با غذاهای کم GI چربی شکم را در 50 سالگی از بین ببرید

تمام مواد غذایی که مصرف می کنیم به شکل گلوکز به قند تبدیل می شود که در جریان خون ما جذب می شود تا در سراسر بدن توزیع شود. این گلوکز کل سیستم ما را تغذیه می کند، زیرا هر قسمت از بدن ما به آن نیاز دارد. غذاهای مختلف با سرعت های مختلف به قند تبدیل می شوند. شاخص گلیسمی (GI) سرعت این تبدیل را ارزیابی می کند. هرچه جایگاه غذا در شاخص بالاتر باشد، سریعتر به قند تبدیل می شود.

هرچه یک غذا سریعتر به قند تبدیل شود، سریعتر وارد جریان خون می شود و قند خون ما را بالا می برد. وقتی این اتفاق می افتد بدن ما برای کنترل افزایش ناگهانی قند واکنش نشان می دهد. این کار را با ترشح انسولین انجام می دهد. انسولین، در میان چیزهای دیگر، یک هورمون ذخیره سازی است که توسط بدن برای ذخیره انرژی برای استفاده در آینده استفاده می شود. این انرژی به صورت چربی است که در کبد و ماهیچه ها ذخیره می شود. در نتیجه، مصرف مداوم غذاهای با GI بالا باعث ایجاد این واکنش مکرر می شود، به این معنی که بدن ما در حال ذخیره چربی است مگر اینکه آن را بسوزانیم. برای بسیاری از ما این چربی به عنوان چربی معده ذخیره می شود.

خود شاخص گلیسمی از صفر شروع می شود و صد بالا می رود و آب در پایین و شکر سفید در بالا قرار دارد.

برخی از غذاهای با GI بالا:

  • غذاهایی مانند آب نبات، کلوچه و کیک در این فهرست قرار دارند
  • بسیاری از غلات صبحانه در این لیست قرار دارند زیرا برخی از آنها تا 30 درصد قند دارند
  • سایر غذاها مانند نان سفید، نان شیرینی، برنج سفید، سیب زمینی و سیب زمینی سرخ کرده

برخی از غذاهای با GI پایین:

  • غلات صبحانه – موسلی، جو دوسر و تمام سبوس
  • نان سبوس دار، نان چند دانه، برنج قهوه ای، سیب زمینی شیرین، اسپاگتی
  • اکثر میوه ها و سبزیجات، اگرچه برخی از میوه های گرمسیری مانند انبه دارای GI بالا و بیشتر مغزها هستند.

توصیه می شود تا جایی که می توانیم غذاهای با GI پایین بخوریم و مصرف غذاهای با GI بالا را محدود کنیم.

غذاهایی با GI پایین آنهایی هستند که زمان بیشتری طول می کشد تا در بدن تجزیه شوند و به قند تبدیل شوند. آنها همچنین گزینه سالم تری هستند. آنها غذاهایی هستند که به هر حال همه ما باید بخوریم. آنها نه تنها به کاهش چربی شکم کمک می کنند بلکه به حفظ سلامتی مان نیز کمک می کنند.

اگر می‌خواهیم چربی معده‌مان را از دست بدهیم، باید کربوهیدرات‌هایی که عمدتاً از فهرست GI پایین گرفته شده‌اند و مقداری پروتئین گیاهی یا حیوانی مصرف کنیم. در عین حال، بدن خود را با ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای حفظ سلامتی تامین می کنیم.