راه اندازی انجمن اهدای عضو در مترو تهران


به گزارش گروه شهروند خبرنگار خبرگزاری فارس ، تفاهم نامه ای بین شرکت بهره برداری مترو تهران و انجمن اهدای اعضای بدن ایران به منظور ارتقای سخت افزار، نرم افزار، تبادل اطلاعات و آگاهی عمومی از این مقوله منعقد شد تا بتوان از قابلیت های تعامل بیشتر و بیشتر استفاده کرد. امکانات نهادینه سازی فرهنگ معنوی مرگ مغزی و اهدای عضو.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه در مراسم امضای تفاهم نامه با انجمن اهدای عضو ایران گفت: در حال حاضر روزانه یک میلیون و 500 هزار مسافر از متروی تهران استفاده می کنند و امیدواریم این تعداد به 2 میلیون مسافر برسد. در پایان سال. این توانایی می تواند به فرهنگ سازی در زمینه اهدای عضو کمک کند تا خانواده ها با اهدای عضو به عزیزان خود در زمانی طلایی موافقت کنند.

وی با بیان اینکه ایستگاه مترو به صورت ویژه برای فرهنگ سازی در حوزه انتخاب شده است، افزود: ایستگاه مدافعان سلامت در خط مترو هفت را برای ایجاد نمایشگاه دائمی و مرکز اهدای عضو در نظر گرفته ایم. از اهدای عضو این باید به صورت مستمر انجام شود.

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه گفت: حضور دوستان انجمن اهدای عضو در ایستگاه مدافعان سلامت به معنای فعال نبودن ایستگاه های دیگر در این زمینه نیست، بلکه کمک انجمن به حوزه شهروندی است. ” می تواند بگیرد آموزش و پرورش با کمک معاونت فرهنگی و اجتماعی ریاست جمهوری. وارد شهر زیرزمینی شوید.

شعیستا عسل گفت: امیدواریم در راستای توسعه فرهنگی مناسب بتوانیم عملکرد بهتری را در حوزه اهدای عضو شاهد باشیم.

وی پخش تیزرهای اهدای عضو بر روی مانیتور قطارها و ایستگاه ها و ارائه فضای مناسب برای آموزش و فرهنگ سازی به مسافران در سطح ایستگاه های مترو را از همکاری های شرکت بهره برداری مترو برای فرهنگ سازی در منطقه دانست و گفت: بخشی است

در ادامه این جلسه پیرهادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در سال 68 و دو هفته قبل از رحلت امام خمینی(ره) فتوایی مبنی بر اهدای عضو و غیره از سوی امام خمینی (ره) صادر شده است، گفت: این فتوا بزرگترین فتوای ایشان است. فتوا فتوای مهم، چون اهدای عضو نجات دهنده است، جان هزاران نفر را نجات داده است.

پیرهادی افزود: قطعا ما نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر تهران برای کمک به سازمان اهدای عضو در حوزه اهدای اعضای بدن تلاش جدی خواهیم کرد و متعهد به شهرداری تهران هستیم. در مورد موضوع اهدای عضو».

وی با بیان اینکه زمان در پیوند اعضا مهم است، گفت: اگر این تصمیم در کمتر از 24 ساعت اتخاذ شود می توان جان 8 نفر را نجات داد. در حال حاضر 25000 نفر در لیست انتظار اهدای عضو هستند که از این تعداد 23000 نفر نیازمند پیوند کلیه هستند.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه مجموعه های مختلف شهرداری تهران می توانند در حل مشکلات پیوند کمک کنند، گفت: اگر شهرداری تهران در مسیر درست حرکت کند، می تواند نقش خود را در زمینه اهدای عضو ایفا کند.

همچنین کتایون نجفی زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران با اشاره به اینکه سالانه حدود 2500 تا 4000 مرگ مغزی در ایران با امکان اهدای عضو رخ می دهد، گفت: حدود 3000 نفر که اندام های آنها کاملا سالم است دچار مرگ مغزی می شوند. و از این تعداد، تنها هزاران نفر در حال اهدای عضو هستند.

نجفی زاده گفت: هر بیمار مرگ مغزی می تواند 8 عضو خود را اهدا کند و حتی اگر خانواده متوفی کمی تأخیر کنند، می توان سه عضو را پیوند زد. اما طبق آمار سالانه 6000 عضو سالم با ارزش اهدا نمی شود و از طرفی روزانه 7 تا 10 نفر به دلیل کمبود اعضا جان خود را از دست می دهند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 25 هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو هستند، گفت: در صورت اصلاح فرهنگ اهدای عضو عملاً نیمی از مرگ و میرهای مغزی کاهش می یابد اما با اهدای عضو قابل پاکسازی است.

وی با اشاره به اینکه مرگ ناشی از سکته قلبی برای مردم مشخص است، گفت: مرگ روانی مشخص نیست و برای مردم مبهم است. زیرا مرگ مغزی باعث می شود که قفسه سینه انسان بر اثر وسیله ای که به آن وصل شده است مانند دستگاه تنفس حرکت کند و قلب او به تپش بیفتد و حتی حرکات ارتجاعی داشته باشد. مرگ روانی هنوز به طور کامل توسط جامعه پذیرفته نشده است و بنابراین خانواده ها به راحتی رضایت نمی دهند.

نجفی زاده با بیان اینکه بیشتر مرگ های مغزی ناشی از تصادفات جاده ای است و میانگین سنی این افراد بین 20 تا 40 سال است، گفت: بنابراین اعضای سالم و جوانی داریم که متأسفانه خانواده ها به دلیل نبود آن به زیر زمین می روند. هیچ دانش و تمایلی برای اهدا وجود ندارد.» در حالی که بسیاری از بیماران در لیست انتظار هستند.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران گفت: سازمان هایی مانند مترو که هر روز میزبان مخاطبان زیادی است می توانند حتی قبل از تفاهم نامه ما تمام تلاش خود را برای فرهنگ سازی در منطقه انجام دهند و همکاری های نفس گیر خوبی با این شرکت وجود داشت. . نظر سنجی

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.