در جلسه امروز کمیسیون کشاورزی مجلس چه گذشت؟


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، ذبیح الله عظمی ساردوی سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست شورای اسلامی به تشریح جلسه امروز (یکشنبه 3 مرداد) این کمیسیون پرداخت و گفت: دستور کار اول این جلسه، اعضای هیئت تحقیق و تفحص از طرح های بین منطقه ای انتقال آب انتخاب شدند. بر اساس رای اعضای کمیسیون، امیرقلی جعفری بروجانی به عنوان رئیس، منصورعلی آذری کیاپی و جلیل مختار به عنوان نایب رئیس و سامیه رفیع به عنوان منشی انتخاب شدند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در شورای اسلامی با اشاره به اینکه دستور کار بعدی جلسه امروز کمیسیون کشاورزی با حضور رئیس مرکز تحقیقات، ارائه گزارش مرکز در خصوص چالش های پیش روی حوزه کشاورزی است، خاطرنشان کرد: در دستور کار بعدی جلسه امروز کمیسیون کشاورزی با حضور رئیس مرکز تحقیقات است. وی ادامه داد: از جمله موارد مطرح شده در جلسه با روسا و معاونان پژوهشگاه، حضور ضعیف و غیرقابل قبول شرکت های دانش بنیان در بخش کشاورزی، تاثیر نظام آموزش عالی در بخش کشاورزی، مدرک دیپلم بود. و سطوح تحصیلات تکمیلی آموزش کشاورزان آینده و مهاجرت روستاییان مورد بحث قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه تمرکز بر بخش بوم گردی در روستاها، افزایش یارانه رایگان به روستاییان توسط بنیاد مسکن و ارتقای بهره وری در سطح واحدها از جمله موارد مطرح شده در گزارش مرکز پژوهش های مجلس بود، گفت: اگر یک گام به جلو برداشته شود. در صورت ارتقای بهره وری در واحد سطح می توانیم به عنوان یک محصول استراتژیک در زمینه تولید برنج به خودکفایی دست یابیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه اعطای حق بهره برداری از منابع طبیعی به کارشناسان کشاورزی و شرکت های دانش بنیان می تواند بسیار کمک کننده باشد، تصریح کرد: 550 هزار هکتار در خوزستان و ایلام و 46 هکتار در سیستان و بلوچستان هزار هکتار است. در صورت وارد شدن به چرخه تولید می تواند بخش بزرگی از نیاز کشور را تامین کند. باید در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در حوزه شرکت های دانش بنیان و کسب و کار تلاش شود.

عظمی تاکید کرد: مرکز پژوهش های مجلس نیز به این نتیجه رسیده است. دولت ها بیشترین توجه را به بخش صنعت داشته اند و به بخش کشاورزی توجهی نشده است.گفت: محدودیت ها باعث شد تا دولت به نقش مهم کشاورزی در تامین امنیت غذایی پی ببرد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست شورای اسلامی می گوید بر اساس گزارش مرکز تحقیقات متاسفانه جاذبه اقتصادی در بخش کشاورزی به میزان کافی ایجاد نشده است.گفت: اگر مجلس و وزارت جهاد کشاورزی در زمینه بهبود تولید دخالت نکنند، برخی کشاورزان برای تامین هزینه های خود از سم و کود بیشتری استفاده می کنند که این امر مسمومیت های غذایی و هزینه های درمان را افزایش می دهد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در شورای اسلامی با اشاره به اینکه متاسفانه در حوزه کشاورزی در زمینه دسترسی به دانش و توانمندسازی کشاورزی مشکلاتی وجود دارد، ادامه داد: در حال حاضر سهم کشاورزان از درآمد 27 درصد و 73 درصد به جیب دلالان می رود و تاکنون فکری برای افزایش سهم تولیدکنندگان نشده است. در اقتصاد کشاورزی هم شاهد توسعه متوازن نیستیم.

وی با بیان اینکه اگر ضریب نفوذ دانش و مکانیزاسیون در بخش کشاورزی افزایش یابد، این نماینده مردم در شورای اسلامی از سختی کار کاسته می شود، گفت: مجلس و کمیسیون کشاورزی باید به حوزه کشاورزی نگاه کنند، حل شود. مشکل توزیع زمین و خلأهای قانونی آن، به عنوان همراه با تغییر کاربری، امنیت غذایی کشور را تضعیف خواهد کرد.

او تاکید کرد که. کشاورزان با ضریب ریسک اقتصادی بالا کار می کنند و کشاورزی پیمانی در حال حاضر نقش برجسته ای ندارد، گفت: مقرر شد کمیسیون کشاورزی، مرکز تحقیقات و متولی وزارت جهاد کشاورزی به این موضوع رسیدگی کنند، همانطور که چالش های موجود باید به این موضوع رسیدگی کنند. در دستور کار قرار گیرد و نتیجه آن را روی میز عمومی شاهد باشیم.

عظمی گفت: دستور کار دیگری در جلسه امروز کمیسیون کشاورزی وجود دارد. ارائه گزارش عملکرد معاونت دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست وی با بیان اینکه اولین بار بود که این اتفاق می افتاد، گفت: مقرر شد مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست گزارش خود را در خصوص ذخایر گیاهی و جانوری ارائه کنند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد پس از ارائه گزارش معاونت دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه امروز با اشاره به اینکه خلأهای قانونی برشمرد و مقرر شد در موارد مورد نیاز اعتبارات کافی تخصیص داده شود.ادامه داد: وضعیت در حوزه تالاب ها با ما خوب نیست و در حال حاضر 226 تالاب در کشور وجود دارد که از این تعداد 26 تالاب از اهمیت حیاتی برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: تالاب ها در شرایط ریزگرد نقش بسیار مهمی دارند. بر اساس گزارش ارائه شده از سوی وزارت نیرو، کمتر از یک سوم حقهبه برای تالاب ها در نظر گرفته شده است.، گفت: متاسفانه 25 درصد ریزگردهای کشور مربوط به تالاب های تالاب است که خشکسالی و سدهای بالادستی تشدید شده است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.