ADHD medication popular among non-medical users.

داروهای ADHD: دانش آموزان مشتاقند “مرا ببرند”


گروه افسردگی و اضطراب آفریقای جنوبی (SADAG) ADHD را به عنوان یک بیماری مزمن در گروهی از مشکلات از جمله مشکل در حفظ توجه ، بیش فعالی و رفتارهای تکانشی تعریف می کند.

ریتالین و کنسرتا دو داروی اصلی هستند که برای درمان ADHD در آفریقای جنوبی استفاده می شوند.

مرکز بازیابی Crossroads در ژوهانسبورگ از افزایش تعداد مشتریانی می گوید که برای ترک اعتیاد به مواد مخدر به این مرکز مراجعه می کنند. این موارد شامل استفاده بیش از حد ، سوء استفاده یا مخلوط کردن دارو با مواد دیگر مانند الکل یا مواد مخدر است.

“تعداد کمی از مردم هنگام استفاده از ریتالین یا کنسرتا به عنوان داروی اصلی خود مراجعه می کنند. به طور معمول ، مردم از این دارو در ترکیب با مواد دیگری مانند کریستال مت آمفتامین و مت کاتینون ، که به CAT نیز معروف است ، استفاده می کنند. به همان اندازه که افراد مصرف دارو را شروع نمی کنند با هدف معتاد شدن ، آشنایی با مواد مخدر باعث می شود که آنها بتوانند به راحتی به اعتیاد مبتلا شوند ، و سپس ریتالین به عنوان نگهدارنده زمانی استفاده می شود که داروهای دیگر در دسترس نباشد. ” به

“انتخاب” کامل

* Simnikiwe Mnyandu ، 24 ساله ، کارآفرین و دانشجوی نیمه وقت در UNISA است که در حال حاضر در مقطع حقوق تحصیل می کند. من اولین بار در سال 2018 هنگام تحصیل در کالج ورسیتی ، درباره کنسرتا شنیدم. او گفت که به دانش آموزان در مطالعه و عملکرد عمومی در سخنرانی ها کمک شده است.

مناندو گفت: “ما بیشتر از آن برای تمرکز ، انرژی و هوشیاری کلی همراه با قرص استفاده می کنیم. تهیه آن آسان است زیرا مردم نسخه و فروشنده دارند و اگر دوستان دارید ، می توانید آنها را به صورت رایگان تهیه کنید.”

او گفت با وجود اینکه هرگز تشخیص داده نشده بود که بیش فعالی یا اختلال یادگیری دیگری وجود دارد ، اما همیشه در مدرسه با توجه به مشکل برخورد می کند.

مانیاندو گفت که اغلب از کنسرتا به عنوان یک ابزار بهبودی استفاده می کند در حالی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کند.

“من شروع به استفاده زیاد کردم زیرا صبح بیدار شدن و انجام کارها یک چالش بود. کنسرتا مرا از تخت بلند کرد و به من انگیزه داد تا در طول روز فعال باشم.

میناندو افزود که خود را وابسته به کنسرتا نمی داند اما در عین حال قصد ندارد به زودی آن را رها کند زیرا “زندگی با آنها بسیار بهتر است”.

قرص R25 در خیابان

ریتالین و کنسرتا از ماده شیمیایی متیل فنیدات ساخته شده است که به عنوان محرک شناخته می شود. نام خیابان های کنسرتا شامل “بچه کوکائین” و “کید کک” به دلیل ترکیب شیمیایی قرص ها با مواد بسیار اعتیادآور مانند کوکائین است.

*بلیندا تلادی پنج سال است که فروشنده مواد مخدر است و هنگامی که متوجه تقاضای زیاد در بین دانشجویان شد ، داروها را به منوی خود معرفی کرد.

“در لیست داروخانه هایم Alprozalam Xanax ، Alprazolam Oval Xanax ، Valium ، Ritalin و Concerta دارم. من می گویم همه آنها محبوب هستند زیرا مردم از آنها به عنوان بخشی از زندگی روزمره خود برای کمک به اضطراب و استرس استفاده می کنند یا مولدتر و هوشیارتر هستند. “طلادی گفت.

“Ritalin من 10 میلی گرم است و برای قرص به R25 می رود ، یک بسته 30 R550 است. کنسرتا ، 36 میلی گرم ، یک R30 برای یک قرص و R700 برای یک جعبه است. بسیاری از این خریداران دانشجویانی هستند که نسخه ندارند. اکثر آنها حتی پس از فارغ التحصیلی آنها نیز باز می گردند. “

طلادی گفت که او همچنین هنگامی که نیاز به تقویت بدن دارد ، هنگامی که احساس می کند خوب است یا بعد از یک شب دیر هنگام ، ریتالین مصرف می کند.

وی افزود: “من هیچکس را معتاد نمی نامم زیرا حرفه ای نیستم ، اما آمدن برای خرید هر ماه یک جعبه یا 5 قرص در هفته نشان دهنده میزان بالای وابستگی افراد به داروهای ADHD است.”

به عنوان دارایی مهمانی مصرف کنید

* لوکسولو تانسی از پرتوریا گفت وقتی از دوستانش بیرون می رفت ، از ریتالین استفاده می کرد.

تانسی می گوید: “انرژی ، آدرنالین و هیجان عمومی که فقط از یک نوش جان می کنم دلیل مصرف آن است. شب در سطح دیگری است و من از آن لذت می برم.”

این جوان 22 ساله در حال تحصیل در مقطع دیپلم مدیریت از دانشگاه صنعتی Tshwane است. بستگی به دوستان یا فروشندگان دارو دارد.

همچنین ادعا می شود که ریتالین به کاهش خماری دردناک کمک می کند ، که به معنی سردرد کمتر و سطح خستگی کمتر است.

تانسی گفت که نگران اعتیاد یا اعتیاد به این ماده نیست زیرا قصد ندارد مدت طولانی از آن استفاده کند.

اثرات بلند مدت

با توجه به Crossroads Recovery ، علائم اعتیاد به داروهای ADHD شامل نیاز به دوز بیشتر برای احساس اثرات دارو ، هوس و یافتن راه های غیرقانونی برای خرید دارو است.

او در بیانیه ای هشدار داد: “اگر افراد بدون ADHD از این داروها استفاده کنند ، دچار بیش فعالی و تحریک بیش از حد می شوند. هنگامی که شما به طور ناگهانی از مصرف دارو دست می کشید ، ممکن است علائم ترک مانند افسردگی ، پارانویا ، خستگی ، افکار خودکشی یا سایر تغییرات روانی را داشته باشید. در صورتی که از متیل فنیدات به مدت طولانی یا در دوزهای بالا استفاده کرده اید ، علائم ترک بیشتر است. “

اندی گری ، مدرس ارشد در دانشکده علوم بهداشتی دانشگاه کوازولو-ناتال ، گفت: استفاده طولانی مدت از داروهای ریتالین و کنسرتا افراد را در معرض وابستگی و اعتیاد قرار می دهد.

استفاده دارویی در مقابل لذت

“در گذشته تصور می شد که ADHD یک بیماری است که فقط کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. ما با گذشت زمان مشاهده کردیم که این وضعیت تغییر کرده است و بزرگسالان می توانند علائمی داشته باشند که در طول زندگی آنها باقی بماند. تعیین تعداد دقیق افرادی که از آن استفاده می کنند دشوار خواهد بود. گری گفت: و میزان استفاده از دارو در این زمان ، زیرا داده های خوب زیادی وجود ندارد و تفسیر آنها نیز دشوار است.

استفاده گسترده از این دارو در بخش خصوصی سطح بالاتری از آگاهی و احتمال تشخیص بیش از حد را به دلیل مراجعه معلمان و والدین به کودکان مرتبط می کند.

کودکان و نوجوانان ممکن است مشکلات رفتاری داشته باشند و سریع ترین تشخیص ADHD است. وقتی ADHD ندارید و از ریتالین یا کنسرتا استفاده نمی کنید ، معمولاً اثر عکس دارو را تجربه خواهید کرد. بنابراین متوجه خواهید شد که از آنها به عنوان تقویت کننده عملکرد ، برای بیدار نگه داشتن ، تمرکز بیشتر و تأثیر سرخوشی استفاده می شود. “– اخبار سلامت الکترونیکی

*نه نام واقعی آنهادیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *