ایالات متحده فروش 1.1 میلیارد دلار تجهیزات نظامی به تایوان را تایید کرده است.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه آمریکا با فروش بسته تسلیحاتی 1.1 میلیارد دلاری به تایوان موافقت کرد، اقدامی که چین آن را مداخله در امور داخلی خود می داند.

خبرگزاری فرانسه با گزارش این خبر اعلام کرد که در بحبوحه افزایش تنش ها بین تایپه و پکن، هدف آمریکا تقویت توان دفاعی جزیره است.

قصد ایالات متحده برای فروش بسته تسلیحاتی یک ماه پس از سفر جنجالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان صورت می گیرد. این سفر چین را بسیار عصبانی کرد.

این بسته شامل یک سیستم هشدار اولیه 665 میلیون دلاری است که به تایوان کمک می کند موشک ها را زود تشخیص دهد. این بسته همچنین شامل موشک های پیشرفته هارپون به ارزش 355 میلیون دلار است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که این بسته تسلیحاتی “برای امنیت تایوان” ضروری است. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «ما از چین می‌خواهیم که فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی خود بر تایوان را متوقف کند و در عوض وارد گفتگوی معنادار با تایوان شود».

وزارت امور خارجه ایالات متحده مدعی شده است که علیرغم تایید فروش بسته، ایالات متحده همچنان تنها چین را به رسمیت می شناسد. چین تایوان را بخشی از خاک خود می داند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «پیشنهاد فروش این بسته یکی از عملیات‌های روزانه ما است که از تلاش‌های مداوم تایوان برای مدرن‌سازی نیروهای مسلح و حفظ توان نظامی معتبر حمایت می‌کند.»

فروش این بسته نیاز به تایید کنگره آمریکا دارد. با این حال، انتظار می رود کنگره این فروش بسته را تصویب کند زیرا اعضای هر دو حزب از تایوان حمایت می کنند.

تایوان بخشی از چین محسوب می شود و جدایی طلبان مدعی آن هستند. کشورهای جهان و سازمان ملل این ادعاها را به رسمیت نمی شناسند. پکن همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی، به ویژه مقامات بلندپایه سیاسی یا نظامی کشورهایی که پکن با آنها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده است.اینگونه بازدیدها ناقض اصل چین واحد و ارسال سیگنال اشتباه به نیروهای جدایی طلب تایوان است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.