جوکر در دیدار با رئیس جمهور: اختصاص یک معدن برای انتقال آب به یزد.


به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، محمدصالح جوکار عصر امروز در دیدار با رئیس جمهور با اشاره به وقوع سیل در استان یزد در ابتدای سال جاری اظهار داشت: سیل سه ماه پیش باعث ایجاد سیل زیادی شد. خسارت به یزد و سپس برآورد خسارت شد به تهران و سازمان بودجه اعلام شد اما هنوز یک ریال تخصیص نیافته است.

وی با بیان اینکه سیل دوم را در استان یزد شاهد بودیم، افزود: سیل اول دو هزار میلیارد تومان و سیل دوم شش هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرد و بافت تاریخی را تهدید کرد و مبلغی برای این امر در نظر گرفته نشد. نشده است

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش نادوشان در شورای اسلامی با بیان اینکه چه سودی از وزیر میراث فرهنگی برای اعزام تیم به یزد داشت، گفت: شنیدن درد و رنج مردم خوب است اما شهر تاریخی. یزد نیازمند مراقبت ویژه است و بافت تاریخی آن نباید تخریب شود.

جوکر توضیح داد: بحث آبخیزداری و مدیریت بحران و مواد 16 و 17 قانون اصلا رعایت نمی شود و در اینجا انتظار داریم یک درصد از ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه یعنی یک درصد را پرداخت کنید. . فروش معادن و صنایع معدنی استان یزد لطفا در هیات دولت تصویب کنید تا در اختیار استان یزد قرار گیرد نیازی به پول و برنامه و بودجه از مرکز نداریم.

وی با اشاره به اینکه معادن زیربنای توسعه استان یزد هستند، اذعان داشت: معادن جز زخمی بر دل طبیعت چیزی باقی نگذاشته است و مردم با مشکلات زیادی مواجه شده اند اما شرکت های سودجو می روند. در سفری که به استان یزد داشتید تاکید کردید که مشکل اصلی مردم استان یزد آب است و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر این موضوع تاکید کردند، از شما تقاضا دارم یکی از شرکت های معدنی گوش خود را بفرمایند. موقعیت آن، انتقال آب در استان یزد. واقعا خنده دار است که در سال 1401 9 میلیارد روپیه برای خط انتقال آب اختصاص داده شد.

عضو کمیسیون معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حقوق دولتی معادن تصریح کرد: طبق قانون 15 درصد قانون معادن و 12 درصد از حقوق ماده 25 قانون معادن با یزد است. استانی که از منابع طبیعی سرچشمه می گیرد و به امور مردم می پردازد. سال گذشته 5 هزار میلیارد تومان به حساب خزانه واریز شد و بر اساس درصدی که در قانون قید شده باید 1344 میلیارد تومان به استان یزد بازگردانده می شد که متاسفانه تاکنون 21 میلیارد تومان واریز شده است.

جوکر اضافه کرد: ما متوجه این مشکل هستیم که دولت با مشکلات مالی مواجه است، اما باید خودشان به استان پرداخت کنند، نیازی به اعتبار نداریم.

نماینده مردم شریف یزد، اشکذر و نادوشن بخش در شورای اسلامی با اشاره به شورای عالی معادن گفت: اختصاص 20 درصد برای معادن یکی از اختیارات استان یزد است و اخیراً توسط دیوان عالی کشور متمرکز شده است. . را به دست گرفته است. شورای معادن و ما باید به این موضوع رسیدگی کنیم.

رئیس کمیسیون داخلی کشور با اشاره به اینکه در شهر 650 هزار نفری یزد مشکل آب وجود دارد و رینگ شهری که در سفر به یزد بر آن تاکید شده بود هنوز اجرایی نشده است، باید اعتبار گرفته شود. برای اجرای آن در نظر گرفته شد.

جوکر گفت: 900 واحد صنعتی در حال ساخت در استان یزد داریم که نیمی از آنها تکمیل شده و پیشرفت آنها بین 20 تا 80 درصد است.

وی در پایان گفت: منطقه ویژه اقتصادی شهرستان اشکذر 17 سال پیش تصویب شد و مصوبه مجلس نیز دارد اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته است. هر وقت پیگیری می کنیم می گوییم شورای عالی مناطق آزاد تشکیل نشده تا این کار به نتیجه برسد.

انتهای پیام/الف
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.