دیدار پنج ساعته مدیرعامل موزه سینما با کارگردانان شاهکار عاشورایی/ هیچ قصه ای جذاب تر از کربلا نیست.


به گزارش خبرگزاری فارس، نشست کارگردانان محرم و عاشورایی با حضور حسن جلیر تهیه کننده «سفر»، شهرام اسدی کارگردان «روز ویکیا»، داریوش یاری کارگردان «روز ویکیا» برگزار شد. ناصر، هادی نهی و دانش اقباشاوی کارگردانان «حیات» و مجید اسماعیلی مدیر موزه سینما به مناسبت اربعین حسینی در موزه سینمای ایران برگزار کردند.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی موزه سینما، در ابتدای این نشست صمیمانه، مجید اسماعیلی مدیرعامل موزه سینما ضمن خیرمقدم به سینماگران در این نشست، اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم نمایندگی دیگری دریافت کنیم. بخشی از تاریخ که شما در آن نقش داشتید.

وی با بیان اینکه کاری که امروز پیش روی ماست با نیت خالص، نیت خیر و با موفقیت انجام شده است، افزود: هدف اصلی از این نشست این است که امروز بتوانیم در مورد چنین موضوع مهمی فیلم بسازیم، چرا این روند نمی تواند انجام شود. شروع کنم؟ در 2 ماه از سال مردم به مسئله امام حسین (ع) مشغول هستند و زندگی یک مسلمان شیعه حول محور شهدا می چرخد. من علاقه مندم در مورد ایده خلق آثار شما و آنچه شما را پس از ساخت چنین فیلم هایی سوق می دهد صحبت کنم.

حسن جلیر: قیمت فروش «سفیر» دو برابر هزینه ساخت بود.

حسن جلیر تهیه کننده فیلم سینمایی «سفیر» با اشاره به اینکه کتابی با همین عنوان درباره زندگی مسلم بن عقیل منتشر شده است، گفت: زمانی که تصمیم گرفتم فیلمی با موضوع عاشورا بسازم، هاشمی طبا حمری. به کمک آمد و فریبرز صالح را برای کارگردانی استخدام کرد.

وی افزود: برای گرفتن تسهیلات و بودجه به سپاه مراجعه کردیم و شهید کلاهدوز در آن زمان معاونت سپاه بود و در ساخت این فیلم به ما کمک کرد. چیزی که برایم جالب بود شناخت کامل شهید کلاهدوز از سینما بود. به گونه ای که کارگردانی مانند ساتیاجیت ری را نیز به خوبی می شناخت و من را معرفی کرد و در آن زمان بودجه ساخت فیلم را به همراه تجهیزات لازم در اختیار ما قرار داد.

جلیربا خاطرنشان کرد: در آن زمان سه میلیون تومان برای ساخت «سفیر» در نظر گرفته شده بود.

تهیه کننده «سفیر» خاطرنشان کرد: آقای کلاهدوز در اواسط تولید فیلم به شهادت رسید که برای گرفتن بودجه باید هر سه ماه قراردادمان تمدید می شد و من نمی دانستم با شهادت چه کنم. کلاهدوز اما با کمک دوستان این فیلم ساخته شد و حدود ۷ میلیون تومان برای ساخت «سفیر» هزینه شد.

جلیر با اشاره به اینکه با استقبال تماشاگران مواجه شد، گفت: در زمان اکران فیلم در همان سال ها فیلم سفیر 19 میلیون تومان فروخته شد و نه تنها توانستیم برگردیم. بودجه برای فیلم خرج شد اما سود هم کردیم، یک کرور پنج هزار تومان هم به من رسید که با آن مجموعه فرهنگی را راه انداختم و این مجموعه به نوعی تبدیل به اولین مدرسه سینمایی شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال 62 جلساتی را با حضور مستقیم زنده یاد عباس کیارستمی، امیر ندری و بهرام بیضایی در بنیاد مصطفی تشکیل دادیم و آنها آنجا را خانه خود دانستند و فیلم تماشا کردند.

جلیر روایت کرد: در یکی از این دیدارها بهرام بیضایی گفت که فیلمنامه ای به نام «وقع دین» نوشته است که دنباله فیلم «سفیر» است و من فیلمنامه را به قیمت 60 هزار تومان از او خریدم.

وی ادامه داد: در مجموعه ای که راه اندازی کرده بودیم اساتید مختلف سینما مثل عالمی و غفاری به ما مراجعه کردند و کلاس ها را به گونه ای برگزار کردیم که در سال 62 دو و نیم هزار تومان به اساتید پرداختم و پولی به من ندادند. کمک نگرفتم دولت یا سپاه.

جلیر افزود: پس از خواندن فیلمنامه «روز واقعه» متوجه شدم که فیلمنامه مشکلاتی دارد و باید تکمیل شود. از بیضایی پرسیدم اگر می‌خواهی این فیلمنامه را بسازی چه توصیه‌ای می‌کنی، گفت آنقدر خط‌های نانوشته در فیلمنامه وجود دارد که اگر بخواهم آن را بسازم باید آن خطوط نانوشته را وارد فیلم کنم. به همین دلیل زیاد موافق نبودم تا اینکه شهرام ایزدی برای ساخت «روز عقیقه» به من معرفی شد.

شهرام ایزدی: فیلمنامه «روز واقعه» درخشان است.

در ادامه این نشست شهرام ایزدی کارگردان «روز یکا» نیز گفت: زمانی که قرارداد فیلم را بستم از آقای اسفندیاری خواستم برای تشکر بهرام بیضایی نویسنده فیلمنامه را ببیند. و نظر او را بشنوید.

وی با اشاره به اینکه از طریق خاطرات زنده فریدون آزما توانسته با بیضایی صحبت کند، افزود: بیضایی به گرمی از من استقبال کرد و از او خواستم تمام تلاش خود را برای ساخت یک فیلم خوب به کار ببندد، تمام تلاش خود را بکنید زیرا فیلمنامه ای که به دستم رسید واقعاً درخشان بود. .

یسدی خاطرنشان کرد: یادم هست که آقای جلایر در ابتدای فیلم سه نکته مهم را به من گفت و من هر سه را در نظر گرفتم. یک نکته این بود که به من گفت طبق اعتقادات و اعتقادات دینی ما عوام نمی توانند ندای خدا را بشنوند و وقتی درباره «روز واقعه» توضیح می دادم متوجه شدم که این موضوع در جاهای مختلف بسیار مهم است. “اسکریپت ها

مدیرعامل موزه سینما پس از صحبت های شهرام اسدی گفت: از این جلسه می توانم نتیجه بگیرم: هرکسی که می خواهد برای اهل بیت کار کند باید خیلی متواضع باشد و آقای شهرام اسدی نشان داد که این نجابت را دارند.

یاری: هیچ داستانی جذاب تر از کربلا نیست.

داریوش یاری کارگردان «کربلا، یک تاریخ کا جئوفا» نیز به اکران فیلم خود در کربلا اشاره کرد و گفت: یکی از برکات من این است که این فیلم به مناسبت میلاد امام حسین (ع) اکران شد. کربلا.» از پنجره حرم امام را دیدم و فردای آن روز 7000 دلار به ما جایزه دادند.

وی افزود: به نظر من حادثه کربلا به نوعی آخرین حجت خدا بر روی زمین با همه بشریت بود و بلندترین ندای کربلا از گلوی کوچک شهدای کربلا گفته می شود. حوادثی که در سرزمین کربلا رخ داد، مملو از احکام الهی است.

یاری با بیان اینکه هیچ قصه ای جذاب تر از کربلا نیست، گفت: به عنوان یک فیلمساز وقتی می خواهم کاری در مورد کربلا انجام دهم باید مطالعه و دانش زیادی داشته باشم و وقتی این مهارت را کسب کردم اگر آن را گرفتم نگاه می کنم. مثل یک نفر یک مرد معمولی که تازه وارد عزا شد..

وی یادآور شد: به عنوان یک فیلمساز باید معارف دینی گسترده ای کسب کنم تا بدانم وقتی می خواهم فرهنگ امام حسین (ع) را مدح کنم، چه لباسی بپوشم تا او را بزرگ جلوه دهم و اسم لباس عین است. . .

یاری افزود: هر اثری خطوط نانوشته ای دارد که هر چه فیلمنامه را بیشتر بنویسیم آن خطوط نانوشته مشخص نمی شود زیرا آن خطوط نانوشته تجربه و زندگی فیلمساز درباره موضوع است.

دالویند: 70 درصد نقش های فیلم را خودم بازی کرده ام.

کیانوش دالوند کارگردان «ناسور» از دیگر مهمانان حاضر در این نشست گفت: قبل از ساخت ناسور، برادرم دو فیلمنامه را پیشنهاد داد که یکی از آن ها مربوط به Tier Frigate و دیگری مربوط به فیلمنامه بود. روز عاشورا و بالاخره نصور کردیم.

وی ادامه داد: در مرحله دوبله فیلم بودیم که یک شرکت عراقی رایت فیلم را خرید و حمایت کرد. در زمان ساخت فیلم، لباس موشن کپچر به تن کردم و حدود 70 درصد نقش های فیلم را بازی کردم.

دالویند گفت: با پیشروی در مراحل ساخت فیلم متوجه شدیم که این داستان بسیار تخیلی و دلنشین است و می‌توانیم موضوع را فراتر از علاقه خود بدانیم.

وی افزود: از نگارش فیلمنامه تا زمان دوبله، داستان و وقایع عاشورا و مصائب امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) از من جدا نشد. وقتی می نوشتم و وقتی حرف می زدم مدام احساساتی می شدم و گریه می کردم.

دالوند خاطرنشان کرد: ابتدا فکر می کردم شاید به دلیل نزدیکی به کار، اینقدر احساساتی و متاثر شوم، اما بعد متوجه شدم که گویندگان دیگر در حین دوبله این احساسات را داشتند.

نیجی: در بیان داستان های مذهبی نمی توانیم احساسات را به خوبی بیان کنیم

هادی ناجی کارگردان حیات با بیان اینکه مردم این فیلم را پسندیده اند، گفت: بسیاری از اساتید از من می پرسند که چرا بیشتر از این فیلم صحبت نمی کنم. معتقدم ما نمی توانیم تمام احساسات و عبارات فیلمنامه را از طریق دوربین منتقل کنیم و سینما فقط می تواند بخشی از آن را به مخاطب منتقل کند.

وی افزود: مخاطبانی که به عاشورا و امام حسین (ع) علاقه دارند، مطمئناً به کوچکترین حس این علاقه پی خواهند برد و نمونه آن سکانسی از فیلم حیات با بازی حمید بهداد است که همه جا مرا دیدند. او این سوال را درباره

ناجی افزود: ما در روایت داستان های مذهبی نمی توانیم احساسات و جنبه های درونی را به خوبی بیان کنیم و در این قسمت ضعیف هستیم. به خصوص هنگام نوشتن فیلمنامه. متأسفانه، من هنوز ندیده ام که این نوع روایت ها به درستی و به اندازه کافی با جزئیات روی کاغذ نوشته شوند تا بتوانم آنها را در طول تولید به خوبی اجرا کنم.

اقباشاوی: راز ماندگاری فیلم های عاشورایی در نگاه هنری است.

دانش اقباشاوی کارگردان «حیات» همچنین به ماندگاری فیلم هایی چون یوم اخباد، سفیر، نصور و کربلا، تاریخ کا جئوفه و نصور اشاره کرد و گفت: راز ماندگاری این فیلم هاست. سبک رنگارنگ و هنرمندانه ای که او در رویدادها دارد.

وی با اشاره به اینکه ساخت چنین فیلم هایی از لطف و خواست خداوند است، افزود: جلسه اولیه تهیه فیلم حیات در خانه فیلم افسانه ای برگزار شد و چند دقیقه بیشتر طول نکشید و تصمیم به ساخت آن گرفته شد. فیلمی اپیزودیک بر اساس پروتکلی خاص که تنوع، هارمونی و زمان را حفظ می کند و چهار کارگردان داستان های یکدیگر را تایید می کنند.

اقباشاوی با اشاره به اینکه در ساخت این فیلم دچار نوعی شور عشقی شده است، اظهار کرد: خوشبختانه «حیات» هم در کشور ما و هم در ژاپن دیده و مورد توجه قرار گرفت. مثلاً می گفت اپیزود ساخته هادی ناجی شباهت زیادی به برخی از افسانه های کشورش دارد.

وی ادامه داد: ساخت فیلم هایی مانند روز واقعه، سفیر، نصوص قبل از اینکه ناشی از حمایت یا بودجه خاص باشد مرهون اراده و فداکاری فیلمساز است.

در پایان این دیدار 5 ساعته، مجید اسماعیلی، مدیرعامل موزه سینمای ایران، اجر و ثواب این گونه فعالیت ها را همیشه محفوظ دانست و گفت: ائمه معصومین (علیهم السلام) آن ها را رها نمی کنند. که برای آنها کار می کنند به اشتراک بگذارید و قطعاً پاداش را چندین برابر خواهند کرد. از حضور همه شما در این جلسه صمیمانه تشکر می کنم.

انتهای پیام/