دیپلمات روسی: توافقنامه وین توسط همه طرف ها تهیه شده است.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «میخائیل علیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، ادعای رد پیش‌نویس توافق‌نامه پکن و مسکو در مذاکرات وین برای رفع تحریم‌های ایران را تکذیب کرد.

اولیانوف در پاسخ به سوال یکی از کاربران در توییتر که آیا روسیه و چین پیش نویس توافقنامه وین توسط اتحادیه اروپا را رد کرده اند، تاکید کرد: البته این درست نیست.

اون داخل صفحه توییتر وی خود توضیح داد: زیرا تصمیم احیای برجام به طور مشترک توسط همه شرکت کنندگان از جمله روسیه و چین در مذاکرات وین تهیه شده است.

این دیپلمات روس افزود: اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات اخیرا تنها چند اصلاحیه مفید ارائه کرده است که ما کاملا از آنها حمایت می کنیم.

اولیانوف قبلاً گفته بود: “مطمئناً هیچ موضوع حل نشده ای در دستور کار نیست.” “علیرغم چند اختلاف باقی مانده، همه مذاکره کنندگان این شانس را دارند که وظایف خود را با موفقیت انجام دهند.” (جزئیات بیشتر)

دور جدید مذاکرات روز پنجشنبه 13 اوت در وین آغاز شد. به همین منظور علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، صبح پنجشنبه برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها در راس هیاتی وارد وین شد و در دو روز گذشته رایزنی‌هایی با آنها داشت. هیئت های روسیه، چین و اتحادیه اروپا در وین.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از سفر هیات ایرانی به وین برای شرکت در این مذاکرات خبر داد و گفت: در این دور از مذاکرات که با حمایت اتحادیه اروپا مانند گذشته برگزار می شود. نظرات ارائه شده از سوی طرفین از جمله دیدگاه جمهوری اسلامی ایران که در هفته جاری به طرف مقابل ارائه شده است، مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. »

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق پایدار، ابراز امیدواری کرد که طرفین با اتخاذ تدابیر لازم، وضعیت را حل کنند. مذاکره موثر را با تمرکز بر حل و فصل مسائل باقی مانده با قضاوت و جدیت فراهم کنید.

چهارشنبه گذشته علی باقری در توئیتی درباره سفر خود به وین برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع تحریم ها نوشت: برای پیشبرد مذاکرات به وین می رویم. مسئولیت بر عهده کسانی است که توافق را نقض کردند و نتوانستند از میراث ننگین گذشته فاصله بگیرند.»

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکا باید از فرصتی که سخاوتمندانه اعضای برجام فراهم کرده اند قدردانی کند، توپ در زمین آنهاست تا بلوغ نشان دهند و مسئولانه عمل کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.