ترکیه: سفر نانسی پلوسی به ارمنستان فاجعه بار است.


به گزارش خبرگزاری فارس، فواد اوکته معاون رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه اظهارات نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا درباره درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان را «تلاش های دیپلماتیک فاجعه بار» و غیرقابل قبول دانست.

نانسی پلوسی روز یکشنبه به ارمنستان سفر کرد و حمایت آمریکا از این کشور را در درگیری با آذربایجان بر سر منطقه قره باغ ابراز کرد.

به گزارش رویترز، اوکتای در توییتی از واشنگتن خواست تا مشخص کند که آیا اظهارات پلوسی منعکس کننده موضع رسمی ایالات متحده است یا خیر.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که به ارمنستان سفر کرده بود، از حمایت از ارمنستان و مقابله با ترکیه در چارچوب موضوع قره باغ خبر داد. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: آمریکا از نظر حمایت از دموکراسی در ارمنستان، تصویب قطعنامه نسل کشی ارامنه، مقابله با ترکیه در موضوع قره باغ کوهستانی دوست ارمنستان است.

پاشینیان همچنین گفت: ارمنستان از مواضع صریح آمریکا در برابر تجاوزات جمهوری آذربایجان قدردانی می کند.

پس از سفر پلوسی به ایروان، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان سفر وی به ارمنستان را محکوم کرد و اظهارات غیرمستند و غیرمنصفانه این مقام ارشد آمریکایی را ضربه ای جدی به تلاش های صلح خواند.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه ای اعلام کرد: اتهامات ناعادلانه و بی اساس پلوسی علیه جمهوری آذربایجان غیرقابل قبول است. پلوسی به عنوان یک سیاستمدار طرفدار ارمنستان شناخته می شود.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان سخنان پلوسی را تبلیغاتی برای ارمنستان خواند و اعلام کرد: این ضربه جدی به تلاش ها برای عادی سازی روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که ارتش این کشور طی درگیری با ارمنستان طی روزهای 12 تا 14 سپتامبر (21 و 23 شهریور) 79 کشته و 282 زخمی برجای گذاشته است. نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان نیز جمعه گذشته در جلسه کابینه گفت که در درگیری های مرزی هفته گذشته با جمهوری آذربایجان حداقل 135 سرباز ارمنی کشته شدند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.