برای طراحی شهر آینده باید دیدی متعادل داشته باشیم.


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، علی قاسم زاده شهردار اصفهان صبح امروز در مراسم افتتاح پروژه های منطقه سوم شهرداری اصفهان با تبریک هفته دولت اظهار داشت: انقلاب اسلامی زمانی مثمر ثمر خواهد بود که اسلامی نوین باشد. منجر به شکل گیری تمدن می شود و این یکی از آرمان های امام خمینی(ره) است و یکی از راه های رسیدن به این آرمان، تحلیل تمدن هایی است که در ایران شکل گرفت.

وی با بیان اینکه علیرغم وجود تمدن های مختلف در ایران، تمدنی بالاتر از تمدن صفوی که منشأ خیر و خدمت بوده، وجود ندارد، تصریح کرد: ما دقیقاً آنچه را که رژیم صفوی انجام داد، تکرار نمی کنیم. بدانیم که تمدن صفوی پایه گذار ایجاد تمدنی جدید بر اساس مقتضیات عصر و نسل ماست.

قاسم زاده ادامه داد: یکی از رموز موفقیت تمدن صفوی این است که سیاستمداران، علمای دین و هنرمندان دور هم جمع شدند تا به یک ادبیات و تفاهم مشترک برسند و اگر چیزی در این دوره وجود داشته باشد منجر به شکل گیری یک تمدن جدید نیاز به یک زبان مشترک بین علما و سیاستمداران است، ما هنرمندیم و غیره.

شهردار اصفهان افزود: یکی دیگر از ویژگی های تمدن صفوی احترام حکومت به علما است. حکیمی مانند ملاصدرا و علامه مجلسی در این عصر می زیستند و آثاری خلق کردند که هنوز ادامه دارد و این موضوع برگرفته از نگاه حکومت به علما و دانشمندانی است که می توانند در رفاه جامعه سهیم باشند.

وی بیان کرد: وظیفه ما به عنوان کارگزاران نظام این است که قدر بزرگان، اندیشمندان، علما و دانشمندان جامعه را بشناسیم و فضایی ایجاد کنیم که این افراد بیش از گذشته در خدمت و نفوذ باشند.

قاسم زاده یادآور شد: تمدن صفوی نگاهی چندوجهی و متوازن به جامعه و توسعه شهر داشت. به عنوان نمونه ای از پدیده های شهری می توان به میدان تاریخی امام اشاره کرد که تمامی ابعاد نیاز جامعه اعم از تفریحی، اقتصادی و مذهبی در آن نهادینه شده است و بر این اساس اگر قرار است آینده شهر را طراحی کنیم. ما می خواهیم، ​​باید رویکردی متعادل داشته باشیم.

شهردار اصفهان در پایان گفت: تمدن صفوی جهان بینی و روایت مشترکی داشته که در آثار مکتوب، معماری، خوشنویسی، هنری و تصویری آن دوره دیده می شود. اگر فلسفه و جهان بینی قوی از روایت حمایت نکند، اثر خلق شده جز هزار قطعه نامتقارن و شهری غیرقابل شناسایی نمی تواند تولید کند.

وی افزود: مدیریت شهر اصفهان افتتاح پروژه های جدید را در دستور کار خود قرار داده و از این پس این افتتاح ها هر دو هفته یکبار برگزار می شود تا بتوانیم بهترین خدمات را به مردم اصفهان ارائه دهیم.

انتهای پیام/63128/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.