تغییر عقیده یک اصلاح طلب: راهپیمایی اربعین چیزی فراتر از یک دولت است


به گزارش گروه دیگر خبرگزاری فارس، محمدعلی وکیلی، چهره اصلاح طلب و مدیرمسئول روزنامه ابتکار، نماینده فراکسیون امید مجلس دهم و سخنگوی ستاد روحانی در کارنامه کاری خود در سال 1395 نوشت: روز گذشته در سرمقاله روزنامه ابتکار یادداشتی درباره پیاده روی اربعین حسینی منتشر کرد و اعلام کرد نظر خود را نسبت به گذشته در این مورد تغییر می دهد.

وی در این یادداشت کوتاه ابتدا نوشت: «راستش را بخواهید، به دلیل نبود امنیت زائران، مشکلات بهداشتی، احترام به استقلال کشور و احتمال تحریک سایر مسلمانان علیه شیعیان، چندان دلسوز راهپیمایی اربعین نبودم. میگفتم ضررش بیشتر از فایده است و قدرت مقاومت در برابر سیل باورهای اساسی را ندارد. اما فکر می‌کنم این راهپیمایی می‌تواند مانند یک سیل‌بند عمل کند.»

وکیلی افزود: تشیع نیاز به نمادها و نمایش های جدید دارد، این دین با خون امام حسین (ع) زنده است، باید هیئت جدیدی برای امام حسین (ع) تشکیل شود، هیئتی که ترس از دنیای جدید را دید و باشد. شنیده شد. باز هم با یک سکوی تجمع چند میلیونی، این می تواند هیئت مدیره جدید باشد. راهپیمایی در این ابعاد بیش از یک موضوع دولتی است.”

در این رابطه یک حقوقدان توضیح داده است که «پیشرفت گروه‌های مردمی در ایجاد شمول اجتماعی، راهپیمایی‌ها و پذیرایی‌های مردمی نشانه‌های قدرت اجتماعی جنبش است». همچنین اکنون بر این باورم که قدرت احیای روابط انسانی بین دو ملت بر اساس انگیزه ای قدرتمند به نام امام حسین (ع) از این راهپیمایی نشأت خواهد گرفت. به خصوص اگر جنبه حکومتی آن کاهش یابد و ابعاد اجتماعی آن مورد تاکید و تکیه قرار گیرد. لذا پیشنهاد می کنم نهادهای مسئول بر حضور خود تاکید زیادی نداشته باشند و تنها بر ایجاد امنیت تمرکز کنند. پس بگذارید پیاده روی اربعین حسینی در عرصه مردمی و اجتماعی فعالیت کند تا به عنوان یک سنت اجتماعی در تاریخ بماند. با سوختی چون محبت امام حسین (ع) این اندیشه نیک می تواند در تاریخ راه پیدا کند و جاودانه شود.

تغییر این گونه دیدگاه ها و صداقت و شجاعت در بیان علنی آن را باید به فال نیک گرفت. لااقل آن شخص آنقدر خود را مسئول می داند که اگر روزی نظر نادرستی به مردم گفت، حالا که آن اشتباه را فهمیده، حق را هم به مردم بگوید.

منبع: جوان نیوز

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.