تحول بشریت از طریق تعامل دانشگاه علامه با مدرسه


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، موضوع وحدت دانشگاه و دانشگاه یکی از موضوعاتی است که در نگاه امام خمینی (ره) مطرح بوده و مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید داشته اند.

امام خمینی (ره) چندین بار خطاب به دانشگاهیان فرمودند: باید ارتباط خود را با دانشگاهیان تقویت کنید و نسبت به دانشگاه برخورد منفی و تدافعی نداشته باشید.

لذا دانشگاهیان و حوزویان پیوسته در تلاش برای حفظ وحدت حوزه و دانشگاه هستند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: می توان از پیوند حوزه و دانشگاه برای رفع دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص سیر تحول بشریت استفاده کرد.

در این زمینه با عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی به گفت وگو نشستیم.

فارس: شنیده ایم که دانشگاه علامه طباطبایی اخیراً با مدارس ارتباط برقرار کرده است، لطفاً از فواید چنین تعاملی بین مدارس و دانشگاه ها بگویید.

اعتماد به نفس: همانطور که می دانید دانشگاه علامه طباطبایی برنامه های زیادی برای تحول در حوزه علوم انسانی دارد و برنامه راهبردی خود را با محوریت موضوع تحول در علوم انسانی در افق 1405 متمرکز کرده است به گونه ای که سایر فعالیت های آموزشی، پژوهشی و بین المللی بین المللی انجام شود. دانشگاه حول این محور در حال حمایت است.تحول انسانیت یکی از دغدغه های اصلی مقام معظم رهبری است و باید از تمام توان خود برای رفع این دغدغه استفاده کنیم یکی از مشکلات استفاده از ظرفیت دانشگاه ها در مدارس است. مهم ترین مزیت، زمینه این نوع تعامل و همکاری علمی و علمی دانشگاه است که نتایج آن می تواند کمک زیادی به پیگیری علوم انسانی کند.

فارس: برنامه های تحول در حوزه علوم انسانی با تعاملات حوزه و دانشگاه چگونه اجرا می شود؟

اعتماد به نفس: یکی از جنبه های تحول بشریت، اسلامی شدن انسانیت است که از ظرافت، دقت و حساسیت خاصی برخوردار است. علوم انسانی اسلامی موضوعی است که همت متخصصان علوم انسانی و متخصصان علوم مدرسه را می طلبد. تهیه علم با دیدگاه اسلامی کاری دشوار و تخصصی است و نیاز به تخصص در مبانی انسان شناسی، هستی شناسی و معرفت شناسی اسلامی دارد. علاوه بر این، رسیدن به یک روش کارآمد و پذیرفته شده جهانی مشکل دشواری است. تلاش‌های همکاران علمی ما در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه باید به خوبی منتشر و در دسترس باشد و زمینه‌ای برای افزایش سطح همکاری‌ها و فعالیت‌های علمی فراهم شود، تبادلات علمی ادامه دارد.

فارس: چه رشته ها یا برنامه هایی بین حوزه و دانشگاه قابل ارائه است؟

اعتماد به نفس: فعالیت‌های مختلفی از جمله برگزاری نشست‌های علمی مشترک، کارگاه‌ها و کنفرانس‌ها، برنامه‌ریزی و سایر برنامه‌ها برای امکان انجام فرصت‌های مطالعاتی برای اساتید دانشگاه در حوزه و در دانشگاه برای اساتید حوزه پیشنهاد شده است که برخی از آنها در خاطرات معمولا ارائه می شود. در حال حاضر نیاز به انجام این برنامه ها توسط اساتید دانشگاه و اساتید حوزه به خوبی احساس می شود و ما آمادگی اجرای این برنامه ها و فعالیت ها را در دانشگاه علامه طباطبایی داریم. ما آماده حمایت از پروژه های تحقیقاتی هستیم که امکان درک علوم انسانی اسلامی را در زمینه های مختلف خاص یا تولیدات علمی توسعه یافته با دیدگاه اسلامی فراهم می کند. آمادگی داریم امکان ماموریت های کوتاه مدت و بلند مدت را برای اساتید دانشگاه فراهم کنیم. و به ویژه برای حمایت از دانشجویان تحصیلات تکمیلی که فعالیت های پژوهشی خود را با این رویکرد دنبال می کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.