در چهارمحال و بختیاری خسارت اولیه سیل بیش از 3 هزار میلیارد تومان برآورد شد.


به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکورد، خسرو کیانی صبح امروز در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و مقابله با بحران که در خصوص بررسی عملیات امداد و نجات سیل اخیر برگزار شد، اظهار داشت: در اکثر مناطق کشور بارندگی وجود دارد. اتفاق افتاد بختیاری از هفته گذشته در کشور از جمله استان چهارمحال آغاز شد که بر اثر آن سیل های فاجعه بار در کل کشور و استان رخ داد.

رئیس مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری گفت: ویژگی کلیدی این سامانه بارندگی های ناگهانی با شدت بالا و مدت کوتاه بود و با توجه به اینکه بارندگی ها در فصل تابستان و خشکی زمین بود، وضعیت را بهبود بخشید. ماهیت شدید و غیرقابل نفوذ خاک در این فصل باعث شد تا امسال سیل با شدت بیشتری رخ دهد.

کیانی با اشاره به اخطارهای داده شده از سوی مدیریت بحران و هواشناسی افزود: بلافاصله پس از اخطارها، قبل از شروع رزمایش امداد و نجات به ویژه در بین عشایر، به اعضای ستاد اطلاع رسانی و به مردم اطلاع رسانی می شود. مناطقی که روی کانال ها و کنار رودخانه های فصلی و دائمی قرار داشتند.

رئیس مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری ادامه داد: هشدار اعلام شد و تمامی تعطیلات لغو شد و با توجه به مساعد بودن استان برای گردشگران، کلیه فعالیت‌های تفرجگاه رودخانه‌ای تعطیل شد و از استانداران برای پیگیری جدی موضوع خبر داد.

کیانی بیان کرد: با توجه به اینکه بخشی از استان را کولی ها تشکیل می دهند، با حمایت امور کولی های استان، اطلاعات گسترده ای با اطلاع رسانی حضوری و ارسال بیش از 7000 پیامک به کولی ها انجام شد. اما چون آخرین بار در استان از نظر بارش های بهاری بودیم، باورش برای مردم سخت بود.

کیانی بیان کرد: بارندگی ها از شرق استان و از شهرستان بروجن آغاز شد و ابتدا در سه شهرستان بروجن، شهرکرد و بن جاری شد که بلافاصله رفع شد اما بارش ها در روستای بردیا شهرستان بن بسیار شدید بود. بیشتر اتفاق افتاد. بارانی که در کمتر از 45 دقیقه بارید منجر به جاری شدن سیل شد.

رئیس مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه سدها ظرفیت انتقال این حجم آب را ندارند، گفت: به دلیل زیرساخت های غیرفنی روستا، آب پس از رسیدن به جنوب روستا، راه خروجی پیدا نمی کند. روستا می تواند و به اوج بازگشت، اما به ویژه در اطراف امامزاده اقدام به موقع انجام شد، سید محمد تلفات انسانی به ما وارد نکرد.

کیانی با اشاره به اینکه 60 درصد ظرفیت امدادی در روستاها متمرکز شده است، افزود: کمبودها کنترل شد و گروه هایی زیر نظر مسئولان ارشد استانی تشکیل و با توجه به حجم کار به ده شهرستان اعزام شدند به طوری که با وجود کمبود کالا، اقدام خواهیم کرد. از تلفات جانی در امان باشید

وی در پایان در خصوص برآورد خسارات ناشی از سیل اخیر در استان چهارمحال و بختیاری گفت: در ابتدا حدود 3 تا 4 هزار میلیارد تومان خسارت برآورد شده است و برای رفع این خسارت نیاز به آگاهی دقیق است. اقدامات ادامه دارد

انتهای پیام/68035
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.