تاخیر عجیب هیئت اجرایی در انتخاب کارشناسان ورزشی/ انتخاب نامعلوم برای ریاست کمیته المپیک


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، با تعویق بازی های آسیایی هانگزو و برگزاری جلسه فوق الذکر باشکوه کمیته ملی المپیک به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در 6 سپتامبر رای مثبت داد. اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک نیز در آخرین جلسه خود که در ۱۴ تیرماه برگزار شد، به تبادل نظر پرداختند و در مورد مراحل فراخوان و ثبت نام نامزدهای هیات اجرایی بحث و تبادل نظر کردند. بر اساس اعلام هیات اجرایی کمیته ملی المپیک، ثبت نام داوطلبان از 14 مردادماه آغاز می شود.

سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در مصاحبهکمیته های مختلف خواستار برگزاری انتخابات در 15 شهریور شده اند و اگرچه برخی از فدراسیون های ورزشی توسط یک سرپرست اداره می شوند و تعداد اعضای مجمع المپیک ممکن است کمتر از نصف باشد، اما روسای کمیته ها به برگزاری انتخابات خوش بین هستند. با همکاری وزارت ورزش مشخص نیست چرا تاریخ مقرر با این شرایط تکمیل می شود چرا که 14 تیر برای برگزاری انتخابات این کمیته بسیار مهم است.بیشترین وضعیت ورزش نه تنها این است که جلسه اعضای هیئت اجرایی برگزار نمی شود بلکه برای معرفی کارشناسان ورزشی نیز اقدامی صورت نگرفته است. از سوی دیگر سفر ککاوس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک به یونان باعث به تعویق افتادن جلسه هیات اجرایی شد.

* اهمیت معرفی کارشناسان ورزشی چیست؟

معمولاً در این سال ها فردی که رئیس کمیته ملی المپیک می شد، یکی از کارشناسان ورزش بود، از این رو افرادی که در بالا به عنوان کارشناس معرفی شدند، اهمیت پیدا کردند.باشکوهاو دارد. در همین راستا اعضای هیأت عامل کمیته ملی المپیک تصمیم گرفتند کدی برای انتخاب کارشناسان ورزشی بنویسند تا مشکلات گذشته تکرار نشود، هرچند انتقادات زیادی به این آیین نامه وجود داشت، زیرا شاخص های ثابت انتخابات راهی برای بسیاری از مردم، از جمله سیاستمداران، برای شرکت است، که زمانی بسته می‌شود که قدرت حکومت در اکثر مواقع در دست یک شخصیت سیاسی به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک باشد.

شاخص های پیش فرض به شرح زیر است:

* حداقل مدرک لیسانس.

* سابقه حضور حداقل یک دوره در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک یا رئیس فدراسیون های المپیک را داشته باشد.

* مدیران ارشد ورزشی که دارای سابقه مدیریت بوده و یا به عنوان مدیر در بازی های المپیک و آسیایی حضور داشته اند.

* آشنایی با ساختارهای ورزشی بین المللی از جمله OCA، IOC و … خنوخ.

* اطلاعات کافی در مورد ساختار کمیته ملی المپیک و ورزش های قهرمانی

نگاهی گذرا به شاخص های ثابت نشان می دهد که راه های حضور سیاستمداران به پای صندوق های رای بسته است. سید رضا خود صالحی امیری با حضور در میان جمعیت به عنوان آخرین رئیس کمیته کارشناسان و به عنوان گزینه دولتی وارد ورزش شد. این کمیته به دلیل ارتباط نزدیک وی با حسن روحانی رئیس جمهور وقت هیچ گاه با مشکل مالی مواجه نبوده و این نشان می دهد که ارتباط خوب رئیس کمیته با دولت همواره به نفع این ورزش بوده است.

با توجه به این اهمیت. کارشناسان کمیته ملی المپیک بازی هایی در انتخابات دارد و معمولاً یکی از آن ها به مدت 4 سال ریاست می کند، اما اعضای هیأت اجرایی در این خصوص جلسه ای نداشته اند و به کمیته المپیک منتهی می شود و مسئولان با انتقاداتی مواجه هستند. آنچه کمیته و صالحی امیری باید ببینند این است که تا 14 مرداد که ثبت نام داوطلبان آغاز می شود، هیات اجرایی کارشناسان ورزشی را معرفی می کند یا خیر؟ با توجه به عدم معرفی کارشناسان هنوز مشخص نیست در 4 سال آینده چه کسی رئیس کمیته خواهد بود و شاید با اعلام اسامی مشخص شود که چه کسانی قرار است امور را بر عهده بگیرند.

به گزارش فارس، هیئت اجرایی معمولا یکشنبه ها تشکیل جلسه می دهد، بنابراین باید در این هفته صحبت هایی انجام شود و آیا اعضا برای معرفی 5 کارشناس ورزشی به توافق می رسند یا خیر.

انتهای، آخر پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.