تولید بذر پسته در دانشگاه ولیسر رفسنجان


خبرگزاری فارس_کرمان; زهرا بامی: امسال سال «تولید» است. «اشتغال‌آفرینی دانش‌بنیان» و دانشگاه‌ها تلاش خود را در حوزه تولیدات دانش‌بنیان برای اجرای فرمان رهبر انقلاب افزایش داده‌اند.

دانشگاه ولیعصر رفسنجان که در زمینه علم و فناوری فعالیت زیادی دارد و اساتید آن با دقت به تربیت دانشجویان در این زمینه می پردازند، تور فناوری جهت بررسی فعالیت های دانش پژوهان در حوزه کشاورزی برگزار کرد و هر چه بیشتر معرفی کنید.

این تور با بازدید از گلخانه، مزرعه زعفران، گل آفتابگردان و مزرعه پرورش ماهی 600 متر مکعبی آغاز شد.

باقری، مدیر مزارع و گلخانه های دانشگاه والاس، دانشکده کشاورزی، گفت: مزرعه دانشکده کشاورزی به مساحت 4 هزار متر مربع، 2 هکتار زمین کشاورزی و حدود هفت قطعه به مساحت 2500 متر مربع است. مرتبط، ایجاد شده است.

وی از تحقیق در مورد گل رز و یاس بنفش خبر داد و گفت: امسال قصد داریم از نظر درآمدزایی وارد دانشگاه شویم و با تولید 60 هزار بوته استاندارد شروع کردیم.

روح الله صبری راسه، عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی در خصوص تولید بذر پسته توضیح داد: اولین قدم به سمت دانش و تجاری سازی است. تولید گیاهان بسیار ساده است و باید بر اساس اصول خاصی باشد، ابتدا روی بیماری صمغ پسته که کشاورزان به آن شیره سیاه می گویند کار کردیم.

وی در خصوص تولید بذر پسته گفت: این نوع گیاه تا زمانی که عفونت نداشته باشد آلوده نیست، حتی اگر باغ آلوده باشد، گیاهان آلوده نمی شوند. پروبیوتیک ها همچنین حاوی قارچ های مفیدی هستند که ریشه ها را دوباره پر می کنند. همراه با رشد گیاه و ریشه حرکت می کند. اگر عامل در باغ مضر باشد نمی تواند به ریشه حمله کند و این نوع گیاه از آفات و بیماری ها محافظت می شود.

تحقیق بر روی 400 هزار دانه پسته در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: طی دو تا سه ماه آینده ریشه گیاهان مورد بررسی قرار می گیرد، جمعیت عوامل مفید اندازه گیری می شود، پاتوژن ها تزریق می شود و مقاومت آنها اندازه گیری می شود.

صبری گفت: تصمیم داریم روی 400 هزار بوته پسته کار کنیم و در مورد محصول گردو نیز تحقیق خواهیم کرد.

محمدی یکی از اعضای هیات علمی دانشکده کشاورزی گفت: آفتابگردان یکی از گیاهان مهم استراتژیک است. هدف ما تولید دانه های روغنی است و پروژه تحقیقاتی برای ارقام جدید گندم را آغاز کرده ایم. همچنین دانه کتان روغنی تنها گیاهی است که بیش از 50 درصد روغن های امگا 3 در گیاهان دارد و در این روغن خام استفاده می شود. سعی می کنیم امگا 3 را کاهش دهیم تا بتوانیم از این روغن در آشپزی استفاده کنیم.

وی افزود: در این راستا داده هایی را جمع آوری کرده ایم که امگا 3 کمتر از 5 درصد است و 9 سال است که روی این محصول بذر کتان کار می کنیم.

این استاد دانشگاه افزود: 95 درصد روغن کشور وارداتی است و در حال برنامه ریزی برای کاشت کارخانه های جدید است تا بتوانیم حداقل 60 درصد در کشور تولید کنیم.

سپس با استفاده از این نوع کشت گیاهان تهیه و اتاق کشت بافت مورد بازدید قرار گرفت که از این تعداد 100 تا 100 استاد و دانشجو ایجاد کردند.

پس از بازدید از آزمایشگاه مرکزی دانشگاه که مجهز به تجهیزات جداسازی، تشخیص و ترکیبات نوسانی و نیمه فرار است، از واحدهای تولیدی منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان بازدید شد. این مجموعه فروکروم را از سال 1997 تا پایان سال 1999 تولید کرد.

راه اندازی مجدد کارخانه فروکروم از طریق تامین مصالح از معادن اصفهان

به گفته مدیر تولید این مجتمع، کارخانه فروکروم دارای سه کوره است که هر کدام سالانه 20 هزار تن فروکروم تولید می کند که مجموعا ظرفیت تولید 60 هزار تن و 300 شغل ایجاد می شود. فاز توسعه این کارخانه تولید فولاد ضد زنگ برای جلوگیری از فروش فروکروم است.

کارخانه فروکروم در حال حاضر به دلیل کمبود مواد اولیه تعطیل است و پیش بینی می شود مواد از معادن اصفهان استخراج و مجددا راه اندازی شود.

مدیر تولید کارخانه فروکروم خاطرنشان کرد: عمده محصولات این شرکت به دلیل حجم بالای تولید به سراسر جهان از جمله کشورهای اروپایی صادر می شود.

رفسنجان در منطقه ویژه اقتصادی یکی از شرکت های مبتنی بر دانش دانشگاه ولیصر (عج) در زمینه تولید کود شیمیایی است.

تولید سالانه 500 تن کود زیستی دانش بنیان

صداقتی مدیرعامل شرکت تولیدی گفت: از سال 1376 در مرکز رشد دانشگاه فعالیت خود را در زمینه تولید قارچ و کود باکتریایی آغاز کردیم و به مدت دو سال در منطقه ویژه زندگی کردیم. و به مدت هشت ماه مجوز گرفت.

ما این کار را انجام دادیم؛ ما به دنبال محصولاتی بودیم که برای مصرف کنندگان ایمن باشد و به خاک آسیبی نرساند. بنابراین ۲۰ سال پیش روی قارچ های مفید تحقیق کردیم.

این استاد دانشگاه رسالت این شرکت را «از طبیعت تا سلامت و سلامت» عنوان کرد و گفت: سالانه میلیون ها قارچ کش استفاده می کنیم. در سیستم ما برخی از باکتری ها و قارچ ها توانایی کنترل بیماری های قارچی را دارند، کودهای ما توانایی کنترل بیولوژیکی و آفات و همچنین توانایی رشد و جذب مواد مغذی را دارند.

وی گفت: سالانه حدود 500 تن انواع کودهای زیستی تولید می کنیم.

تقویت ارتباط بین صنعت و دانشگاه

روح الله بهرام شاهی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان نیز در این بازدید بر توسعه صنایع اصلی تاکید کرد و گفت: معرفی منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان سرمایه گذاران زیادی را جذب کرده و حدود 1000 هکتار زمین را در منطقه جابه جا کرده ایم. هشت ماه گذشته.”

وی با بیان اینکه مدل های اقتصادی مختلفی از جمله مدل های بومی طراحی کرده ایم و در آینده نزدیک منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان به عنوان قطب اقتصادی استان معرفی می شود، گفت:

بهرام شاهی تاکید کرد: ارتباط صنعت و دانشگاه باید قوی باشد زیرا هر چه این ارتباط قوی تر باشد در توسعه و موفقیت صنایع موثرتر خواهد بود.

بازدید از بزرگترین خانه خشتی جهان اوج یک تور مفید بود که با یک عکاسی خاطره انگیز به پایان رسید.

انتهای پیام/ 80016 / ب