در پینترست به اشتراک بگذارید

اگر به فکر تهیه ابزار جدیدی هستید که بتواند به طور مداوم سطح گلوکز شما را کنترل کند، FreeStyle Libre از Abbott Diabetes Care قطعاً ارزش بررسی دارد.

FreeStyle Libre به اصطلاح «سیستم نظارت بر گلوکز فلاش» است که کاربران را ملزم می‌کند تا یک حسگر کوچک روی بازوی خود بپوشند و آن را با یک گیرنده دستی یا برنامه تلفن هوشمند جداگانه اسکن کنند تا اندازه گلوکز را دریافت کنند.

در حالی که این سیستم مانند سایر سیستم‌های پایش مداوم گلوکز (CGM) موجود در بازار به‌طور خودکار قرائت‌های لحظه‌ای گلوکز را تولید نمی‌کند، اما به‌عنوان یک حد متوسط ​​مقرون‌به‌صرفه بین سنج‌های سنتی قند خون انگشتی و CGM‌های با ویژگی‌های کامل، بسیار محبوب شده است.

مزایا و معایب

همه چیز درباره Abbott FreeStyle Libre

Libre که در سال 2014 در سطح بین المللی عرضه شد و برای اولین بار در سال 2017 در ایالات متحده مورد تایید قرار گرفت، به سرعت در حال تبدیل شدن به یک رهبر بازار است.

FreeStyle Libre 2 جدیدترین مدل موجود در ایالات متحده از اواسط سال 2020 است که دارای برخی ویژگی های مهم اضافه شده مانند هشدارهای گلوکز است.

سنسور قابل اسکن کاربران یک سنسور دیسک سفید کوچک به اندازه و ضخامت دو ربع روی هم می پوشند و خواننده دستی یا برنامه گوشی هوشمند را روی آن نگه می دارند (حدود 0.4 تا 1.5 اینچ) تا آن را برای داده ها اسکن کند. این سنسور مایع بینابینی را هر دقیقه اندازه گیری می کند. این دارو توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای استفاده فقط در قسمت بالای بازو تایید شده است و با استفاده از یک دستگاه درج کننده آسان فشار به پوست متصل می شود. هنگامی که وارد می شود، یک دوره گرم شدن 1 ساعته قبل از در دسترس بودن داده های گلوکز وجود دارد. تنها با یک اسکن 1 ثانیه ای، کاربران می توانند قرائت گلوکز، پیکان روند و تاریخچه 8 ساعته خود را مشاهده کنند.

زمان پوشیدن آخرین سنسور تایید شده در ایالات متحده از سال 2018 تا 14 روز کار می کند. قبل از تصمیم گیری در مورد دوز انسولین یا سایر تصمیمات درمانی، رسماً نیازی به کالیبراسیون با انگشتان دست نیست.

خواننده دستی. در حالی که مدل اصلی Libre اجازه استفاده از یک برنامه تلفن هوشمند را برای اسکن می‌دهد، Libre 2 در اصل اجازه این کار را نمی‌داد زیرا توسط FDA پاک نشده بود. درعوض، برای اسکن حسگر و مشاهده نتایج گلوکز، همچنان باید از دستگاه خواندن دستی جداگانه استفاده کنید. با این حال، ابوت در اواخر ژوئیه 2021 تأییدیه ای را برای این عملکرد برنامه تلفن همراه دریافت کرد تا بتوانید حسگر را اسکن کرده و داده ها را در تلفن هوشمند سازگار خود مشاهده کنید. صرف نظر از اینکه از چه دستگاهی استفاده می کنید، اسکن سریع، آسان است و می تواند روی هر نوع لباسی، حتی کت های ضخیم، انجام شود.

هشدارهای زمان واقعی این برای Libre 2 از سال 2020 جدید است. کاربران این گزینه را دارند که هشدارهای بی‌درنگ را فعال کنند، هر زمان که سطح گلوکز آن‌ها خیلی پایین یا زیاد شد، صدای بوق را بشنوند یا لرزشی را احساس کنند. کاربران می توانند تنظیمات را بر اساس ترجیحات خود در زمانی که می خواهند به آنها هشدار داده شود، تنظیم کنند:

  • محدوده پایین: 60 تا 100 میلی گرم در دسی لیتر
  • محدوده بالا: 120 تا 400 میلی گرم در دسی لیتر

این می تواند به کاربران کمک کند به خصوص در هنگام خواب ایمن بمانند و هر زمانی که سطح گلوکز آنها نیاز به توجه فوری داشته باشد به آنها هشدار دهد. اگر زنگ هشدار را نادیده بگیرید، اگر شرایط خارج از محدوده همچنان وجود داشته باشد، پس از 5 دقیقه دوباره بوق می‌زند.

برای واضح بودن، برای دریافت گلوکز واقعی یا مشاهده پیکان روند در جهتی که قندهای شما در حال حرکت هستند (مانند مواردی که در CGM های رقیب هستند)، کاربران همچنان باید گیرنده را بردارند و حسگر Libre را اسکن کنند.

سن 4 سال و بالاتر. FDA این دستگاه را برای کودکان 4 ساله و بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 (T1D) یا نوع 2 (T2D) تأیید کرده است.

دقت و تاثیر. معیار استاندارد دقت برای دستگاه‌های پایش مداوم گلوکز به عنوان MARD (یا میانگین تفاوت نسبی مطلق) شناخته می‌شود. هرچه این عدد کمتر باشد، دقت بهتری دارد. Libre 2 دارای 9.3 درصد نمره کل MARD است (9.2 درصد برای بزرگسالان و 9.7 درصد برای کودکان). به طور کلی، هر چیزی کمتر از 10 دقت خوبی در نظر گرفته می شود و اکثر CGM ها این استاندارد اندازه گیری را رعایت می کنند.

همچنین، آخرین داده‌های ژوئن 2020 در سیستم FreeStyle Libre نشان می‌دهد که این فناوری در کمک به افراد مبتلا به T1D و T2D موفق است که از پمپ انسولین استفاده می‌کنند یا از چندین تزریق روزانه استفاده می‌کنند. مطالعه دیگری در سال 2020 در فرانسه نشان داد که Libre به کاهش نیمی از تعداد بستری شدن در بیمارستان به دلیل کتواسیدوز دیابتی (DKA) کمک کرد – 52 درصد برای مبتلایان به T1D و 47 درصد برای افراد مبتلا به T2D.

در پینترست به اشتراک بگذارید

تحلیل داده ها. داده های گلوکز را می توان بر روی خواننده یا گوشی هوشمند با استفاده از برنامه FreeStyle LibreLink شرکت تجزیه و تحلیل کرد.

برنامه و نظارت از راه دور. برنامه FreeStyle LibreLink داده های 90 روزه را نمایش می دهد و دارای ویژگی است که به شما امکان می دهد داده های خود را با حداکثر 20 نفر از یک حساب به اشتراک بگذارید.

برای امتحان FreeStyle Libre در اینجا ثبت نام کنید

قیمت لیبر چقدر است؟

در نظر داشته باشید که برای تهیه این دستگاه نیاز به نسخه پزشک دارید. پوشش های بیمه ای در دسترس است، اما البته، هزینه های خارج از جیب بر اساس برنامه متفاوت است.

FreeStyle Libre در داروخانه های ملی ایالات متحده مانند Costco، CVS، Kroger، Rite Aid، Walgreens و Walmart موجود است.

در اینجا قیمت های تقریبی FreeStyle Libre 2 طبق گفته Abbott آمده است:

آنچه کاربران می گویند

هنگامی که اولین مدل Libre در بازار عرضه شد، شرکت DiabetesMine خود Wil Dubois گزارش داد: «از نظر من، Libre یک بازی را تغییر می‌دهد، زیرا بدون نیاز به نوارهای تست پرهزینه یا کامل، زمینه را به خوانش‌های گلوکز اضافه می‌کند. سیستم CGM که همچنین پرهزینه تر و احتمالاً پیچیده تر از نیاز بسیاری از بیماران است. به طور خلاصه، Libre بسیار نرم است و می تواند هم برای پزشکان و هم برای بسیاری از بیماران عالی باشد.

Shawn Gotlib در نیویورک یکی از کاربران اولیه Libre 2 در ایالات متحده بود و بین Dexcom و Libre خود جابجا شد، اما دومی را پس از استفاده از آن در طول زمان با شکایات کمی بیشتر دوست داشت. به طور خاص، او باریکی و احتیاط Libre، سادگی راه اندازی و استفاده، و سهولت درج سنسور را ترجیح می داد.

گوتلیب گفت که ساعات کار او طولانی است و او یک دونده مشتاق است، بنابراین او همیشه نمی تواند برای انجام تست انگشت یا تعامل با یک سیستم CGM حجیم تر، «فرار» کند.

او به DiabetesMine گفت: «من دوست دارم که چقدر راحت از آن استفاده کنم. “اندازه سنسور خوب است. و خواندن سریع آن آسان است، حتی در زمستان وقتی خواننده را از داخل کتم می‌کشم.»

با این حال، Gotlib به کاربران احتمالی یا کاربران جدید هشدار می دهد که از نزدیک مراقب خواندن های مشکوک باشند. او گفت: «اگر در مورد خواندن BG مطمئن نیستید، یا به شدت بالا یا پایین می‌روید، یک تست انگشتی معمولی انجام دهید. Libre ممکن است گاهی اوقات خاموش شود – به خصوص در 23 ساعت آخر عمر حسگر.

در این بررسی یوتیوب، لورا کریون کانادایی T1D می گوید که اشتباهات را بیشتر در 24 ساعت اول سنسور پیدا می کند. «بیشتر از نه، متوجه می شوم که کمتر خوانده می شود [rather] بالاتر از میزان واقعی گلوکز خون من. برای غلبه بر این مشکل، معمولاً 24 ساعت قبل از اینکه بخواهم آن را فعال کنم، سنسور خود را وارد می‌کنم.»

آلن مونرو که با T2D ایلینوی جنوبی زندگی می کند، استفاده از Libre را در سال 2017 آغاز کرد، به عنوان اولین و تنها سیستم CGM که تا به حال استفاده کرده بود. او می‌گوید که احساس قدرت می‌کند و درباره اینکه چگونه انتخاب‌های غذا و سبک زندگی بر سطح گلوکز او تأثیر می‌گذارد، بیشتر آموخته است.

او به DiabetesMine گفت: «در گذشته از گلوکومترهای مختلفی استفاده می‌کردم، اما در انجام آزمایش منظم‌ترین دستگاه نبودم. انجام آزمایشات برایم آزاردهنده نبود. من خیلی تنبل بودم که کیت را بردارم، دستگاه لانست را بیرون بیاورم، یک نوار در متر بگذارم و آزمایش را انجام دهم. من خیلی به احساسم پرداختم، نه چیزهای دیگر. اخیراً، من از دستگاه سنجش آزمایشگاهی iHealth استفاده می‌کردم، که به خوبی با تلفن من همگام‌سازی کرد، اما به جای اطلاعاتی که با سیستم Libre دریافت می‌کنم، فقط یک عکس فوری از سطح گلوکز من به من داد. من از نمودارها و نمودارهایی که هنگام دانلود داده ها در رایانه ام در دسترس هستند، بسیار شگفت زده می شوم.

مربیان حرفه‌ای دیابت در خدمات یکپارچه دیابت در پنسیلوانیا در سال 2018 نوشتند: «نکته عالی در مورد Libre این است که فقط به اندازه اطلاعاتی که می‌خواهید به شما می‌دهد، سخت‌گیرانه نیست، اصلاً به شما بوق نمی‌دهد! بدون بوق کالیبراسیون، بدون بیپ هشدار، حتی یک بوق خارج از محدوده سنسور. اما شما هنوز 24 ساعت کامل از داده‌ها را دریافت می‌کنید تا آن‌طور که دوست دارید به آن‌ها نگاه کنید.»

جایگزین های FreeStyle Libre

در حالی که FreeStyle Libre به دلیل سنسور گرد کوچک و سهولت استفاده استثنایی منحصر به فرد است، گزینه های دیگری برای نظارت مداوم قند وجود دارد.

Dexcom G6 و Medtronic Minimed Guardian CGM هر دو دستگاه‌های CGM سنتی‌تر با طراحی حسگر فرستنده هستند که هر چند دقیقه یکبار نتایج مداوم خودکار را بدون نیاز به اسکن سنسور ارائه می‌دهند. آنها همچنین گزینه های هشدار و هشدار پیشرفته تری مانند “کم فوری”، “کم فوری فوری”، “نرخ افزایش” و “نرخ سقوط” دارند. و هر دو در حال حاضر با پمپ های انسولین ادغام می شوند. اما آنها گران تر هستند و به طور منظم به منابع بیشتری نیاز دارند.

همچنین یک CGM قابل کاشت به نام Eversense توسط Senseonics وجود دارد. این توسط Ascensia (بایر سابق) توزیع شده است و دارای یک حسگر قابل کاشت است که به مدت 90 روز زیر پوست شما می ماند. شما یک فرستنده را روی بازوی خود، روی نقطه درج، می‌پوشید تا داده‌های گلوکز را به طور مداوم به تلفن هوشمند خود منتقل کنید. این امر مستلزم مراجعه به مطب پزشک برای قرار دادن و برداشتن هر سنسور است و برخی افراد متوجه می شوند که در اثر این عمل زخم های کوچکی روی بازوی خود ایجاد می شود.

خط پایین

به طور کلی، به نظر می رسد مردم راحتی سیستم FreeStyle Libre و بهبودی که در مدیریت دیابت به ارمغان می آورد را دوست دارند. معدود شکایاتی که ما مشاهده کرده‌ایم در مورد دقت بوده است، به خصوص درست پس از دوره گرم کردن یا در پایان عمر سنسور – مشکلات رایج در بسیاری از CGMها.

FreeStyle Libre همچنین یکی از در دسترس ترین و مقرون به صرفه ترین ابزارهای پیشرفته دیابت در حال حاضر موجود است. اگر مشکلی ندارید که یک دیسک سفید کوچک روی بازوی خود بپوشید که احتمالاً قابل مشاهده باشد، یک دستگاه را به صورت دستی بر روی آن تکان دهید تا خوانش گلوکز را دریافت کنید، و فقط هشدارهای بسیار کمی از سیستم دریافت کنید، پس FreeStyle Libre ممکن است یک انتخاب عالی باشد. برای شما.

[See also: Dexcom vs. Abbott FreeStyle Libre: CGM Function, Accuracy, and Cost]