در پینترست به اشتراک بگذارید
تصویر از طریق MannKind Corp.

صبر کنید، می توانید انسولین را استنشاق کنید؟ آیا این چیزی نیست که باید تزریق کنید؟»

سؤال خوبی بود! و پاسخ این است که تا اوایل قرن بیست و یکم، تزریق واکسن تنها راه برای تجویز انسولین بود. اما نسخه قابل استنشاق این داروی حیاتی برای چندین دهه در دست ساخت بوده است و سرانجام در سال 2015 با موفقیت به بازار آمد – با این حال سرنوشت آن هنوز در هوا معلق است (جناسی!)

برای کسانی که این پیشرفت‌ها را دنبال نکرده‌اند (یا حتی بسیاری از کسانی که دنبال کرده‌اند)، DiabetesMine این مرور کلی از داستان انسولین قابل استنشاق تا به امروز را ارائه می‌کند، حتی در حالی که همچنان برای انجمن دیابت ما نوشته می‌شود.

راه رسیدن به انسولین قابل استنشاق

برای بیش از 85 سال پس از کشف انسولین مایع نجات دهنده در سال 1921، دانشمندان در تلاش بودند تا راهی مناسب برای وارد کردن انسولین به بدن افراد مبتلا به دیابت بدون سوزن پیدا کنند.

به طور طبیعی، ایده یک دستگاه استنشاقی انسولین، مشابه یک دستگاه تنفسی آسم، چشم‌انداز جذابی بود. اما تا زمانی که فناوری‌های جدید در اواخر دهه 1990 در صحنه ظاهر شدند، محققان واقعاً می‌توانستند آزمایش‌هایی را برای تبدیل انسولین به پودر غلیظ با ذرات اندازه‌گیری شده برای استنشاق در ریه‌ها آغاز کنند.

Exubera که توسط Nektar Therapeutics مستقر در سانفرانسیسکو ساخته شده است، اولین محصول انسولین استنشاقی بود که در سال 2006 توسط غول دارویی فایزر به بازار عرضه شد. این یک انسولین “زمان غذا” بود، به این معنی که پس از خوردن کربوهیدرات توسط بیماران، به سرعت سطح گلوکز خون را پایین می آورد و سپس به سرعت از سیستم خارج می شود.

این مشخصات سریع اثر یکی از مزایای بزرگ انسولین استنشاقی است، اما به طور طبیعی بیمارانی که به انسولین پایه (سطح ثابتی از انسولین پس‌زمینه) نیاز دارند، باید استفاده از آن را با یک انسولین تزریقی طولانی‌اثر مانند Lantus یا Levemir ترکیب کنند.

به همین دلیل، Exubera عمدتاً افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را هدف قرار داد، اگرچه تعدادی از بیماران دیابتی نوع 1 که تمایل دارند درمان‌های جدید را اتخاذ کنند، مطمئناً آن را امتحان کردند.

اگرچه انتظار می‌رود اشتیاق افسارگسیخته برای شکل قابل استنشاق انسولین وجود داشته باشد، (ففایزر مطمئناً چنین کرده است)، متأسفانه، Exubera یک سال پس از معرفی آن، در سال 2007، شکست خورد و از بازار خارج شد.

چرا اگزوبرا شکست خورد

به نوعی، اگزوبرا به نام خود عمل کرد. فایزر در مورد دستاوردهای مالی مورد انتظار از این روش جدید بدون سوزن برای تحویل انسولین به طور مثبت “شور” بود. آن‌ها آنقدر مطمئن بودند که این «داروی پرفروش» بعدی خواهد بود که پیش‌تر شخم زدند، و محصول را در حالی به بازار عرضه کردند که نشانه‌هایی مبنی بر اینکه این استنشاق ممکن است برای بیماران جذاب نباشد را رد کنند.

در واقع، ما از گزارش وال استریت ژورنال می دانیم که فایزر اساساً به دنبال اطلاعات صفر از بیماران در مورد طراحی دستگاه بوده است، و معدود پزشکانی که در مورد دشواری استفاده ابراز داشتند، به طور خلاصه نادیده گرفته شدند.

در پینترست به اشتراک بگذارید

مشکل این بود که دستگاه استنشاقی بزرگ و درهم بود – کمی بزرگتر از یک چراغ قوه با اندازه کامل – و کاملاً به وضوح شبیه ماری جوانا بونگ بود که حداقل می‌توان گفت استفاده از آن را شرم‌آور می‌کرد. ناگفته نماند که حمل آن به دردسر می خورد، مخصوصاً برای مردانی که معمولاً کیف پول حمل نمی کنند. همچنین بسته‌های پودر فویل (اندازه‌گیری شده در 3 یا 9 میلی‌گرم) به راحتی مخلوط می‌شد و بیماران و پزشکان را گیج می‌کرد تا با سطوح دوز آشنا برابری کند.

اگزوبرا نیز گران‌تر بود و روزانه 5 دلار برای بیماران هزینه داشت، در مقابل 2 تا 3 دلار در روز برای انسولین تزریقی.

در پایان، اگزوبرا با شکست 2.8 میلیارد دلاری روبرو شد – یکی از پرهزینه ترین شکست های صنعت داروسازی تا کنون.

و کاملاً واضح به نظر می رسد که طراحی “غیرقابل زندگی” دستگاه تنفسی مشکل اصلی بود.

درس آموخته شده: بیماران (افرادی که باید با دارو یا دستگاه زندگی کنند) را از همان ابتدای مفهوم سازی محصول درگیر کنید و در سراسر زندگی بر نگرانی های واقعی آنها تمرکز کنید.

چقدر افرزا متفاوت است

جدیدترین انسولین استنشاقی، Afrezza، داستان کاملاً دیگری است.

این توسط MannKind Corp. مستقر در کالیفرنیا ساخته شده است، که توسط کارآفرین فقید پزشکی آلفرد مان ساخته شده است – که بسیاری ممکن است به عنوان پیشگام در پشت ضربان ساز قابل شارژ و شبکیه مصنوعی یاد کنند. او یک رویکرد کاملاً جدید را برای طراحی کارتریج‌های استنشاقی انسولین و دوز کردن کارتریج‌ها رهبری کرد، رویایی که قبل از ایجاد شرکت پمپ انسولین Minimed که بعداً توسط Medtronic خریداری شد، بازمی‌گردد.

پس از چندین تلاش برای دریافت این مورد از طریق سازمان غذا و دارو (FDA)، Afrezza سرانجام در اوایل سال 2015 وارد بازار شد. این امر به دنبال سال‌ها درخواست نظر بیمار و کوچک کردن دستگاه به اندازه یک سوت کوچک به نام “Dreaboat” صورت گرفت.

در پینترست به اشتراک بگذارید

انسولین در کارتریج‌های دوز کوچکی عرضه می‌شود که دارای کد رنگی هستند تا بیماران و پزشکان به راحتی آنها را تشخیص دهند:

  • 4 واحدی (آبی)
  • 8 واحدی (سبز)
  • 12 واحدی (زرد)

استنشاق کوچک یکبار مصرف است و هر 2 هفته یکبار تعویض می شود. موارد اضافی در بسته بندی محصول آمده است.

فرمولاسیون انسولین نیز متفاوت است. در حالی که این یک انسولین سریع الاثر (در زمان صرف غذا) به شکل پودر است، اما این مزیت را دارد که به جای سیستم مویرگی در سیستم خون شریانی ارائه می شود.

همانطور که خود آل مان توضیح داد: «ما در واقع مونومر (مولکول) انسولین را تحویل می دهیم. هیچ کس قبلاً این کار را نکرده بود. بسیار شبیه انسولین معمولی پانکراس عمل می کند. افراد عادی دچار هیپوگلیسمی نمی‌شوند و افراد (مبتلا به دیابت نوع 2) که Afrezza مصرف می‌کنند نیز دچار هیپوگلیسمی نمی‌شوند، حتی اگر دوز مصرف کنند و غذا نخورند.

Afrezza در عرض 12 تا 15 دقیقه به اوج خود می رسد و در مدت یک ساعت از سیستم خارج می شود، در مقایسه با انسولین های سریع الاثر فعلی که معمولاً حداقل 20 دقیقه طول می کشد تا شروع شوند، در 2 تا 3 ساعت به اوج خود می رسند و می توانند تا مدتی در سیستم باقی بمانند. به مدت 5 ساعت

اخبار Afrezza DiabetesMine را اینجا بخوانید

چرا Afrezza محبوب تر نیست؟

به نوعی، ممکن است بگویید افرززا بهترین درمان دیابت است که اکثر مردم هرگز درباره آن نشنیده اند.

چرا اینطور است؟

در روزهای اولیه در دسترس بودن Afrezza، بیمارانی که از آن استفاده می کردند بسیار مشتاق بودند. اما، MannKind قرارداد بازاریابی خود را با غول داروسازی Sanofi در سال 2016 پس از شکست فروش اولیه از دست داد. و از آن زمان تاکنون، MannKind در تلاش است تا به این دارو کمک کند تا در بازار جذب شود.

در حالی که وجود دارد شواهد علمی قوی که Afrezza به خوبی کار می کند، چند چیز آن را از پذیرش گسترده تا کنون باز داشته است:

  • FDA اجازه نداد برچسب محصول Afrezza چیزی در مورد کاهش احتمال هیپوگلیسمی (قند خون پایین) ذکر کند. تنها ذکر هیپوگلیسمی روی برچسب، هشدارهای استاندارد است که مصرف بیش از حد انسولین (از هر نوع) می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
  • سانوفی از اجرای کمپین‌های تبلیغاتی مصرف‌کننده خودداری کرد و به احتمال زیاد به جدیدترین انسولین تزریقی طولانی‌مدت خود، Toujeo، شروعی جهشی در بازار خواهد داد.
  • پس از راه اندازی آن، پزشکان چندین سال در مورد انسولین استنشاقی چیزی نشنیده بودند – و خاطرات ماندگار شکست اگزوبرا کمکی نکرد.
  • قبل از اینکه بیماران بتوانند در Afrezza شروع به کار کنند، باید آزمایش عملکرد ریوی را انجام دهند – و پزشکان باید تشخیص دهند که بیماران را برای این کار به کجا ارجاع دهند، یا تقریباً 600 دلار برای تهیه دستگاه اسپیرومتری خود هزینه کنند.
  • بازپرداخت بیمه با مشکل مواجه شده است، زیرا Medicare و سایر بیمه‌گران قبلاً یک یا چند محصول ترجیحی انسولین سریع‌اثر را در فرمول‌های خود گنجانده‌اند، بنابراین Afrezza به سطح پایین‌تری (یعنی آنقدر پوشش داده نمی‌شود) می‌رسد.

خطرات و عوارض جانبی انسولین استنشاقی

اول از همه، توجه داشته باشید که انسولین استنشاقی برای افراد سیگاری یا افرادی که مشکلات ریوی دارند توصیه نمی شود.

البته بزرگترین نگرانی برای افرادی که از انسولین استنشاقی استفاده می کنند، اثرات طولانی مدت ناشناخته آن بر ریه ها است. تعدادی از مطالعات بلندمدت بر روی موش‌ها و سگ‌ها انجام شده است، و اکنون با گذشت زمان، به طور فزاینده‌ای بر روی مردم انجام شده است – اما هیچ‌کدام از آن‌ها دهه‌ها طول نکشیده است که ممکن است اثرات طولانی‌مدت ظاهر شود.

کمیته مشورتی FDA در مورد افرزا تخمین زد که یک کارآزمایی بالینی تصادفی برای تشخیص خطر بالای سرطان ریه به بیش از 60000 شرکت‌کننده نیاز دارد که برای سال‌ها دنبال می‌شود. بنابراین، منصفانه است که بگوییم ما تا اطلاع واقعی در مورد خطر سرطان درازمدت فاصله داریم.

در آزمایشات بالینی Afrezza و چندین انسولین استنشاقی دیگر، تعدادی از بیماران سرفه را تجربه کردند. در حالی که سرفه ناخوشایند است، هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط آن با خطرات سلامتی وجود ندارد. همچنین شواهدی مبنی بر کاهش عملکرد ریوی با انسولین استنشاقی وجود داشت – اما به نظر می‌رسید این کاهش پس از 3 ماه استفاده از بین می‌رود.

در همین حال، MannKind به وضوح می‌توانست داده‌های ایمنی کافی را ارائه دهد تا به FDA اطمینان دهد که خطرات جدی‌تر از نظر آماری بی‌اهمیت هستند (اصطلاح فانتزی برای بسیار نادر).

آینده انسولین استنشاقی

از آنجایی که به نظر می‌رسد انسولین استنشاقی به‌عنوان درمان کوتاه‌مدت (زمان غذا) بسیار مؤثر عمل می‌کند، به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین موانع برای پذیرش بیشتر جنبه سیاسی دارند: سازندگان انسولین بزرگ داروسازی مانور می‌دهند تا رتبه‌های برتر خود را در فرمول‌های بیمه حفظ کنند.

دستگاه Aeramie

ما به دنبال MannKind’s Afrezza و در نهایت دیگرانی هستیم که وارد این بازار انسولین استنشاقی می شوند. به عنوان مثال، یک شرکت مستقر در کالیفرنیا به نام Aerami Therapeutics، (قبلاً Dance Biopharm)، در حال توسعه نسخه‌ای از خود به نام Afina است که به جای پودر سفید مانند Afrezza، یک غبار نرم است. این انسولین نوترکیب فوق غلیظ تنها به چند قطره نیاز دارد که به شکل غبار تبخیر شوند، زیرا آن را از طریق یک دستگاه کوچک دستی به داخل ریه ها تنفس می کنید.

توجه داشته باشید که انسولین قابل استنشاق هم اکنون برای استفاده در سیستم های پانکراس مصنوعی به عنوان یک جزء اضافی برای کنترل سطح گلوکز خون در حال آزمایش است. چیزهای هیجان انگیز!

به طور خلاصه، داستان انسولین قابل استنشاق هنوز در حال نگارش است – و ما قصد داریم به گزارش آن ادامه دهیم تا همه شما را در جریان آینده آن قرار دهیم.

کاربران در مورد Afrezza چه می گویند؟

کاربران تقریباً در مورد سهولت استفاده و اثربخشی Afrezza مثبت بوده اند. برخی از برجسته ترین گزارش ها در رسانه های اجتماعی عبارتند از:

آیا انسولین استنشاقی Afrezza معامله واقعی است؟ – انتقاد تند

Afrezza – انسولین استنشاقی: NICE چه خواهد گفت؟ – وبلاگ Diabettech

نامه سپاسگزاری سرگشاده به MannKind و افراد پشت سر Afrezza – DiaTriGuy

AfrezzaUser – وبلاگ سام فینتا

Afrezza: Just Breathe – وبلاگی که توسط وکیلی اداره می شود که می گوید به MannKind Corp وابسته نیست.

ویدیوهای Afrezza The Possibilities در یوتیوب – توسط اریک فنار