اگر خورده اید چرا نوشیدن حرام است؟

گروه سیاسی خبرگزاری فارس; علی شعبانی: روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم آقای عباس عبدی از چهره های اصلاح طلب (دوشنبه 2 آبان 1401) برچسب زدن به عنوان یکی از نظریه های اجتماعی در تحلیل رفتار مجلس و نظام اسلامی اغتشاشگران برچسب زدن به انجام. و به طور خاص. مردم بلوچ انجام می دهند. با شواهد روشن و بزرگی که در آن اشاره خواهد شد، مشخص می‌شود که در این یادها مانند برچسب‌های قبلی خود، آقایی با مشکلی مواجه است که آن را تقبیح می‌کند و در پی می‌کند. تحلیل نادرست وقایع، اخیراً موضع نظام علیه اوست و در واقع مثل الکلی است که می خواهد مشروب را ترک کند.

آقای عبدی در این یادداشت به برچسب زدن عده ای به ملت بلوچ اشاره کرده و سه نمونه را برای این امر بیان می کند، اما نکته قابل تاملی در یادداشت ایشان وجود دارد که نکات قابل تاملی را دارد. :

1- به نظر می رسد این یادداشت حرکت شیطنت آمیز یا جاهلانه رهبر انقلاب برای اعزام هیئت به سیستان و بلوچستان برای بررسی و حل حوادث بعدی این استان باشد. خواسته یا ناخواسته به دنبال تداوم تفرقه و نامنی در استان است. چرا رهبران در بحث با بزرگان و بزرگان منطقه مدام برای حل مشکلات زنند و پس از گرفتن درخواست از رهبر معظم انقلاب یادهای حرکت آمیزی نمی نویسند؟ شاید نان عده ای در تداوم ناامنی در این استان و سایر نقاط کشور باشد.

2- نکته مهم دیگر در این یادداشت این است که آقای عبدی می نویسد پیوند بلوچ ها و وهابی ها با سعودی ها توسط برخی از تندروها برچسب زده می شود، آیا آخرین اطلاعات این استان را می گویند؟ اما اگر ارزش عظیمی داشته باشد و رسانه‌های سعودی و شبکه‌های رسانه‌ای آنها به‌ویژه شبکه‌های بین‌المللی را با هدایت رویدادهای اخیر منکر می‌شوند، باید به تحلیل خود و اسنادی که در مصاحبه‌های بیشتر اطلاعات وزیر به دست آمده و منتشر می‌شوند، تکیه شود. وات اظهارنظر آنها باید نظر شود. به شکل گیری عوامل تروریستی شیراز در کنار وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه اطلاع رسانی ویژه داشته باشید.

3- موضوع مهم دیگر این است که اصولاً فلان مسئول نظام در مورد مردم بلوچ و حتی افرادی که در اغتشاشات شرکت کرده اند به عنوان خارجی یا وهابی و یا قاچاق و … نوشته است که می گوید نه ولی فرمانده سپاه. ارتش، مدیریت، فرمانده کل سپاه پاسداران اسلامی و رئیس جمهور و سایر مقامات دولتی و متولیان امنیت کشور به رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها بر این موضوع تاکید کردند. طی دو ماه گذشته تعداد زیادی از مردم در محل اغتشاشات یا از شدت هیجان و یا گرفتار درگیری رسانه های بیگانه بودند و ماندین ها در این چند حادثه دخیل بودند و تنها نفر از راهنما و صحنه. کسانی بودند که با شبکه های جاسوسی و ماندین و هابیت مرتبط بودند و در این اغتشاشات بر اساس گزارشات وزیر اطلاعات، بر اساس آخرین آمار، حدود 100 نفر از عناصر مرتبط با منافقین، بیش از 150 گروه تروریستی دستگیر شده اند.

در زاهدان هم ماجرا به همین منوال بود و صحنه هیاهو، افراد خارجی، شیادان و مردم عادی بودند که از برخی افراد به خشم آمده بودند. اما واضح است که کشتار، غارت، تخریب اموال عمومی و خصوصی، کشتن نیروهای امنیتی و غیره، چه مربوط به بیگانه باشد و چه نباشد، جرم باشد و نسبت به آن اقدام کند.

4- اما جایگاه و منزلت مردم بلوچ در اسلام و تحت فرمان رهبر معظم انقلاب نظام در یادداشت آقای عبدی آمده است. در ادامه به چند نکته به مناسبت سفر هیئت ایشان به زاهدان اشاره می شود:

*من در میان مردم بلوچ زندگی کرده ام و آنها به جمهوری اسلامی وفادار هستند.

شهر ایران در آن زمان برایم جالب بود که در آن زمان وصیت کردم و گفتم اگر در این سفر بمیرم مرا در شهر ایران دفن کنید نه اینکه مرا از شهر خارج کنید. . رفتم قبرستان آنجا را دیدم – قبرستان ایران شهر – [لکن] اون قسمت نبود مردم بلوچ مردمانی بسیار دوست داشتنی هستند. افراد خونگر، صمیمی، درمان و استعداد. استعدادهای زیادی در این استان وجود دارد. (در دیدار با اعضای کنگره ملی شهدای استان سیستان و بلوچستان)

* من خودم به این استان و مردمش علاقه دارم. علایق هم غیرمنطقی نیست، به دلیل منطق، استدلال است. اینطور نیست که ما فقط یک اونس کوتاه با مردم داشته باشیم. نه، واقعاً اشکالی ندارد که یک فرد علاقه مند باشد. (در دیدار با اعضای کنگره ملی شهدای استان سیستان و بلوچستان)

* این ولایت مظهر شعار وحدت اسلامی ماست.

* سیستانی ها، بلوچ ها و تمامی اقوام منطقه سیستان و بلوچستان مانند سایر اقوام ایرانی پس از پیروزی انقلاب در سخت ترین عرصه ها آزمون خوبی را پشت سر گذاشته اند. (6/12/1381 جلسه معتمدین و سران طوایف و مذاهب مختلف سیستان و بلوچستان)

5- آقای عبدی در پایان یادداشت خود توصیه می کند: «به جای اینکه مراقب مراقب و معترض باشیم، بهتر است نیروها را جمع کنیم تا برچسب بحران بزنند.» ایجاد نکنید.

در نهایت، هشدار دهید که دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی را شعله ور می کند که همه از جمله شما را بکشند. رهبران رهبران فرمودند: «بازی با آتش برای برجسته کردن ویژگی‌های انقلاب‌های نژادی و شعله‌ور کردن آتش ملی‌گرایی خطرناک است». (بیانات جلسه شورای خبرگان رهبری در 10 اسفند 1390)

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.

The post اگر خورده اید چرا نوشیدن حرام است؟ اولین بار در سایت سلامت پدیدار شد.

The post اگر خورده اید چرا نوشیدن حرام است؟ اولین بار در سایت سلامت پدیدار شد.

The post اگر خورده اید چرا نوشیدن حرام است؟ اولین بار در سایت سلامت پدیدار شد.

The post اگر خورده اید چرا نوشیدن حرام است؟ اولین بار در سایت سلامت پدیدار شد.

The post اگر خورده اید چرا نوشیدن حرام است؟ اولین بار در سایت سلامت پدیدار شد.