بهترین رژیم غذایی برای دیورتیکولیت

دیورتیکول ها چیست؟

با افزایش سن انسان ها، اغلب فشار بیشتری در روده بزرگ خود ایجاد می کنند. این فشار اغلب به دلیل افزایش دوره های یبوست ایجاد می شود. همانطور که فشار به روده بزرگ وارد می شود، با گذشت زمان، پاکت ها یا کیسه های کوچک بافتی از دیواره روده بزرگ به سمت خارج ایجاد می شوند. به این کیسه ها دیورتیکول می گویند. مفرد دیورتیکول است.

دیورتیکول ها بیشتر در 1/3 پایین روده بزرگ، در ناحیه ای به نام کولون سیگموئید ایجاد می شوند.

هیچ هدف بیولوژیکی مشخص و مشخصی برای دیورتیکول وجود ندارد. آنها به سادگی یک ناهنجاری هستند که با افزایش سن و افزایش فشار کولون رخ می دهد. دلیل بیولوژیکی ایجاد دیورتیکول صرفاً ضعیف شدن روده بزرگ با افزایش سن است.

ایجاد دیورتیکول در روده بزرگ به عنوان “دیورتیکولوز” شناخته می شود. هنگامی که آنها ملتهب می شوند، این بیماری “دیورتیکولیت” نامیده می شود.

چه چیزی باعث التهاب دیورتیکول می شود؟

هنگامی که ذرات کوچک غذای سخت هضم در دیورتیکول ها به دام می افتند، تمایل به مالیدن روی دیواره های روده بزرگ دارند و ضایعه یا زخم بسیار کوچکی ایجاد می کنند. این زخم کوچک ملتهب می شود و اغلب می تواند واکنش نامطلوبی به باکتری ها که در این ناحیه بسیار پرجمعیت است، نشان دهد.

هنگامی که باکتری وارد تصویر می شود، دیورتیکول ها بسیار ملتهب، متورم و دردناک می شوند. هنگامی که التهاب رخ می دهد، مرحله بعدی پارگی است. اگر دیورتیکول پاره شود، نتیجه می تواند پریتونیت یا عفونت روده داخلی باشد که باعث درد و حساسیت شدید شکم، استفراغ، تب و اسهال و همچنین برخی علائم جدی دیگر می شود.

نتیجه نهایی این دیورتیکولیت اغلب مداخله جراحی جدی است. این جراحی که “رزکسیون کولون” نامیده می شود، “برش” واقعی دیورتیکول های آسیب دیده است. هنگامی که این جراحی انجام شد، برای بیمار ضروری است که از اپیزودهای بعدی اجتناب کند زیرا مرحله بعدی اغلب اعمال کولوستومی یا برداشتن بخش بزرگی از کولون و ایجاد یک “استوما” شکمی یا سوراخ در روده است. که از آن اجابت مزاج رخ می دهد.

موثرترین و پرکاربردترین درمان پیشگیرانه دیورتیکولیت رژیم غذایی دیورتیکولیت است.

رژیم غذایی دیورتیکولیت چیست؟

رژیم غذایی دیورتیکولیت به سادگی رژیمی است که به دنبال انجام دو کار است:

1) از معرفی بیشتر غذاهایی که دارای ذرات ریز و سخت هضم هستند مانند میوه ها یا سبزیجات فیبری جلوگیری می کند.

2) فشار روی روده را کاهش می دهد و به روده بزرگ اجازه می دهد تا حد ممکن استراحت کند.

رایج ترین رژیم های غذایی دیورتیکولیت چیست؟

رایج ترین رژیمی که در طول دوره های حاد این بیماری استفاده می شود، رژیمی است که به عنوان رژیم غذایی “کم مانده” شناخته می شود. با این نوع رژیم، فیبر تا حد امکان کاهش می یابد زیرا ذرات فیبر می توانند وارد دیورتیکول ها شده و باعث التهاب اضافی شوند. حذف فیبر به روده اجازه جریان و استراحت می دهد. استراحت می کند زیرا فیبر باعث حرکت روده می شود. بدون فیبر زیاد، کولون تمایل به عملکرد پریستالتیک کمتری دارد، که حرکت موجی است که باعث می‌شود مدفوع در طول روده بزرگ حرکت کند. فقدان اثر پریستالتیک، متأسفانه اغلب منجر به یبوست می شود، بنابراین باید از انواع خاصی از ملین ها به نام مسهل اسمزی استفاده کرد. بیشتر ملین ها ملین های حجیم هستند و از محصولات فیبری برای حرکت روده استفاده می کنند.

از طرف دیگر ملین های اسمزی با کشیدن مقادیر زیادی مایعات به داخل روده بزرگ عمل می کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، تجمع تمام این مایع در روده منجر به تخلیه محتویات روده می شود.

با یک رژیم غذایی “کم باقیمانده” برخی از میوه ها و سبزیجات مجاز هستند زیرا ساختار آنها به گونه ای است که شرایط فیبر بسیار کم رخ می دهد. برخی از سبزیجات مجاز عبارتند از هویج، لوبیا سبز، لوبیا زرد، کاهو، خیار، کلم و گل کلم. همچنین سیب زمینی پخته بدون پوست را می توان به طور موثر خورد.

برخی از میوه های مجاز ممکن است موز، طالبی، انگور، هلو و هندوانه باشند.

ذرت، آلو، آلبالو، گیلاس، لوبیا لیما، لوبیا قرمز یا آجیل از هر نوعی که باشد و محصولاتی مانند ذرت بو داده اکیدا ممنوع است.

تهیه یک رژیم غذایی “کم باقیمانده” آسان نیست و نه همیشه قابل تحمل است. با این حال، برای جلوگیری از تشدید دیورتیکولیت ضروری است. همچنین رایج ترین رژیم غذایی برای درمان دیورتیکولیت است.

رژیم غذایی دیگری که محبوبیت بیشتری پیدا می کند، رژیم غذایی “ترکیب غذا” است. این رژیم غذایی باید پس از برطرف شدن علائم و تقریباً طبیعی بودن روده استفاده شود. با این حال، اگر به شدت دنبال شود، می توان از آن برای آرام کردن علائم نیز استفاده کرد.

رژیم “ترکیب غذا” به فرد این امکان را می دهد که تقریباً هر غذایی را که از خوردن آن لذت می برد بخورد. با این تفاوت که این غذاها باید در ترکیبات بسیار خاص مصرف شوند.

در اینجا نحوه عملکرد آن در روده آمده است:

معده و روده می توانند «تقریباً» هر نوع غذایی را هضم کنند تا زمانی که PH مناسب برای این کار داشته باشد. هنگامی که PH آن طور که باید متعادل شود، آنزیم ها، اسیدها، قلیایی ها و شیره های گوارشی مناسب در زمان های مناسب معرفی می شوند. بنابراین کارایی دستگاه گوارش به حداکثر می رسد و اکثر غذاها قابل هضم هستند.

هنوز برخی از غذاها وجود دارند که به سادگی در هیچ سیستم گوارشی انسان به خوبی تجزیه نمی شوند، بنابراین به هر قیمتی از مصرف آن غذاهای خاص اجتناب می شود.

کل راز این است که تعیین کنید کدام یک از غذاهای خاص در صورت ترکیب مناسب بهترین عملکرد را دارند. این کار سختی نیست. این به سادگی به یک نمودار اطلاعاتی مناسب نیاز دارد. هنگامی که فرد نحوه عملکرد این ترکیبات غذایی را درک می کند و از این رژیم استفاده می کند، اغلب متوجه می شود که تا زمانی که به رژیم غذایی وفادار بماند، می توان از علائم دیورتیکولیت اجتناب کرد.

آنها همچنین متوجه می شوند که می توانند بیشتر غذاهایی را که دوست دارند بخورند تا زمانی که ترکیب خاصی از مخلوط های غذایی را حفظ کنند.

اگر بیمار به آنها پایبند باشد و از قوانین و الزامات پیروی کند، هر دو رژیم بسیار مؤثر هستند.

یک رژیم غذایی مناسب دیورتیکولیت می تواند تفاوت بین یک تجربه گوارشی واقعا وحشتناک یا یک زندگی تقریباً طبیعی اپیکوری را ایجاد کند.