دانشجوی عربستانی به جرم توئیت به 34 سال زندان محکوم شد


به نقل از خبرنگار رسانه خبرگزاری فارس. یورونیوزدادگاه تجدیدنظر عربستان سعودی یک دانشجوی 34 ساله را به اتهام معاونت در ارتکاب جرم “اخلال در نظم عمومی” با انتشار پیام های توئیتری به 34 سال زندان محکوم کرد. این دختر که سلمی الشهاب نام دارد با فعالیت در توئیتر متهم به حمایت از مخالفان سیاسی پادشاهی عربستان سعودی شده است.

سازمان حقوق بشر القسط مستقر در لندن با صدور بیانیه ای این حکم را محکوم کرد و حکم صادره علیه سلمی الشهاب را «سخت ترین حکم زندان در تاریخ عربستان سعودی علیه یک فعال سیاسی غیرنظامی» خواند. در زمان انتشار، او تقریباً 26000 دنبال کننده در توییتر داشت.

خبرنگارآر خبرگزاری فرانسه خانم شهاب در ریاض که تصمیم دادگاه را دیده است، می گوید که علاوه بر 34 سال زندان، تا 34 سال حق خروج از عربستان را ندارد. اجرای این حکم تکمیلی پس از آزادی از زندان آغاز خواهد شد. این تصمیم هفته گذشته صادر شد.

سلمی شهاب دو فرزند دارد. وی در جریان محاکمه متهم به اخلال در نظم عمومی با انتشار «اخبار کذب و گمراه کننده» شد و به ۶ سال حبس محکوم شد. دادگاه تجدیدنظر این حکم را بسیار افزایش داده است. این اساساً با عملکرد این مرجع قضایی مغایرت دارد. تیم حقوقی سلمی شهاب 30 روز فرصت دارند تا نسبت به این تصمیم به دادگاه عالی عربستان اعتراض کنند.

خانم شهاب، دانشجوی دکترای دندانپزشکی در دانشگاه لیدز در انگلستان، در ژانویه 2021 هنگامی که برای تعطیلات به کشورش بازگشت، دستگیر شد. یکی از دوستان سلمی که نخواست نامش فاش شود، گفت که نمی‌دانست توییت کردن برای او دردسر ایجاد کند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.