رشد جمعیت فعال کشور از ثمرات افزایش دستمزد است


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی در برنامه میز اقتصادی شبکه یک سیما،‌ در توضیح دیدار کارگران با مقام معظم رهبری، اظهار داشت‌: امسال استثناً هفته کار و کارگر دو هفته به طول انجامید واین به دلیل تنوع برنامه‌ها بود، تعاملات جامعه کارگری در این دوهفته با ارکان حاکمیت بیشتر شد و در روز پایانی هم خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم.

وی در مورد سخنان مقام معظم رهبری با کارگران،‌ بیان کرد:‌ صحبت‌های ایشان بسیار راهبردی بود به موضوع ارتقاء‌ فرهنگ کار، اشاره جدی داشتند. اینکه جمعیت غیرفعال کشور نسبت به برخی از کشورهای دیگر بالاست مورد اشاره بود.

عبدالملکی ادامه داد:‌ رهبری نکاتی در رابطه با وظایف دولت در ارتباط با کارگران مطرح فرمودند،‌ به مسأله توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای خیلی تأکید کردند. زمینه سازی برای ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر،‌ تنظیم رابطه کار و سرمایه و امنیت شغلی، سه محور مهمی بود که رهبری خواستند در برنامه‌ریزی‌ها بیشتر مورد توجه باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از برنامه‌های وزارتخانه متبوعش در اجرای برنامه‌هایی چون ارتقاء فرهنگ کار،‌ نام برد و افزود:‌ در بازار کار، گروهی شاغل هستند و گروهی دیگر فاقد شغل هستند اما جویای کار هستند و گروهی هستند که نه شاغل هستند و نه جویای کار و این افراد غیر فعال محسوب می‌شوند.

عبدالملکی گفت:‌ در اقتصادهای رو به پیشرفت بخش زیادی از افرادی که در سن کار هستند و توان کار کردن دارند،‌ یا شاغل هستند و یا جویای کار هستند و اگر جویای کار زیاد شد، می‌گویند نرخ بیکاری بالاست. اما اگر جمعیت فعال کم باشد و جمعیت افراد غیر فعال بالا رود،‌ یعنی بخش از جامعه حاضر نیستند کار کنند.

وی مسائل فرهنگی و ملاحظات اقتصادی را از دلایل افزایش جمعیت غیر فعال جامعه عنوان کرد و افزود: وقتی دستمزدها پایین است،‌ عده‌ای می‌گویند با این دستمزد حاضر نیستیم کار کنیم. یکی از ثمرات افزایش دستمزد این است که جمعیت فعال کشور را افزایش می‌دهد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخشی از سخنانش به موضوع آموزش نیروی کار پرداخت و گفت:‌ مسأله آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی امروز چندین بار مورد تأکید رهبری بود. بسیار مهم است و از همان ابتدای کار دولت بر اهمیت آموزش‌‌های فنی و حرفه‌ای تأکید کردیم.

ادامه دارد….
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

رژیم لاغری سریع