به افغان ها گفته شد که در صورت تهدید “بسیار معتبر” داعش ، فرودگاه کابل را ترک کنند.


ایالات متحده و متحدانش از مردم خواسته اند فرودگاه کابل را به دلیل تهدید حمله تروریستی داعش به دلیل خروج نیروهای تروریستی از داعش ترک کنند ، زیرا نیروهای غربی برای خروج بیشتر افراد قبل از 31 اوت عجله می کنند.

فشارها برای تکمیل تخلیه هزاران خارجی و افغان که در جنگ 20 ساله علیه طالبان به کشورهای غربی کمک کردند ، شدت یافته است و همه نیروهای آمریکایی و متفقین هفته آینده فرودگاه را ترک می کنند.

در هشدار چهارشنبه شب ، سفارت آمریکا در کابل به شهروندان توصیه کرد از فرودگاه اجتناب کنند و گفت که کسانی که در دروازه هستند باید فوراً آنجا را ترک کنند و دلیل آن را “تهدیدهای امنیتی” نامشخص ذکر کرده اند.

در هشدار مشابهی ، بریتانیا به افراد در فرودگاه گفت که از خانه خارج شوند و وزیر نیروهای مسلح خود ، جیمز هیپپی ، گفت که اطلاعات مربوط به بمب گذاری انتحاری احتمالی توسط شبه نظامیان داعش “بسیار قوی تر” شده است.

“من نمی توانم بر ناامیدی اوضاع تأکید کنم. تهدید معتبر است ، قریب الوقوع است ، کشنده است. اگر واقعاً نگران ارائه یک هدف غیرقابل تصور به داعش نباشیم ، این را نمی گوییم. “

جمعیت زیادی در بیرون فرودگاه کابل منتظر هستند.  چندین کشور نسبت به حمله احتمالی به فرودگاه هشدار داده اند.
جمعیت زیادی در بیرون فرودگاه کابل منتظر هستند. چندین کشور نسبت به حمله احتمالی به فرودگاه هشدار داده اند.
از طریق REUTERS

استرالیا همچنین از شهروندان و دارندگان ویزا خواسته است که منطقه را ترک کنند و هشدار داده است که “تهدید بسیار بالایی” برای حمله است.

یک دیپلمات غربی در کابل گفت که مناطق خارج از دروازه فرودگاه با وجود هشدارها “شلوغ” است.

طالبان ، که جنگجویان آنها در خارج از فرودگاه محافظت می کنند ، دشمن شاخه افغان داعش هستند که به نام دولت اسلامی خراسان (داعش- ک) معروف است ، به نام سابق این منطقه.

یک مقام طالبان که خواست نامش فاش نشود ، گفت: “نگهبانان ما جان خود را در فرودگاه کابل به خطر می اندازند ، آنها همچنین با تهدید گروه دولت اسلامی مواجه هستند.”

این هشدارها در شرایطی آشفته در پایتخت کابل و در فرودگاه آن صورت گرفت ، جایی که از زمان تصرف شهر توسط طالبان در 15 اوت ، حمل و نقل هوایی عظیمی از خارجیان و خانواده های آنها و برخی از افغان ها در حال انجام است.

یک هواپیمای C-17 Globemaster با مهاجران افغان در باند فرود می آید.
یک هواپیمای C-17 Globemaster با مهاجران افغان در باند فرود می آید.
AP

در حالی که نیروهای غربی در فرودگاه با تب و تاب کار می کردند تا تخلیه را در اسرع وقت انجام دهند ، هزاران نفر به تجمع در خارج از خانه ادامه دادند و به جای اقامت در افغانستان تحت حاکمیت طالبان ، سعی در فرار داشتند.

احمدالله رفیق زی ، یکی از مقامات هوانوردی غیرنظامی در فرودگاه ، گفت که مردم به رغم هشدارهای حمله ، همچنان در اطراف دروازه ها تجمع می کنند.

وی به رویترز گفت: “مردم نمی خواهند نقل مکان کنند ، این عزم آنها برای ترک این کشور است که نمی ترسند یا می میرند.”

یک دیپلمات ناتو گفت که در حالی که طالبان مسئول امنیت خارج از فرودگاه هستند ، تهدیدهای دولت اسلامی را نمی توان نادیده گرفت.

این دیپلمات افزود: “نیروهای غربی به هیچ وجه نمی خواهند در موقعیتی باشند که بتوانند به هر کسی حمله تهاجمی یا دفاعی کنند.”

دو چترباز آمریکایی در عملیات تخلیه در کابل امنیت خود را انجام می دهند.
دو چترباز آمریکایی در عملیات تخلیه در کابل امنیت خود را انجام می دهند.
AP

دیپلمات دیگر غربی گفت که عملیات پرواز در روز چهارشنبه کند شد ، اما تخلیه در روز پنجشنبه سریعتر خواهد بود.

هنوز معلوم نیست چه تعداد افراد واجد شرایط منتظر سفر هستند ، اما یک مقام غربی گفت که تخمین زده می شود 1500 پاسپورت آمریکایی و دارندگان ویزا در تلاش برای رسیدن به فرودگاه باشند.

کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا ، روز چهارشنبه در جریان تهدید گروه داعش-کی و همچنین برنامه های احتمالی تخلیه قرار گرفت.

بایدن به همه سربازان دستور داد تا اواخر ماه جاری میلادی افغانستان را ترک کنند تا توافق خروج با طالبان را انجام دهند ، هرچند متحدان اروپایی می گویند آنها برای خروج مردم به زمان بیشتری نیاز دارند.

در یازده روز پس از کشاندن طالبان کابل ، ایالات متحده و متحدانش یکی از بزرگترین تخلیه های هوایی تاریخ را انجام دادند و بیش از 88000 نفر ، از جمله 19000 نفر در روز سه شنبه ، انجام دادند. ارتش آمریکا می گوید هواپیماها معادل هر 39 دقیقه یکبار پرواز می کنند.

صدها نفر در نزدیکی هواپیمای ترابری C-17 نیروی هوایی آمریکا در محیط فرودگاه بین المللی کابل ، افغانستان تجمع کردند.
صدها نفر در نزدیکی هواپیمای ترابری C-17 نیروی هوایی آمریکا در محیط فرودگاه بین المللی کابل ، افغانستان تجمع کردند.
AP

آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که حداقل 4500 شهروند آمریکایی و خانواده های آنها از اواسط ماه اوت از افغانستان خارج شده اند.

ارتش آمریکا اعلام کرد تمرکز خود را برای تخلیه نیروهای خود در دو روز گذشته قبل از مهلت 31 آگوست تغییر می دهد.

طالبان گفته است که نیروهای خارجی باید تا پایان ماه خارج شوند. آنها افغانها را تشویق کردند که بمانند ، اگرچه آنها گفتند کسانی که اجازه خروج دارند ، پس از از سرگیری پروازهای تجاری پس از خروج نیروهای خارجی ، همچنان اجازه خواهند داشت.

حکومت طالبان در سالهای 1996 تا 2001 با اعدام علنی و کاهش آزادیهای اساسی همراه بود. رفتن به مدرسه یا کار برای زنان ممنوع بود.

طالبان گفته اند به حقوق بشر احترام خواهند گذاشت و اجازه نمی دهند تروریست ها از کشور فعالیت کنند.

اما با بیستمین سالگرد 11 سپتامبر 2001 ، حملات به نظر می رسد ، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به NBC News گفت که “هیچ مدرکی” مبنی بر مسوولیت اسامه بن لادن رهبر فقید القاعده وجود ندارد.

نیروهای تحت حمایت ایالات متحده طالبان را در اواخر سال 2001 پس از آنکه رهبری آنها از بررسی خواسته های آمریکا مبنی بر خروج بن لادن از افغانستان خودداری کردند ، سرنگون کردند.

مجاهد گفت: “هیچ شواهدی حتی پس از 20 سال جنگ وجود ندارد … هیچ توجیهی برای این جنگ وجود نداشت.”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *