حمله به اوکراین، در اوایل فوریه به پکن بود، زمانی که او و رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، ساعاتی قبل از مراسم افتتاحیه بازی های المپیک زمستانی از توافقنامه دوستی رونمایی کردند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه نیز اخیرا گفته است که ولادیمیر پوتین در مقطعی به ایران سفر خواهد کرد، اما تاریخ دقیق سفر وی هنوز مشخص نیست.

سخنگوی کرملین در پاسخ به این سوال که آیا پوتین به ایران سفر خواهد کرد و در اجلاس آستانه شرکت خواهد کرد، گفت: او قطعا به موقع در آنجا خواهد بود، اما هنوز تاریخ دقیقی تعیین نشده است.

بنا به گزارش رسانه های روسی، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه (دوم ژوئیه) ابراز امیدواری کرد که دیداری میان ایران، روسیه و ترکیه در تهران برگزار شود. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.