بهبود سلامت دهان با 4 ماده معدنی کلیدی


پیری سالم – قسمت چهارم

خوش برگشتی. با رسیدن به پایان مجموعه 4 قسمتی خود در مورد پیری سالم، به اهمیت بهداشت خوب دندان (دهان) و اینکه چگونه بهبود سلامت دهان با 4 ماده معدنی کلیدی خیلی پیچیده نیست نگاه خواهیم کرد.

سلامت دهان و دندان شما ممکن است در مورد سلامت کلی مهمتر از آن چیزی باشد که فکر می کنید. این امر به ویژه در افراد مسن صادق است.

همانطور که می توانید تصور کنید، افراد مسن شانس بیشتری برای از دست دادن دندان یا پروتز دارند. وقتی اینطور است، خوردن انواع غذاهای مغذی سخت است… به خصوص وقتی آن غذاها ترد یا جویدنی هستند.

مشاهده کمبود پروتئین در افراد مسن بسیار شایع است. علاوه بر این، کمبود قابل توجهی در ویتامین ها و مواد معدنی نیز خواهید دید.

اگر جویدن غذا دردناک باشد، اغلب با غذاهایی جایگزین می‌شود که به راحتی جویده می‌شوند یا اصلاً نیازی به جویدن ندارند… مانند آب نبات، جیل او، و غیره. اینها انواع غذاهایی هستند که معمولاً در خانه های سالمندان و خانه های سالمندان سرو می شوند.

از آنجایی که بهتر است “پیشگیر” از “واکنشی” باشید، ما با ارائه راهکارهایی برای حفظ سلامت دندان های خود در دوران جوانی شروع می کنیم. این تضمین می کند که در سال های اولیه دندان های محکمی داشته باشید. با این حال، اگر قبلاً دندان‌های خود را از دست داده‌اید، یا از پروتزهای نامناسب استفاده می‌کنید، راهکارهایی برای بهبود تغذیه‌تان نیز به شما ارائه می‌کنیم.

4 ماده معدنی ضروری برای سلامت دندان و فک

درک اینکه چگونه برخی مواد معدنی برای قوی و سالم نگه داشتن دندان ها و فک شما کار می کنند می تواند شما را راهنمایی کند تا مقادیر کافی از این مواد معدنی را در رژیم غذایی روزانه خود دریافت کنید. در حالی که بسیاری از مواد معدنی مهم هستند، موارد مورد علاقه من عبارتند از:

1) کلسیم

 • اینجا جای تعجب نیست، درست است؟ همه ما شنیده ایم که کلسیم برای سلامت دندان ها و استخوان ها مهم است. بدون کلسیم کافی در رژیم غذایی، مینای دندان ممکن است سریعتر از آن چیزی که بتواند خود را بازسازی کند تجزیه می شود و دندان های شما را در برابر حفره ها و سایر آسیب ها آسیب پذیر می کند.
 • غذاهای غنی از کلسیم عبارتند از:
  1. ماست
  2. پنیر
  3. سبزیجات برگ سبز، مانند کلم پیچ و چغندر
  4. ماهی سالمون کنسرو شده با استخوان
 • با این حال، کلسیم نمی تواند این کار را به تنهایی انجام دهد. او به کمک سه دوست صمیمی خود نیاز دارد.

2) منیزیم

 • منیزیم و کلسیم در تلاش برای ساختن مینای دندان قوی و همچنین حفظ تراکم استخوان با هم همکاری می کنند. در حالت ایده آل، شما باید روزانه یک نسبت دو به یک کلسیم به منیزیم دریافت کنید.
 • غذاهای غنی از منیزیم عبارتند از:
  1. سبزیجات برگ سبز (در اینجا 2 به 1 دریافت می کنید، زیرا آنها نیز کلسیم دارند)
  2. دانه کدو تنبل
  3. لوبیا

3) فسفر

 • فسفر با کلسیم ترکیب می شود و فسفات کلسیم کریستالی را تشکیل می دهد.
 • از نقش کلسیم در تولید استخوان حمایت می کند.
 • بدون فسفر، بدن شما نمی تواند به طور موثر از کلسیم استفاده کند. این می تواند منجر به پوکی استخوان و دندان هایی شود که به راحتی ترک می کنند.
 • غذاهای غنی از فسفر عبارتند از:
  1. تخمه کدو تنبل (2 تا 1 دانه دیگر، زیرا حاوی منیزیم نیز هستند)
  2. عدس
  3. گوشت گاو / خوک

4) پتاسیم

 • پتاسیم به عنوان همراه منیزیم در تلاش های بدن شما برای تنظیم سطح اسید خون عمل می کند. هنگامی که خون شما بیش از حد اسیدی می شود، اسیدها می توانند کلسیم را از دندان ها و استخوان های فک شما حذف کنند و آنها را ضعیف کنند. بنابراین، یک رژیم غذایی غنی از پتاسیم می تواند به دندان ها و استخوان های شما کمک کند تا کلسیم را به طور موثرتری مصرف کنند.
 • پتاسیم همچنین می تواند به روش های دیگر به دندان های شما کمک کند. هنگامی که نیترات پتاسیم، ترکیبی که در برخی از خمیردندان ها وجود دارد، وارد مینای دندان شما می شود، اگر فردی با دندان های حساس هستید، می تواند سیگنال های درد را کاهش دهد.
 • غذاهای غنی از پتاسیم عبارتند از:
  1. سیب زمینی شیرین / شیرینی سیب زمینی
  2. آووکادو
  3. چغندر سوئیسی (3 به 1، زیرا یک سبزی برگ سبز است که حاوی کلسیم و منیزیم نیز هست).

اگر نمی دانستید سلامت دندان های شما نیز نقش مستقیمی در آن دارد سلامت قلب شما. بله درست است. سلامت ضعیف دندان ها می تواند منجر به بیماری قلبی و حملات قلبی شود. بنابراین، اکنون می توانید ببینید که بیش از یک دلیل خوب برای سالم و قوی نگه داشتن دندان های خود دارید.

چالش های دندانپزشکی

اما، برای کمک به کسانی که قبلاً از از دست دادن دندان رنج می برند، چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

این بسیار مهم است زیرا اگر سالمندان ما نتوانند سلامت خود را از طریق تغذیه مناسب حفظ کنند، آنها را در معرض خطر بزرگ از دست دادن استقلال و خانه خود و اعزام به خانه سالمندان قرار می دهد.

از هر فرد مسن‌تری بپرسید، مطمئنم متوجه می‌شوید که آنها ترجیح می‌دهند از دستورالعمل‌های تغذیه درمانی پیروی کنند و در خانه بمانند تا اینکه او را به خانه سالمندان ببرند، جایی که توانایی رفت و آمدشان محدود می‌شود.

از آنجایی که این وبلاگ نمی‌تواند به شما بگوید چگونه دندان‌های جدید را کاشت کنید، پس از برداشتن دندان‌ها، می‌توانیم در مورد اینکه چگونه کسی می‌تواند از تغذیه مناسب برای حفظ سلامت خود مطمئن شود، صحبت کنیم که به نوبه خود به آنها اجازه می‌دهد استقلال خود را حفظ کنند.

همانطور که در وبلاگ های دیگر این مجموعه ذکر کرده ایم، یکی از دلایل اصلی که سالمندان استقلال خود را از دست می دهند، افتادن به خانه هایشان است. سقوط اغلب به دلیل ضعف عضلانی، یعنی از دست دادن تون عضلانی ایجاد می شود.

یکی از راه های بهبود سلامت ماهیچه ها، خوردن پروتئین کافی در روز است… افراد مسن تر از همتایان جوان خود به پروتئین بیشتری در روز نیاز دارند. یک قانون خوب این است که بسته به جنسیت خود، روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم پروتئین مصرف کنید. (مردها نیاز بیشتری دارند)

اگر خوردن استیک، سینه مرغ یا گوشت خوک به دلیل مشکلات دندانی دشوار است، راه های دیگری برای دریافت پروتئین در رژیم غذایی شما وجود دارد.

راه حل های ساده عبارتند از:

 • تخم مرغ همزده
 • کنسرو ماهی تن یا سالمون
 • گوشت چرخ کرده یا گوشت خوک در سوپ، خورش و فلفل قرمز
 • ماست یونانی – کم چرب (حاوی بیش از 2٪ پروتئین یا چربی کامل)

سایر مواد مغذی مهمی که افراد مسن برای بهبود سلامت و شادابی خود به آنها نیاز دارند عبارتند از:

ویتامین B12

 • این ویتامین برای سلامت مغز و اعصاب ضروری است.
 • کمبود این ویتامین در افراد مسن بسیار شایع است و می تواند عامل زوال شناختی و زمین خوردن باشد.
  • منابع عالی این ویتامین را می توان در موارد زیر یافت:
   • ماهی تن – بیش از 100٪ از RDA
   • شیر کم چرب (با B12 بیش از 2٪ یا شیر کامل) – بیش از 100٪ RDA
   • گوشت چرخ کرده – بیش از 100٪ RDA

ویتامین دی

 • این ویتامین نقش های زیادی در سلامت مطلوب ایفا می کند.
 • کاهش این ویتامین در سالمندان منجر به
  • شکستگی های کم ضربه
   • منجر به بستری شدن در بیمارستان / استقرار در خانه سالمندان
  • سپسیس (عفونت سیستمیک خون)
   • این منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ می شود
  • افزایش خطر ابتلا به سرطان
   • این منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ می شود
  • ایمنی ضعیف
   • این منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ می شود
  • بهترین راه برای دستیابی به سطوح مطلوب ویتامین D، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. با این حال، اگر زمستانی را پشت سر می گذارید که در آن زندگی می کنید، قرار گرفتن در معرض آفتاب کافی برای دریافت ویتامین D طبیعی دشوار است. انجام آزمایش خون سطح واقعی شما را نشان می دهد. به ویژه در ماه های زمستان، یک قانون کلی خوب این است که سطح خون در خون بین 45 تا 60 باشد. اگر سطح شما کمتر از آن باشد، احتمالاً مکمل برای شما مهم است. کار با یک متخصص تغذیه خبره یا متخصص تغذیه کل نگر گواهی می دهد که شما دوز مطلوب را برای نیازهای خود مصرف می کنید.

اساسی

 • فیبر نقش کلیدی در سلامت دستگاه گوارش دارد. این کار را با تنظیم قند خون و حرکات روده انجام می دهد. (حرکت در از بین بردن سموم انباشته شده مهم است.)
 • کمبود فیبر در ایالات متحده بسیار رایج است. به ازای WebMD، اکثر آمریکایی ها حدود نیمی از میزان توصیه شده روزانه (RDA) را دریافت می کنند.
 • رژیم های کم فیبر اغلب منجر به یبوست یا حرکات نامنظم روده و انرژی کم می شود. وقتی فیبر کافی نباشد منجر به عدم تعادل در سطح قند خون می شود. (این یکی از خطرات اصلی در سقوط است.)
 • هنگامی که سلامت ضعیف دندان ها خوردن غذاهای پر فیبر را دشوار می کند، مخلوط کن یا غذاساز می تواند بهترین دوست شما شود. من یک دستور پخت آسان را برای کمک به ایجاد یک وعده غذایی غنی از پروتئین و مواد مغذی که می تواند از سلامت مطلوب حمایت کند، حتی اگر سلامت دندان به خطر بیفتد، به اشتراک می گذارم.

به طور خلاصه، کارهای بسیاری وجود دارد که می توانید با افزایش سن برای بهبود سلامت خود انجام دهید. در قسمت 1 نحوه حمایت از سلامت مغز را توضیح دادیم. در قسمت دوم گام های عملی برای بهبود تعادل و قدرت هسته ارائه کردم. در قسمت سوم، اهمیت حفظ بینایی و شنوایی سالم با افزایش سن را توضیح دادم.

من این مجموعه 4 قسمتی را در مورد پیری سالم شروع کردم زیرا اخیراً کتابی به نام مناطق آبی خوانده ام. این کتاب بسیاری از مناطق جهان را که در آن افراد بین 90 تا 100 سال با سلامتی خوب زندگی می کردند برجسته کرد. این افراد فعال بودند. آنها در خانه های خود زندگی می کنند. آنها یک حلقه اجتماعی پر جنب و جوش داشتند. چیزی که در اکثر نقاط ایالات متحده وجود ندارد. در واقع، بسیاری در ایالات متحده بر این باورند که زمانی که فردی به 70 سالگی خود می رسد، باید برای خانه بازنشستگی آماده باشد. به‌عنوان فردی که زودتر به ۷۰ سالگی می‌رسد، می‌خواستم مهم‌ترین کارهایی را که می‌توانم انجام دهم، در حوزه تغذیه و سلامت کل‌نگر، برای زندگی در دهه ۹۰ و تا قرن بیستم بدانم.

خبر خوبی هست! شما و همه خانواده و دوستانتان می توانید اکنون تغییراتی ایجاد کنید تا سلامتی پر جنب و جوش داشته باشید. من باید صدها تغییر ایجاد کنم. همانطور که از مراحل ذکر شده در این مجموعه 4 قسمتی می بینید، فقط از امروز چند مرحله را دنبال کنید تا سلامت و شادابی خود را بهبود ببخشید. و حتی می توانید در دهه 60 و 70 زندگی خود باشید و شروع به ایجاد این تغییرات کنید.

اگر این تغییرات دلهره آور به نظر می رسند، لطفاً از a کمک بگیرید متخصص تغذیه درمانگر یا یک آشپز غذای طبیعی. هر یک از این حرفه ای ها می توانند شما را در مسیر درست موفقیت قرار دهند.

همانطور که وعده داده شده بود، دستور العمل برای سلامتی پر جنب و جوش.

من این را B می نامم چشمه آب جوانی

دو لیوان با آب میوه های صورتی پوشیده از انواع توت ها و نی های راه راه روی زمینه سفید

برای درست کردن این غذای خوشمزه به مخلوط کن یا غذاساز (و حدود 60 ثانیه) نیاز دارید

عناصر:

1 وعده پروتئین آب پنیر بدون طعم (من پروتئین آب پنیر Natural Grocers را خریداری می کنم. 1/3C یک وعده است)

2 قاشق غذاخوری دانه کدو تنبل

1 قاشق غذاخوری دانه کتان

1/4 درجه سانتی گراد زغال اخته منجمد

1/4 درجه سانتی گراد توت فرنگی منجمد

½ موز پوست کنده یخ زده

1-2 قاشق چایخوری پودر کاکائو (اختیاری…اما شکلاتی است…چرا اختیاری کنیم؟)

8-12 اونس شیر به انتخاب شما (من بین شیر خام، شیر نارگیل شیرین نشده، شیر بادام شیرین نشده و غیره انتخاب می کنم، که تمام چیزی است که در هر روز در یخچال دارم)

جهت:

همه مواد را در مخلوط کن بریزید و هم بزنید تا یکدست شود. بسیار آسان

پروتئین وی 24 گرم پروتئین فراهم می کند. دانه های کدو تنبل منیزیم را تامین می کنند. دانه کتان فیبر را تامین می کند. زغال اخته از سلامت مغز حمایت می کند. توت فرنگی و موز منجمد این نوشیدنی را با بافت میلک شیک بسیار خامه ای می کنند. (من متوجه شدم که افزودن تکه‌های یخ در اکثر اسموتی‌ها قرار می‌گیرد، بنابراین از آنها استفاده نمی‌کنم. در عوض، برای تأثیر بهتر، محصول را فریز می‌کنم.)

اینجا برای سلامتی شما

خوش اشتها

_________________________________________________________________________________________________________________

درباره نویسنده

دکتر بکی اسپاکی دوره های تغذیه کل نگر را در موسسه تغذیه درمانی تدریس می کند. علاوه بر این، او یک کلینیک خصوصی دارد که با افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر هستند کار می کند. می توانید با مراجعه به www.HealingFromAlz.com اطلاعات بیشتری کسب کنید

درباره گواهینامه جامع تغذیه از موسسه تغذیه درمانی

موسسه تغذیه درمانی (NTI) پیشرو در آموزش جامع تغذیه است. از سال 1999، NTI با ارائه دوره‌های جامع تغذیه آنلاین و حضوری، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا به‌عنوان درمانگران تغذیه جامع در مشاوره‌های تغذیه و تندرستی کل‌نگر به مشاغلی پررونق دست یابند. آیا علاقه مند به شروع دوره های تغذیه جامع و اخذ گواهینامه تغذیه جامع هستید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر با ثبت نام در اینجا در یک وبینار اطلاعاتی شرکت کنید.

تصاویر:

تصویر توسط jeltifanoostrum از جانب پیکسابای

تصویر توسط بلندینگانیک از جانب پیکسابای

رژیم لاغری سریع