حسینی: کلمبیا باید از موضع صحیح ایران در شورای حکام انرژی اتمی حمایت کند


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور که برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب کلمبیا به کشور سفر کرده است، دیدار و گفتگو کرد. «آلوارو لیوا دوران» وزیر خارجه جدید کلمبیا.

حسینی با تبریک به مناسبت انتخاب رئیس جمهور جدید کلمبیا در این دیدار دوجانبه، بر موفقیت دولت و خوشحالی مردم کلمبیا تاکید کرد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: شرکت در مراسم افتتاحیه نشان دهنده تعهد جمهوری اسلامی به ارتقای روابط دو کشور است.

حسینی گفت: امیدوارم به رئیس جمهور و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران فرصت داده شود تا با رئیس جمهور کلمبیا و جناب عالی در مجمع عمومی سازمان ملل دیدار و در مورد توسعه روابط گفتگو کنند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: سیاست دولت ایران همکاری با کشورهای مختلف جهان است و امیدواریم سفارت کلمبیا در ایران در این مدت و حجم مبادلات تجاری دو کشور فعال شود. افزایش خواهد یافت. . افزایش همکاری و ارائه خدمات در زمینه های صنعت، کشاورزی، علم و فناوری.

حسینی با دعوت از وزیر امور خارجه کلمبیا برای آشنایی با ظرفیت ها و توانمندی های ایران به تهران سفر کرد و یادآور شد: خیابانی در تهران چند سال پیش به نام سیمون بولیوار قهرمان کلمبیایی استقلال نامگذاری شد و شامل افراد تحصیلکرده بود. دوستداران کتاب باید نویسندگان و رمان نویسان مشهور کلمبیایی و آمریکای لاتین از جمله “گابریل گارسیا مارکز” را به خوبی بشناسند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به نویسنده معروف کتاب «صد سال تنهایی» افزود: این کتاب توسط مترجمان زیادی در ایران ترجمه و بارها منتشر شده است و علاقه مندان به کتاب به ویژه از رمان های آشنایی. آثار گابریل گارسیا مارکز و نویسندگان کلمبیایی که برای همکاری ضروری است.” فرهنگ باید گسترش یابد و با برپایی نمایشگاه ها، جشنواره ها، هفته های فرهنگی و آمد و شد اهالی فرهنگ و هنر، کلمبیایی ها چهره ها و استادان اندیشه و هنر ایرانی را بشناسند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به سوابق اجرایی لوا که شامل نمایندگی مجلس، سرپرستی تیم مذاکره کننده با چریک های فارک و مسئولیت وزارت معادن و انرژی است، گفت: ما به شما یک تجربه می دهیم.کار افرادی را در نظر می گیرد که می توانند پیشرفت کنند. روابط کلمبیا با سایر کشورها از جمله ایران در زمینه دیپلماسی.

وی افزود: در مورد برجام، کشورهای غربی به ویژه آمریکا به تعهدات خود عمل نکردند و ترامپ برخلاف توافق از برجام خارج شد و بایدن نیز همان مسیری را که ادامه تحریم ها است، در پیش گرفته است.

حسینی گفت: استفاده ما از انرژی هسته ای صلح آمیز است و جای نگرانی برای سایر کشورها وجود ندارد و بزرگترین و بی سابقه ترین بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون از ایران انجام شده است و امیدواریم در فصل جدید در رابطه با روابط و تغییر رویکرد کلمبیا، نماینده شما در شورای حکام انرژی هسته ای باید از موضعی به نفع ایران حمایت کند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران علاقه مند به توسعه روابط دو کشور است و با تلاش های دکتر رئیسی در حوزه سیاست خارجی در یک سال اخیر توانسته ایم. قادر به گسترش و گسترش تجارت، صنعت، کشاورزی، علم و فناوری است و علاوه بر ابتکارات مؤثر در بخش‌های فرهنگی و توسعه همکاری‌ها با کشورهای همسایه و منطقه، آمریکای مرکزی و جنوبی نیز از اهمیت ویژه‌ای برای دولت برخوردار است.

وزیر امور خارجه کلمبیا در این دیدار با تشکر از هیئت ایرانی برای تحلیف رئیس جمهور گفت: حضور و دیدار شما بسیار معنادار است و می توانیم روابط خوبی برقرار کنیم چرا که ما نیز علاقمند به توسعه روابط هستیم و در تلاش هستیم دوجانبه را توسعه دهیم. روابط از طرفی موقعیت جغرافیایی ایران برای ما بسیار مهم است و مایلیم در جریان تحولات منطقه شما باشیم و زمانی که من مسئولیت وزارتخانه را بر عهده داشتم از پیشرفت کشور شما مطلع هستم. از گوش و انرژی

وزیر امور خارجه کلمبیا با ابراز خرسندی از ترجمه کتاب «صد سال تنهایی» در ایران گفت: دوست دارم در سفر به ایران این کتاب را تهیه کنم چرا که نسخه های ترجمه شده آن را جمع آوری می کردم. این کتاب من هستم به زبان های مختلف

وزیر امور خارجه کلمبیا در خصوص مذاکرات برجام گفت: من از ابتدا در جریان این مذاکرات و خروج آمریکا بودم و امیدوارم این مذاکرات به نتیجه برسد و این موضوع به نفع من و اوست. است. رئیس جمهور آقای گوستاوو پیترو شخصاً و ما علاقه مند به همکاری هستیم.

وی افزود: سفر شما به بوگوتا و شرکت در مراسم افتتاحیه ابتکار خوبی است و این گونه تعاملات باید ادامه داشته باشد و بار دیگر از حضور شما تشکر می کنم.

قابل توجه است؛ کارشناسان بر این باورند که انتخاب گوستاوو پترو یک نقطه عطف و یک انتخاب تاریخی پس از حکومت طولانی حامیان و متحدان آمریکا در کلمبیا محسوب می شود.

گوستاوو پیترو زمانی به عنوان چریک با حزب راست حاکم در آن کشور جنگید و علیه آنها و علیه حاکمیت آمریکا موضع گرفت، مثلاً در هنگام شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، سردار دلها را تحسین و محکوم کرد. قتل او ایالات متحده. به همین دلیل کارشناسان بین المللی انتظار پیشرفت و تغییر در سیاست خارجی این کشور در دولت جدید را دارند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.