تفاوت بین درمانگران تغذیه و مربیان سلامت چیست؟


شکی نیست که در عصر مدرن ما نیاز به دستورالعمل های سلامت و تندرستی وجود دارد. بسیاری به دلیل رژیم های غذایی نامناسب، سبک زندگی کم تحرک، مصرف اجباری، سبک زندگی سریع و کوهی از استرس از سلامتی کمتر از حد ایده آل رنج می برند. با این حال، ایجاد تغییر رفتار مثبت به خودی خود می تواند طاقت فرسا به نظر برسد.

متخصصان تغذیه و مربیان سلامت متخصصانی در صنعت سلامتی هستند که تلاش می کنند به دیگران کمک کنند تا زندگی سالم تری داشته باشند، اما این حرفه ها برابر نیستند. تمایز صلاحیت ها و دامنه عملکرد متخصصان تغذیه و مربیان بهداشت، نه تنها برای رفاه مشتریان، بلکه برای حمایت قانونی از آنها مهم است.

این مقاله تفاوت بین دو مسیر حرفه ای سلامت را برجسته می کند – پردازنده خوراک و مربی سلامت – از جمله تحصیلات، محدوده عمل و مدارک.

برای شروع، اهداف و فلسفه مربیان سلامت و متخصصان تغذیه را بیان می کنیم.

مربی سلامت چیست؟

مربیان بهداشت آموزش را از طریق برنامه ای که توسط NBHWC، شورای ملی آموزش سلامت و تندرستی تایید شده است، دنبال می کنند. NBHWC این حرفه را اینگونه تعریف می کند:

مربیان سلامت و تندرستی با مشتریانی تعامل دارند که به دنبال افزایش رفاه خود از طریق تغییرات خودگردان و پایدار مطابق با ارزش‌هایشان هستند. مربیان سلامت و تندرستی در طول کار خود احترام مثبت بی‌قید و شرطی را برای مشتریان خود نشان می‌دهند و به آنها اعتقاد دارند. توانایی آنها برای تغییر، در حالی که به این حقیقت که هر مشتری در زندگی خود متخصص است، احترام می گذارد.

NBHWC به عنوان یک نهاد گواهی کننده، الزامات برنامه درسی اصلی را برای برنامه های آموزشی آموزش مربی سلامت تعیین می کند. الزامات برنامه معتبر شامل الف حداقل آموزش 75 ساعت پوشش موضوعاتی مانند:

 • ساختار آموزشی شامل آماده سازی و سازماندهی
 • فرآیند آموزش شامل ارتباط با مشتری، اعتماد، گوش دادن فعال، سوالات با کیفیت، قاب بندی و نقل قول
 • سلامتی و تندرستی از دیدگاه یک فرد، شامل شناخت خطرات بیماری مزمن و آشنایی با توصیه‌های رژیم غذایی که توسط دولت یا سازمان‌های بهداشتی تنظیم شده است.
 • رفتار و اخلاق حرفه ای

نکته قابل توجهی که در برنامه درسی آنها وجود ندارد آموزش مبتنی بر علم در تغذیه است که مربیان بهداشت را از ارائه توصیه های تغذیه ای به مشتریان خود باز می دارد.

پس از تکمیل یک برنامه معتبر، مربیان سلامت و تندرستی واجد شرایط شرکت در آزمون هیئت مدیره ارائه شده توسط NBHWC با همکاری هیئت ملی بازرسان پزشکی (NBME) برای دستیابی به اعتبارنامه معتبر هیئت ملی NBC-HWC هستند.

متخصص تغذیه کیست؟

درمانگر تغذیه، که به طور گسترده به عنوان یک متخصص تغذیه کل نگر (HNP) شناخته می شود.و او یک پزشک متخصص در اصول تغذیه کل نگر است. آنها تشخیص می دهند که تصویر فرد از سلامتی با تجارب مختلف فردی از زندگی رنگ می گیرد: فیزیکی، بیوشیمیایی، ذهنی، عاطفی، معنوی و محیطی. HNPها آموزش بالینی دریافت می‌کنند که از آن برای ارائه توصیه‌های مبتنی بر علم و همچنین مهارت‌های مربیگری سلامت استفاده می‌کنند که اصلاحات رفتاری مورد نظر را برای مشتریان خود ارتقا می‌دهد، در حالی که به دیدگاه کل‌نگر و فردیت حیاتی احترام می‌گذارد.

مانند مربیان سلامت، درمانگران تغذیه توسط سازمانی تنظیم می شوند که حداقل استانداردهای آموزشی و گواهینامه را تعیین می کند. انجمن ملی متخصصان تغذیه (NANP) استانداردهای آموزشی را برای HNP ها تعیین می کند و آزمایشاتی را برای پزشکان واجد شرایط ارائه می دهد تا بتوانند در تغذیه کل نگر از هیئت مدیره برخوردار شوند و حروف “BCHN” به نام آنها اضافه شده است.

بیایید نگاهی دقیق تر به استانداردهای آموزشی برای تبدیل شدن به یک متخصص تغذیه کل نگر مورد تایید هیئت مدیره بیندازیم.

برنامه های درسی آموزشی

آموزش مبتنی بر علم جایی است که تمایز کلیدی بین مربیان سلامت و متخصصان تغذیه کل نگر نهفته است. درمانگران تغذیه بالقوه در برنامه های معتبر NANP، مانند مؤسسه Nutrition Therapy، که باید ارائه دهد، شرکت می کنند. 1080 ساعت اعتبار حداقل آموزش جامع تغذیه به منظور رعایت استانداردهای آموزشی NANP.

NANP مستلزم آن است که دوره های تغذیه جامع طیف گسترده ای از موضوعات مرتبط با سلامت انسان را پوشش دهد، مانند: حمایت تغذیه ای از سیستم های اندام، تجزیه و تحلیل رژیم غذایی، رژیم های غذایی رایج و کاربردهای درمانی آنها، برنامه ریزی منو، تأثیرات محیطی بر سلامت، موضوعات در تحقیقات فعلی، و چگونگی تشخیص علائم کمبود مواد مغذی اضافی.

برنامه درسی نیاز به مطالعه عمیق تغذیه دارد، از جمله:

 • اناتومی و فیزیولوژی
 • مفاهیم بیوشیمیایی تغذیه
 • مطالعه جامع درشت مغذی ها مقدار ریز مغذی ها
 • اثرات هضم و سم زدایی
 • الزامات تغذیه ای برای کودکان، مردان و زنان در تمام مراحل زندگی
 • غذای ورزشی
 • استفاده از گیاهان دارویی و مکمل های غذایی
 • اصول کار

HNP ها با یادگیری ایجاد روابط مبتنی بر اعتماد و احترام مثبت، تمرین گوش دادن فعال، استناد به سوالات بزرگی که مشتری را برای ارزیابی ارزش های خود الهام می بخشد، یاد می گیرند که چگونه به طور موثر به مشتریان خود آموزش دهند تا تغییرات رفتاری پایدار و موثر ایجاد کنند، همانطور که مربیان سلامت انجام می دهند. به روشی جدید، چارچوب‌بندی نگرش‌ها و باورها و بازاندیشی در آن.

اگرچه هر دو حرفه با استفاده از تعاملات مثبت و تکنیک های مصاحبه انگیزشی، خرد درونی مشتریان خود را تصدیق کرده و با آن همکاری می کنند. متخصصان تغذیه کل نگر در بالای یک پایه آموزشی بسیار قوی تر می نشینند تا مشتریان خود را به سمت اهداف سلامتی خود راهنمایی کنند. این آموزش مبتنی بر علم، فعالیت آنها را گسترش می دهد و توانایی آنها را برای تسریع تغییرات رفتاری در رژیم غذایی و سبک زندگی با توانمندسازی مشتریان خود با دانش افزایش می دهد.

محدوده تمرین

محدوده عمل به خدماتی اطلاق می شود که پزشک صلاحیت انجام آنها را دارد و مجاز به انجام آنها مطابق با شرایط اعتبار حرفه ای خود است. قوانین و معافیت ها از ایالت به ایالت دیگر متفاوت است، بنابراین مهم است که محدودیت های حوزه فعالیت خود را بر اساس گواهینامه ای که دارید بدانید.

در همه ایالت ها، فعالیت های ممنوعه مربیان سلامت و متخصصان تغذیه جامع عبارتند از: تشخیص، درمان، پیشگیری، تجویز، درمان، معکوس کردن، یا درمان هر بیماری یا وضعیت سلامتی.

هر دو حوزه تمرین توانایی کمک به اصلاح رفتار مطابق با برنامه های درمانی ارائه شده توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مجاز را دارند.

علاوه بر این، متخصصان تغذیه می‌توانند از شواهد و توصیه‌های مبتنی بر علم بر اساس اصول کل‌نگر صرف نظر کنند تا الهام‌بخش سبک‌های زندگی فعال و آموزش عادات غذایی سالم باشند، که فراتر از تمرین یک مربی سلامت است.

توصیفات

همانطور که قبلا ذکر شد، مربیان بهداشت و HNP واجد شرایط دریافت گواهی هیئت مدیره توسط آژانس های خود، NBHWC و NANP هستند.

برای واجد شرایط شدن برای شرکت در آزمون گواهینامه هیئت مدیره NBHWC، ابتدا باید:

 • یک برنامه آموزشی معتبر NBHWC را تکمیل کنید
 • انجام 50 جلسه آموزش سلامت و تندرستی
 • داشتن مدرک دانشگاهی یا بالاتر یا 4000 ساعت سابقه کار در هر زمینه ای

برای دریافت گواهی هیئت مدیره در تغذیه جامع، باید:

 • یک برنامه آموزشی NANP را تکمیل کنید که توسط یک مدرسه تغذیه کل نگر مانند موسسه تغذیه درمانی (NTI) معتبر است.
 • قبولی در آزمون هیئت مدیره
 • تکمیل 500 ساعت تماس که 250 ساعت آن باید مستقیم با مشتری باشد و 250 ساعت می تواند غیر مستقیم باشد.
 • برای حفظ وضعیت BCHN، سالانه واحدهای آموزش مداوم (CEU) کسب کنید

به عنوان یک موسسه آموزشی معتبر NANP، همه فارغ التحصیلان NTI واجد شرایط شرکت در آزمون برای دریافت گواهی هیئت مدیره در تغذیه جامع هستند. به فارغ التحصیلان موسسه ملی تغذیه عنوان درمانگر تغذیه اصلی (NTM) اعطا می شود که می توانند از آن برای دنبال کردن تعدادی از مشاغل بر اساس علاقه خود استفاده کنند.

آینده حرفه های سلامت و تندرستی

اگرچه این دو شغل از نظر جمع‌آوری داده‌ها در منطقه خاکستری قرار می‌گیرند، اداره کار و آمار پیش‌بینی می‌کند که مشاغل مشابه، «متخصصان رژیم غذایی» و «آموزگاران بهداشت و کارکنان بهداشت جامعه» شاهد افزایش انتظارات شغلی 11 درصد و 17 خواهند بود. درصد به ترتیب بین سال‌های 2020 و 2030، بسیار بالاتر از میانگین رشد 8 درصدی است.

هیچ زمانی بهتر از الان وجود ندارد که به دنبال اشتیاق خود برای تغذیه جامع باشید و به دیگران کمک کنید تا به اهداف سلامتی و تندرستی خود دست یابند.

_________________________________________________________________________________________________________________

درباره نویسنده

کارن لین تلاش برای دریافت گواهینامه تغذیه جامع در NTI ها برنامه کارشناسی ارشد در درمانگر تغذیه. او مدرک شیمی خود را ابزار مفیدی در مطالعاتش یافت جمع او یک متخصص تغذیه است و دوست دارد با خود به عنوان آزمایش کننده دستور العمل ها و تکنیک های آشپزی جدید رفتار کند. می توانید او را در اینستاگرام [email protected] دنبال کنید.

درباره گواهینامه جامع تغذیه از موسسه تغذیه درمانی

موسسه تغذیه درمانی (NTI) پیشرو در آموزش جامع تغذیه است. از سال 1999، NTI با ارائه دوره‌های جامع تغذیه آنلاین و حضوری، با ارائه دوره‌های جامع تغذیه آنلاین و حضوری، به دانشجویان کمک می‌کند تا به‌عنوان درمانگران تغذیه جامع در زمینه مشاوره تغذیه و سلامتی جامع نگر به مشاغل پر رونق دست یابند. آیا علاقه مند به شروع دوره های تغذیه جامع و اخذ گواهینامه تغذیه جامع هستید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر با عضویت در یک وبینار آموزنده شرکت کنید اینجا.

تصاویر:

تصویر توسط امی هرشی استخدام پاشیدن

نمودار کارن لین

رژیم لاغری سریع