تمرین بر روی یک مربی بیضوی می تواند سطح تری گلیسیرید را کاهش دهد

تری گلیسیرید نوعی چربی است که در خون گردش می کند. سطح بالای تری گلیسیرید نه تنها یک عامل خطر برای بیماری قلبی، بلکه برای سکته مغزی و پانکراتیت است. میزان این چربی در خون می تواند تحت تاثیر رژیم غذایی باشد، اما ورزش چطور؟ تحقیقات نشان داده است که ورزش منظم می تواند سطح تری گلیسیرید را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. یک مربی بیضوی یک تمرین راحت ارائه می دهد که می تواند به شما در حفظ سطح سالم این چربی در خون کمک کند.

تری گلیسیرید محصول نهایی هضم و تجزیه چربی ها در وعده های غذایی است. برخی از این چربی ها از منابع انرژی دیگر مانند کربوهیدرات ها در بدن ساخته می شوند. سطح شما با استفاده از یک آزمایش رایج به نام پانل لیپیدی اندازه گیری می شود. این همان آزمایش خونی است که سطح کلسترول LDL و HDL را بررسی می کند. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که همه افراد بالای 20 سال باید حداقل هر پنج سال یکبار یک پانل چربی برای اندازه گیری کلسترول و تری گلیسیرید دریافت کنند.

از آنجایی که تری گلیسیریدها چربی های موجود در جریان خون شما هستند، می توانید هنگام ورزش این سطوح را کاهش دهید زیرا سوزاندن چربی های ذخیره شده در بدن باعث کاهش سطح چربی در خون شما می شود. سطوح نرمال کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر، سطوح بالای مرزی 150-199 میلی گرم در دسی لیتر، سطوح بالا 200-499 میلی گرم در دسی لیتر و سطوح بسیار بالا 500 میلی گرم در دسی لیتر و بالاتر است.

ورزش برای کاهش سطح تری گلیسیرید تا زمانی که آن را به طور مداوم انجام دهید موثر است. اینها چربی هایی هستند که در خون به ذراتی به نام لیپوپروتئین ها که کلسترول را نیز حمل می کنند، متصل می شوند. با گردش آنها، بافت ها مقداری از این تری گلیسیریدها را می گیرند تا از آنها برای انرژی استفاده کنند یا آنها را ذخیره کنند تا بعداً به عنوان سوخت استفاده کنند.

ورزش هوازی با شدت متوسط ​​طولانی مدت باعث سوختن چربی در جریان خون شما به عنوان سوخت می شود. بنابراین یک تمرین با شدت پایین تر و طولانی مدت در کاهش این سطوح چربی موثر است زیرا از آنها برای انرژی استفاده می کند. همچنین نشان داده شده است که تمرینات مقاومتی باعث کاهش سطح تری گلیسیرید می شود. یک مطالعه منتشر شده در مجله انجمن پزشکی آمریکا در سال 1984 نشان داد که زنان و مردان پس از تمرینات وزنه به طور منظم کاهش قابل توجهی در تری گلیسیرید داشتند.

شما می توانید با استفاده از یک مربی بیضوی، یک برنامه ورزشی معمولی طراحی کنید که در کاهش تری گلیسیرید موثر باشد، هم با استفاده از تمرینات هوازی با شدت کم و طولانی مدت و هم تمرینات بی هوازی مرتبط با تمرینات وزنه برداری. یکی از راه های انجام این کار این است که با یک تمرین کم شدت با گام های کم در دقیقه در سطح مقاومت متوسط ​​شروع کنید. پس از حدود 30 دقیقه ورزش در این سطح، می توانید به یک برنامه تمرین تناوبی با شدت بالا بروید، که بین جلسات یک دقیقه ای با شدت بالا با گام های زیاد در دقیقه و مقاومت بالا، با 2 جلسه 2 دقیقه ای با مقاومت کم و گام های کم در دقیقه چرخش کنید. برای بهبودی درگیر کردن شدید بازوهای متحرک در طول جلسات با شدت بالا، تمرین شما را بهبود می بخشد. این تمرین تناوبی با شدت بالا می تواند 10 تا 15 دقیقه با یک جلسه 10 دقیقه ای “سرد شدن” طول بکشد. این باعث می شود کل تمرین شما 50 تا 55 دقیقه طول بکشد.

اگر می خواهید از بیماری قلبی، سکته مغزی یا پانکراتیت جلوگیری کنید، حفظ سطح تری گلیسیرید سالم مهم است. شما می توانید تمرینی طراحی کنید که در حفظ این سطوح در محدوده سالم با یک بیضی جدید یا بازسازی شده موثر باشد.