رد همه پرسی استقلال اسکاتلند؛ حزب محافظه کار نیز از جانسون حمایت نکرد.


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس که با بحران استعفا در کابینه مواجه است، برگزاری همه پرسی استقلال این کشور از سلطه انگلیس را رد کرد.

جانسون در نامه ای به نیکولا استورجن نخست وزیر اسکاتلند در اوایل روز پنجشنبه گفت: اکنون زمان برگزاری همه پرسی استقلال منطقه نیست.

استورجن پیش از این گفته بود که زمان استقلال اسکاتلند فرا رسیده است و ممکن است در اکتبر سال آینده رفراندومی در مورد این موضوع برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، نخست وزیر انگلیس مدعی شد: استدلال های شما برای انتقال قدرت از پارلمان بریتانیا به پارلمان اسکاتلند برای همه پرسی استقلال را به دقت بررسی کرده ام. از آنجایی که کشور ما با چالش های بی سابقه ای در داخل و خارج از کشور مواجه است، نمی توانم بپذیرم که زمان بازگشت به همه پرسی فرا رسیده است.

اولین وزیر اسکاتلند اما در پاسخ به جانسون تاکید کرد که دموکراسی اسکاتلند در لندن توسط این نخست وزیر یا هیچ نخست وزیر دیگری گروگان نخواهد بود.

در همان زمان، از لندن گزارش شد که از 150 عضو حزب محافظه کار که در جلسه کمیته حزب موسوم به “کمیته 1922” شرکت کردند، تنها یک نفر از جانسون حمایت کرد. حزب و نخست وزیر انگلیس.

به گزارش سایت رایان نیوز، با توجه به اینکه در این نشست در مجموع 150 نماینده پارلمان انگلیس از حزب محافظه کار حضور داشتند، حمایت این یک نماینده تاثیر خوبی بر جانسون نداشت.

بر اساس قوانین فعلی بریتانیا، دومین رای عدم اعتماد به نخست وزیر می تواند حداقل یک سال پس از آخرین رای گیری انجام شود. در همین حال، در ماه می، جانسون با حمایت 211 نماینده حزب و 148 مخالف از رای عدم اعتماد قبلی فرار کرد.

تایمز همچنین گزارش داد که جانسون به وزرای کابینه خود گفته است که از سمت نخست وزیری استعفا نمی دهد زیرا معتقد است این امر منجر به ماه ها هرج و مرج و بی ثباتی خواهد شد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.